www.bursadameydan.com
bursa haberleri:
BURSA BIÇAKÇILARI BIÇAK ÜSTÜNDE!

“600 yıldır keskinliği ve paslanmaz özelliği ile dünyaya nam salan Bursa bıçağı tehlikede”, “ Çin istilası bıçakçıları vurdu. Çok sayıda  bıçakçı mesleği terk etti. Bıçakçılara sahip çıkılmalı. Kentimizin simgesi olan bıçak fuarlarda teşvik edilmeli. Bıçak üstünde yaşayan Bursa bıçakçılarını 40 yıldır sektörün içinde olan Halil Deliçay’la konuştuk...
Kendinizden söz eder misiniz?
Rumelili bir ailenin çocuğuyum. 68 yaşındayım. 1940 yılında ailem Elazığ’dan Bursa’ya gelmiş... Çocukluk yaşta iş hayatına başladım.Meslek arayışı içinde, Rumeliler arasında yapılan bıçakçılık işine de çocukluğumda başladım. Çıraklık, kalfalık ve ustalık derken bıçakçı dükkanımı açtım. 40 yıldır bıçak plastik sapı yapıyorduk 3 yıldır da bıçak imalatı yapıyorum ve satıyorum. 
Bursa’nın simgeleri arasında yer alan bıçakçılık kaybolan meslekler arasında mı?
Maalesef bıçakçılık mesleği yok olma tehlikesi yaşıyor. Özellikle 5-6 yıldır büyük sıkıntılar yaşıyor, bıçakçılar.
Yiten meslekler arasında olduğunu söylüyorsunuz, bu mesleği gençlere öğretiyor  musunuz?
Bakın Türkiye’de ve Bursa’mızda işsizlik var deniyor...Biz ise bıçak üreticileri olarak eleman arıyoruz. Talep yok. Eskiden okulu bitiren sanatkar olmak için bir ustanın yanına girme mücadelesi verirdi. Eski sanatlarda çalışan çoktu; dokumacı, marangozcu,  tamirci, bıçakçı... Üstelik o zamanlar işi öğrenmek için sıraya girerlerdi. Bu tür işlere rağbet yok. Böyle olunca da sanatımız ölüyor. Şimdi gençler sanat öğrenme yerine  paralı iş arıyor,hazır iş ...Paslı, tozlu işlerden kaçınılıyor. Böyle olunca da meslek sadece babadan oğulla ya da ağabeyden kardeşe geçmiş, gerisi gelmiyor.
Bıçakçılar kendilerini yeniliyorlar mı?
Teknolojiye ayak uyduranlar yaşıyor. Uyduramayanlar bitiyor. Şimdiye kadar gelen belediyelerle esnafımız ilişki kuramamış...Fuarlara teşvik edilmemiş. Bugün hırdavat, zücaciye , bıçak gibi ürünler fuarlarda  sergilenebilirdi. Böylece kentimizin simgesi olan ürünler tanıtılırdı. Bıçakçı üretip satmış.Şimdi satamayınca sıkıntı başladı.
Sektörünüzü Çin bıçakları  etkiledi mi?
Bıçakçıların sorunları büyük... Her geçen gün küçülürlerken, bir de Çin furyası çıktı. Bıçakçılık  Çin’e kaptırılıyor . Özellikle, bazı işadamları ihracat yaptıkları Çin’den bavulla bıçak getirip pazarlıyorlar. Bıçakçılıkla alakası olmayanlar, bu işe girdiler. Dünyanın bir ucundaki Çin’den ucuz  bıçak geliyor. Demek ki, ilgi var.
Çin işi bıçaklar kaliteli ve ucuz mu?
Tam tersi Çin malı ürünler çok kalitesiz.Tabi ucuz.Ancak bizim sattıklarımız da pahalı değil. Ucuz işçi çalıştıran Çin’de   tenekeden bıçak üretiliyor, (Çin  kamasını  yay şeklinde kıvırarak, gösteriyor) ..Süslü ve aksesuarlı ama içi boş.Bir kere alan bir kere daha almaz..Üretim bol, kalıcı değiller. Ne yazık ki, piyasayı sarsıyorlar. Sattıkları kâr kalıyor. Satılmayınca, hemen başka ürüne giriyorlar.Yani sürümden kazanıyorlar. Çin istilası altında bırakılan bıçakçılar bir bir dükkan kapattı. 
Çin bıçakları aksesuarlı olması nedeniyle mi ilgi görüyor?
Evet...Aksesuar ve süsü ilgi çekiyor. Ancak, Çin'den gelen 10 liralık bıçakları alanlar bir-iki kullanımdan sonra atmak zorunda kalınca Bursa bıçağının kıymeti anlaşılacak, anlaşılmaya da başlandı . Ancak bizim bıçağımız evladiyelik. Bursa bıçağı iyi bakımı yapıldığı taktirde 15-20 yıl rahatlıkla kullanılır. Vatandaşların bu konuda bilinçli olmalarını istiyoruz. 600 yıldır keskinliği ve paslanmaz özelliği ile dünyaya nam salan Bursa bıçağı yaşatılmalıdır.
Çin mallarının Bursa’ya gelmesiyle sektör olumsuz etkilendi.Eskiden Zafer ve Namık Kemal mahalleleri konuşulunca akla bıçakçılar gelirdi.Bugün devlet teşvik noktasında destek vermemesi durumunda,bıçakçılık sektörü birkaç sene sonra bitme noktasına gelebilir.
Şu an ki Büyükşehir Belediye Başkanı’na mesajınız var mı?
Belediye Başkanımız Alinur Aktaş’tan Bursa bıçakçılarını bir araya getirecek olan yeni bir yer tahsis etmesi burada ön plana çıkıyor.Bursa’nın ürünlerinin sergilenip , satılacağı bir sokak oluşturulması, Bursa’nın kazancına olacaktır.
Bursa bıçağının tarihçesini söyler misiniz
Bursa’ya ,93 Harbinden sonra muhacirler gelip yerleşmişler. Bıçakçılık sanatını bu göçmenler çırakları, oğulları vasıtasıyla geliştirerek bu meşhur Bursa bıçakçılığı seviyesine ulaştırmışlardır.
Bursa bıçağı ile ilgili kesin bir bilgi de yok... Eski ustalar  at nalıyla başlamışlar bıçakçılığa...At nalını kıvılcım ateşiyle kesici alet haline getirip nacak, balta türü keser aletler yapmışlar. Sonra bıçakçılığa dönüşmüş. Mesleği aktif hale getirmişler. O eski Bursa işi bıçaklar Bursa, Denizli, Sürmene de küçük çapta yapılıyor. Bursa bıçağının el işçiliği mükemmeldir.Artık bu tür ustalar çok azaldı. Bizde yapılan bıçaklar, çeşit bakımından hiçbir ilde yapılamaz. Örnek, bir vilayetteki insanların bir haftada yapacağı bıçağı  bizim bir imalatçımız  bir haftada yapar...Bursa bıçağını istediği kalitede herkes yapamaz. Bursa esnafının hüneri bu. Sanatın icrası önemli.
 
Bıçak çeşitlerimiz konusunda bilgi verir misiniz?
 Bursa bıçakçılarının geçmişten bugüne kadar yapmış olduğu bıçaklar; bel bıçağı, kasap bıçağı, ekmek bıçağı, av bıçağı, börekçi bıçağı, döner bıçağı, muşamba bıçağı, satır, koltuk bıçağı, teke bıçağı, meyve bıçağı, sebze bıçağı, sofra bıçağı, kulaklı bel bıçağı, saldırmalar, kamalar, yüzme bıçaklarıdır. Kılıçlar…

 İhracat yapıyor musunuz?
Ne yazık ki, dışa açılma olmamış, hep kendi bünyelerinde üretip satmışlar. Bir de dış ülkelerden gelenler  esnaftan aldıkları bıçakları pazarlamışlar.  Örneğin,  komşu ülkemiz Araplardan kasap bıçağı   talep olurdu, özellikle kurban bayramlarında . Artık yok.  Aracılar 40-50 bin tane numune bıçağı  alıp satmaya başladılar. Daha sonra hile ile iş yapanlar arttı.  Bursa bıçağının içine uydurma bıçakları karıştırıp  piyasaya girdiler, bu da bizim kaybımız oldu. Oysa ki, direk firmalarla irtibat kursaydık, bunlar olmazdı. Bu arada ihracat denirse, cüzi olarak   Almanya , İngiltere, İsveç ülkelerinden döner bıçağı alanlar oluyor.Çok şükür ki,  Çin işçisi  döner  bıçağını  yapamıyor.

Peki haksız rekabet durdurulamaz mı??
‘Kesici Aletler Kanunu’ çıktı.  Özellikle kama ve kılıçlar yasaklandı. Bununda sıkıntısını yaşadık. Emniyetten izin almadan bu bıçaklar satın alınamıyor. Bu kez yurt dışından kamalar, sustalı bıçaklar geliyor. Onların da dış görüntüsü dikkat çekici ama kullanışsız. Oysa bizim bıçaklarımız harbidir. Kılıç ve kama türü işlemeli bıçaklara ilgi azalırken,  av bıçağı da kalmadı gibi.Çok cüzi aksesuar gibi satılıyor. Bu aksesuarlı  bıçaklar  Çin de 30-40 bin liraya yapılıyor. Biz böylesi bir bıçağı 150 ile 200 milyon lira arasında yapabiliriz.
Ayrıca Bursa’da açılan süper marketlerde ki raflarda ithal bıçaklar yerine yerli üretim bıçakları stantlarda  yerini alsa, bıçakçılara büyük destek vermiş olurlar.
 

 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner123

banner124

Türk Kızılay Bursa Şubesi umut olmaya devam...
Bursa Valiliği bünyesindeki Vefa Sosyal Destek Grubuyla birlikte Türk Kızılay Bursa Şubesi tarafından bağışçıların...

Haberi Oku