www.bursadameydan.com
Yerel seçimler öncesi, piyasa spekülatörlerinin fiyatları yükselterek, özellikle çarşı pazarı yangın yerine çevirmesinin önüne geçmek için hükümet tarafından başlatılan çalışmalar Bursa’da da hız kazandı.
ilk etapta İstanbul'da 50, Ankara'da 30'dan fazla noktada, kurulması planlanan Tanzim satış Mağazalarının Bursa da da kurulması için Başkan Alinur Aktaş’ın talimatıyla ilgili birimler harekete geçti.
Bir taraftan saha çalışması yapılırken, diğer taraftan fiyatında regülasyona ihtiyaç duyulan sebze meyvelere öncelik verilmesi amaçlanıyor.
Daha önce BESAŞ tecrübesi bulunan Büyükşehir Belediyesi, bir taraftan hangi ürünlerin nerelerde satılacağını tespit etmeye çalışırken, diğer taftan üreticinden doğrudan satın alacak gıda ürünlerinin vatandaşa ulaşması için fizibilite çalışması yapıyor.
Sanırım önümüzdeki günlerde, Bursa için, Bursa’da yaşayan insanlar için hayati önem taşıyan,çarşı pazarda ki yangının üzerine daha su serpilmiş olacak.
Hükümet tarafından ortaya konulan bu kararlı duruşun yansımalarını daha şimdiden görmeye başladık. Çarşı pazardaki sebze fiyatları hissedilir oranda düşüş göstermeye başladı bile…
Ülkemizin kaderimidir ne…
Bu memleketin kalkınması için mücadele eden insanlar birazcık vitesi büyütmek istese hemen karşısına engeller çıkarılır.
Takoz koymaya çalışılır.
Yıllardır kullandığı gücü hiçbir zaman kaybetmeyi göze alamayan bir avuç azınlık, büyümeyi dış dünyaya açılmayı elinin tersiyle iterek kapıları kapatır.
Yetmez, yandaşlarını harekete geçirir.
Bugün nasıl vatandaşı doğrudan etkileyebilecek, komisyoncuları,stokcuları harekete geçirdiği gibi.
Aslında onlar,gökyüzünün görünen mavilikle sınırlı olduğunu düşünerek fesat cephesinden hizmet edenlerde başkaları değildir.
Bu insanlar ülkenin gelişmesinin önünde büyük engel oluşturduğu gibi yerelin evrenselle örtüşmesi yolunda çok büyük sıkıntıların ortaya çıkmasına da asıl neden olarak gösterilebilir.
Başkan Erdoğan’ın ülke için hayati önem taşıyan projeleri açıkladığında, kimlerin karşı çıktına bakarsak yine aynı tipler karşımıza çıkar.
Konumuzla ilintili olarak aklımdan geçen çok güzel örneklemeler var ve bugün sizlerle bunları paylaşmak istiyorum: 
Köpekbalığını oda büyüklüğündeki bir havuza koymuşlar. Havuzda yiyebileceği balıklar bulunmaktadır. Fakat köpekbalığıyla küçük balıklar arasında cam bir bölme vardır. Köpek balığı ne yana gitse, cam bölmeye çarpmaktadır.Bir süre sonra köpekbalığı cam bölmeye çarpmamayı öğreniyor.
Çünkü ne kadar uğraştıysa da diğer taraftaki balıklara ulaşamıyor.Köpekbalığı 28 saat sonra cam bölmeye çarpmamayı öğreniyor. Bunun üzerine cam bölmeyi çıkartıyorlar.Köpekbalığı oralı bile olmuyor. Kendisinin sadece o bölünmüş alan içinde yüzebileceğini sanıyor ve küçük balıkları yemiyor. 
Dünyası küçük olan insanları düşündüğümde hep bu aklıma gelir. 
Bir başka çarpıcı örnekleme daha: 
Yeni doğan bir fil yavrusu 4 metre uzunluğundaki bir iple kazığa bağlanır.Fil, büyüyünceye kadar hep bu dört metre yarıçapındaki yerde yaşamaya tabi tutulur.Fil dünyayı artık bu alandan ibaret sanır.İplerini çözseler de bir yere gitmez.
Küçük dünyalarında geziyor olmanın çaresizliğiyle,küçük düşünen insanları bekleyen en büyük tehlike alışkanlıklarıdır.
Daha düne kadar vatandaşın cebini yakan,stokçular,komisyoncular yada piyasa spekülatörleri,umarım bu alışkanlıklarından vazgeçerler.
Gerçi bu kötü alışkanlıklar kolay kolay yıkılmaz.
Kimi zaman önyargıyla ve kimi zaman da kötü niyetle beslenen alışkanlıklar bu insanların ruhuna işlemiştir.
Kendi kurdukları bir dünya var,rahatsız olmak,kardan zarar etmek istemezler. Her anlamda küçük bir Türkiye statükosunu istedikleri ve sevdikleri için ülkenin büyük hedeflere yönelmesini kesinlikle istemezler.
Aslında bu insanlar ülkenin gelişimini baltalayarak,zorbalığa kaçan tutumlarıyla ülkeye,ülkede yaşayan insanlara zulmedenlerdir.
Bugünde öyle yaptılar ama sert kayaya çarptılar.
Bazı şehirlerde olduğu gibi “Tanzim satış mağazaları” Bursa’ya da kuruluyor…
Şimdi en güzel ifade
“HODRİ MEYDAN”
 
 
 
 
 
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner111