www.bursadameydan.com
bursa haberleri:
Anadolu kadınının eli dili ve yüreği
Haber-Funda KUBAT
Anadolu toprağının bin bir türlü bitkisi, rengârenk çiçekleri kadın ruhunda, düşünde, gözünde ve elinde oyalarla yeniden doğar Bitkilerin, çiçeklerin tanrıçası İyonya’lı Flora, ölümsüzlüğünü oyalarda sürdürür Avrupa’da ‘Türk danteli’ olarak adlandırılan oyanın tarihçesinin Anadolu’da Friglere, MÖ 8 yüzyıla dayanmaktadır. İğne ile yapılan örgülerin 12 yüzyılda Anadolu’dan Yunanistan’a ve oradan da İtalya üzerinden Avrupa’ya geçtiğini belirtir Eski geleneklerde, kadınların başlarına giydikleri hotozları, baş örtüleri, yazmaları, mevlut örtüleri, namaz örtüleri değişik tür oyalarla süslü olurdu .İç giysilerde, üst giyim süslerinde, ‘çevrelerde’, ‘peşkir’lerde, daha birçok yerde dekoratif süs malzemesi olarak da kullanılır.

İLMİK İLMİK ATILAN SANAT
İğne oyasının ortaya çıkıp gelişmesinde en büyük etken, Anadolu’nun İpek Yolu üzerinde olması ve ipek üretimi yapılmasıdır.Küçük iğnelerle düğümlenmek suretiyle yapılan oyaların, düğümler sıkıştırıldıkça örgü gözleri de küçülmektedir.İğne üzerine iplikle ilmik atarak ve iğneyle ipliği bu ilmik içinden çekerek yapılan iğne oyalarının, kare ve üçgen olmak üzere iki ilmek çeşidi bulunmaktadır.Tekli sarma veya çiftli sarma biçiminde yapılabilen iğne oyalarının, tekli sarmasında, önce kumaşa batırılan iğnenin üstüne ipliğin sağdan sola doğru çevrilmesiyle bir halka oluşturulur.İlmekler belli aralarla tekrar edilerek zürafa adı verilen birinci sıra tamamlanır.Dönüş sırasında aynı ilmek soldan sağa doğru yönlendirilen halka içinden geçirilerek yapılmaktadır.

BİR ÇİÇEK BİR YAPRAK
İkinci sıra ise ya birinci sıradaki ilmeklerin birleşme noktalarına ya da ilmeğin ortasına iğneyi batırarak aynı işlemler sürdürülerek kök, kaya ve ana oya gibi bordürü oluşturacak motifler meydana getirilerek yapılmaktadır.Örgü desenlerine, bölgelere göre örücüler arasında birli, pirinç, Mecnun yuvası, trabzon  adları verilmektedir.İğne oyalarında bir çiçek, bir yaprak başlı başına bir örnek sayılmaktadır.Bunların kullanıldığı yere göre çeşitli biçimlerde dizilmesinden kompozisyonlar oluşmaktadır.Bu kompozisyonlar ise :Ulamalar,Yemeni Oyaları,Hotoz Oyaları,Taç Oyaları,Dal Oyaları,Saksı Oyaları,Kese Oyaları olarak Sıralanmakta.

İPEK VE PULUN ŞIKLIĞI
Motiflerin dik durmasını sağlamak için at kılı, anten teli, son zamanlarda misina kullanıldığı gibi, ayrıca yumurta akı, şeker veya jelatin ile de kolalanmaktadır.İğne oyalarında tabii ipek iplik, pamuklu iplik kullanıldığı gibi pul, boncuk . süsleyici gereçlerle yapılan örneklerden oluşan çeşitleri de görülmektedir.

“GELECEK NESİLLERİMİZE BİZDEN ANI KALIYOR”
İğne oyası Anadolu kadının el emeği göz nurudur. Küçük yaşlarda iğne ve ipliğin sanatına adamış bir Anadolu kadını Emine Avcı, annesinden öğrenmiş bu sanatı. 12 yaşındaymış ilk eline aldığında bu sanatı. İlk yaptığı çiçek motifiyle yaptığı sanatı geliştirmiş ve çocuklarından torunlarına bir hikaye, miras bırakmış. İyi ki öğrenmişim diyor. Çünkü bu sanat bir elişinden çok Anadolu kadını duygularını renklere ve oyaya dönüştürmektedir ifadelerini kullanarak; “Oyalarımız, bölgeden bölgeye değişen zevklere göre biçimlenmekte ve özgün isimler almaktadır.İsimleri yöreden yöreye değişmekle birlikte şehirden şehre dolaşan, anonim oyalar ortak gelecek nesillerimize bizden anı kalıyor. Bu da beni çok onurlandırıyor” dedi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner123

banner124

Göle 70 bin yavru sazan bırakıldı
Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yetiştirilen yavru sazanlar İznik Gölü’ne bırakıldı.

Haberi Oku