www.bursadameydan.com
bursa haberleri:
Savunmaya  Bursa katkısı

Zırhlı araçlar için yerli malzemeden metal alaşımlı kompozit zırh üretildi

SAVUNMAMIZA BURSA’DAN KATKI

Uygulamada çoklu tabanca atışlarında kurşun çekirdeği parçalanarak yüzeyde kalmakta. Bu durum balistik malzemelerde üst seviye olarak değerlendirilmekte.
Uludağ Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Yazıcı, Makine Mühendisi Dr. Hasan Kasım ve Yüksek Lisans Öğrencisi Baybora Bitlisli yaklaşık 6 ay süren çalışmanın sonunda, Amerikan NIJ standardı Level 3A seviyesinde gizli zırhlı araçlar için elastomer-hafif metal alaşımlı kompozit zırh malzemesi üretmeyi başardılar.
426 metre/saniye çıkış hızında ve 5 metre mesafeden balistik uzmanları denetiminde gerçekleştirilen 9 mm  kalibreli çoklu tabanca atışlarında, kurşun çekirdeğinin parçalanarak yüzeyde kaldığı ve kurşunu geçirmediği tespit edildi.
YÜZDE 100 YERLİ
Tamamı yerli malzemelerle geliştirilen elastomer reçetesi ve yüksek darbe dayanımlı hafif metal alaşımı ile dışa bağımlılığı kaldırmayı hedeflediklerini belirten Dr. Kasım ayrıca malzemenin raf ömrünü de standartların üzerinde bir süreye çıkardıklarının altını çizdi. Kısa sürede, yoğun emekler sonucu bu noktaya geldiklerini ve ekip olarak büyük heyecan duyduklarını belirtti. Zırhı tamamen yerli malzemelerden ürettiklerini vurgulayarak, şöyle devam etti :
“Geliştirilen malzemenin kolay üretilebilir olması, oldukça hafif bir yapıya sahip olması, üretim sürecinde çok yüksek teknolojilere ihtiyaç duyulmaması, daha farklı amaçlar için de geliştirilmeye açık özelliklerinin bulunması, ithalata olan bağımlılığı da ortadan kaldıracak.”
Ülkelerin, içinde bulundukları koşullara göre hareket etmesinin önemine değinerek, yaşadığımız coğrafyanın kendilerine ciddi sorumluluklar yüklediğini, bu sorumlulukların da aralarındaki birlik beraberliği arttırdığını ve oluşturdukları bu ekip ruhuyla güzel bir başarı elde ettiklerini sözlerine ekledi. “İçinde bulunduğumuz coğrafya, binlerce yıldır savaşların eksik olmadığı, bundan sonra da olmayacağı, daima tehditlere açık, zorlu bir coğrafyadır. Dolayısıyla her an diri, uyanık bir şekilde saldırılara hazırlıklı olmalıyız. Milli güvenliğimizi sağlamanın ilk yolu da birlik ve beraberliğimizi tesisten geçiyor. Biz de bu düstur çerçevesinde oluşturduğumuz ekip ruhuyla çalışmalarımıza başladık. Yüksek Lisans öğrencisi çalışma arkadaşım Baybora Bitlisli ile beraber, Prof. Dr. Murat Yazıcı’nın danışmanlığında çalışmalarımızı bu noktaya taşıdık.”

Ekip adına kısa ve orta vadeli hedeflerinden de bahseden Dr. Kasım, kısa vadeli hedeflerinin seri üretime geçerek, ürünün Türk emniyet teşkilat birimleri ve savunma sanayi birimlerinde kullanımını sağlamak, orta vadede ise tanksavar ve roket atar mermilerine karşı kendi kendini onaran akıllı zırh malzemeleri üretmek olduğunu belirtti.
Kasım son olarak, Türkiye’de her dönem olgunluk ve erginlik tanımlamalarının değiştiğine dikkat çekerek, gençlere de esprili bir dille çağrıda bulundu. “Eskiden askere gitmeyene kız vermezlerdi. Son birkaç yıldır milli güvenlik meselelerinin ülkemizin değişmeyen gündemi olması sebebiyle artık savunma sanayisine katkıda bulunmayana kız vermeyecekler. Bu yüzden gençlerin yeteneklerini bu yolda kullanmaları, vakitlerini ona göre değerlendirmeleri gerekiyor.”
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner111

Batı Trakya Türklerine Başkan Aktaş morali
Batı Trakya’da yaşayan binlerce Türk, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği sahur ve iftar yemeklerinde...

Haberi Oku