www.bursadameydan.com
bursa haberleri:
Yeni dünya gençleri yeni dünyada yetiştiriliyor…

2017-2018 eğitim öğretim yılında Bursa Uludağ ,Bursa Teknik Üniversite,Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğü ve paydaş kurumlarla yapmış olduğu protokoller ile eğitim ve kültür alanında çalışmalarını yürüten Vakıf kısa sürede önemli projelere imza attı.
 Vakıf bünyesinde bulunan kadın kollarının çalışmalarıyla bayanlara; Kur’an-ı Kerim dersleri,Kişisel ve Manevi Gelişim seminerleri,Tefsir ve Hadis dersleri, Güncel İlmihal dersi, Peygamberler Tarihi ve AÖF Arapça kursları veriliyor.
1996 yılında kurulan Yeni Dünya Vakfının merkezi,İstanbul Cağaloğlu'nda bulunan Hadım Hasan Paşa Medresesi’dir. Ankara Hacı Bayram’da bir şubesi,Türkiye'nin değişik bölgelerinde de 20'den fazla temsilciliği bulunmakta.


Her yaş grubundan insana yönelik çalışmalarda bulunan Yeni Dünya Vakfında çocuklara ve gençlere yönelik; Kur’an-ı Kerim eğitimi, drama kursları,Karakter ve Değerler Eğitimi, Kültür gezileri, Bir Şahsiyet Bir Medeniyet dersi verilirken, Üniversite öğrencilerine de; Sinema-Film kritikleri okumaları, Bendir ve Ney kursları, Bursa tarihi okumaları, Osmanlıca metin okumaları, köy okullarına ziyaretler yapılıyor.
Üniversite öğrencilerimizin koordinasyonu ile edebiyat şiir ve kültür alanında dergi çalışması kısa sürede meyvesini verdi.
Ve ‘Mendil’ dergimiz, içinde bulunduğumuz dünyaya zarif  bir tepki göstermek adına ‘Bismillah’ diyerek yola çıktı.
Yeni Dünya Vakfının,Eğitim koordinatörü Dr. Akif  HAYTA ile Bursa mekanının açılması ile günümüz gençliğine nasıl ulaşabilir?…
Çağın gençliğimize yüklediği dil ile Medeniyetimizin dilini nasıl bütünleştire biliriz derdi ile atölye çalışmaları devam ediyor…
Atölye başlıkları;
Psikolojik-Psikanalitik Edebiyat Okumaları Atölyesi
Eleştirel Düşünce Atölyesi
Post Modern Çağ,Yeni İnsan ve Değerler Üzerine;Psikanalitik Edebiyat Okumaları 2 Bilgi ve Eleştirel Düşünce: Akışkan Modernlik ve Ahlak Üzerine ilk defa yaz atölyesi yaparak Bursa'da ilke imza atıldı…
Yaz akademisi 5 hafta 10 atölye olarak devam edecek.Katılımcılarımız sadece üniversite öğrencileri değil; yoğun bir şekilde Akademisyen, Öğretmen, Kur'an Kursu Eğitimcisi, Sosyologlar ve Lise öğrencilerinden oluşuyor.
Atölye başlığı olarak da,Gelenek, Bilgi ve Çağdaş Yaşam ön plana çıkarılmış.
Vakıf ayrıca, öğrenci ve kültürel faaliyetlerine Vakıf  Merkezi ile beraber 2018-2019 eğitim-öğretim yılında açılan Özel Yıldırım Yükseköğretim Erkek öğrenci yurdunda da sürdürüyor.

15 temmuz hain Fetö darbe girişimi sonrasında Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından Yeni Dünya Vakfı’na tahsis edilen yurt,tadilat sonrasında  2018 yılında öğrenci kabulüne başlamıştı.
Yurdun diğer bir özelliği iseYıldırım ilçesinin ilk ve tek Özel öğrenci yurdu olması.125 yatak kapasiteli, yemekhane, kantin, etüt salonları, sinema ve konferans salonu, spor salonu alanlarına sahiptir.
Bugün Yurt öğrencilerinin yarısı ülkemizin dört bir tarafından gelerek Bursa Teknik Üniversitesi'nde eğitim gören öğrenciler oluşturmaktadır.Diğer yarısı Gönül coğrafyalarımız olarak gördüğümüz 29 ülkeden Türkiye Bursları ile ülkemize gelen ve barınmaları Yabancı Topluluklar Başkanlığı (YTB)  tarafından karşılanan öğrencilerimizde Bursa Uludağ Üniversitesi’nde eğitim gören öğrenciler yer almaktadır.
 Yeni Dünya Vakfı na ait Yurtta  kalan öğrencilerle beraber iher ayın ilk haftasında cumartesi günü okumuş oldukları şehri ve şehrin dinamiklerini tanıtmak adına Kültürel şehir gezileri yapılıyor.
Ayrıca Bursa Teknik Üniversitesi'nde okuyan öğrencilere akademik anlamda destek veriliyor.Mimarlar kulübü,Makine Mühendisleri kulübü gibi yapılanmaları ile öğrenciler  şehrin, alanında tanınmış insanları ile bir araya getiriliyor…
2018 de ilki yapılan TEKNOFEST fuarına öğrenciler götürülerek ,eğitim hayatlarında ufuklarına katkı sağlandı.Ayrıca vakıf bünyesinde öğrencilere moral geceleri düzenliyor...Gönül coğrafyamız dan gelen öğrencilerimize gurbet ve aile özlemini unutturma adına sık sık Vakıf yöneticilerimiz ile Vakıf dostlarımız ile bir araya gelip getiriliyor..
Kısaca yeni dünyanın gençleri yeni dünyada yetiştiriliyor…
Yeni Dünya Vakfı, her yıl ülkemizde ve dünyanın değişik üniversitelerinde öğrenim gören binden fazla öğrenciye burs vermektedir.Yeni Dünya Vakfı, burs vermenin yanı sıra öğrencileri en iyi şekilde hayata hazırlamak için mesai harcamaktadır.
Eğitim,başarının temel şartı olarak kabul ediliyor.Bu sebeple vakfın, öğrencileri bilim ve teknolojide oldukça ileri, milli ve manevi değerlerine bağlı, çalışkan, bilgili, aynı zamanda da irfan sahibi fertler olarak yetişmelerini gaye edinmiş.
MİSYONU
‘Yeni Bir Dünya İçin Çalışıyoruz.’  anlayışıyla yola çıkan vakf; öncelikle gençlerimizin milli ve manevi değerlere bağlı, bilgili, kültürlü, ahlaklı, yeniliklere açık, aydın birer şahsiyet olmalarını sağlayarak milletimizin huzur içinde kalkınmasına ve gelişmesine katkıda bulunmayı amaç edinmiş…
VİZYONU
Yeni bir dünyanın kurulması için sorumluluk almaktan çekinmeyen, kişiliği ve karakteri sağlam, kendisini ülkesine ve insanlık alemine vakfetmeye hazır bir gençliği yetiştirmektir.
Bakanlar Kurulu'nun 22.06.2015 tarih ve 2015/7906 sayılı kararı ile Yeni Dünya Vakfı kamu yararına çalışan vakıf statüsü almış ve vergi muafiyeti tanınmıştır

ERCAN AKYILDIZ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

Nilüfer’de ihtiyaç sahiplerine Halk Kart...
Nilüfer Belediyesi’nin, dar gelirli vatandaşlara destek olmak amacıyla uygulamaya koyduğu Halk Kart’tan...

Haberi Oku