www.bursadameydan.com
Bu sütunlarda her zaman ifade etmişimdir;
Büyükşehir hatta süper şehir statüsünü kazanmış bir kenti yönetenler yada yönetmeye aday olanlar düşüncelerini açıkça ortaya koymalıdır. Bunun sağlanamadığı ortamlarda,fikir çatışmaları ortaya çıktığı gibi,çamur siyasetinin önü açılır.
Mart sonu yapılacak yerel seçimler öncesi,toplumun huzuruna çıkacak Büyükşehir belediye Başkanı  “Cumhur ittifakının adayı” Alinur Aktaş ve millet ittifakının adayı Mustafa Bozbey,10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde basın mensuplarıyla bir araya geldi.
Hemen şunu ifade edeyim;
Hem Büyükşehir belediye başkanı Alinur Aktaş’ın  hem de Mustafa Bozbey’in  yaptığı açıklamalara bakıldığında seçim yarışı iki aday arasında geçecek. Her iki adayın kente yapılacak yatırımlarla ilgili düşüncelerini toplumla paylaşmaları, hatta bu projelerini tartışmaya açmaları,hem kendilerinin hem de toplumun yararına olacaktır.
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın göreve geldiği günden itibaren ortaya koyduğu performansla samimiye sınavından geçmesi dünkü toplantıya da yansıdı.
Başkan Aktaş’ın konuşmalarında dikkat çeken bazı ifadeleri sizlerle paylaşmak istiyorum;
Mahalli seçimler için dersime iyi çalıştım. Ayinesi iştir kişin lafa bakılmaz. Hamasi nutuklarla iş yapılmaz.Bursa önemli projelere ihtiyacı olan bir şehirdir. Kimlerine göre basın hür değil,kimilerine göre özgür.Ben genel anlamda mesleğin yapılan bazı çalışmalarla daha hür bir ortama kavuştuğu noktasında genel anlamda yaklaşanlardan bir tanesiyim.
İşin şekli şemali değişti.1970'li yıllarda daha meşakkatliydi. Gelinen dünyada dijital ve internet dünyası var. Her şey o kadar hızlı hale geldi.Günler, saatler, dakikalar değil saniyeler yarışıyor.En büyük kaynağımız, en büyük gücümüz gazeteciler ve onların bilgileri.Nihayetinde oraya müracaat ediyoruz.İnternet ortamında da olsa yazılanları çizilenleri tarif etmeye çalışıyoruz
Seçim süresince daha hızlı hareket edebilmek için bütün güçlerini pazar gününden sonra ortaya koyacaklarını belirten Aktaş, “Ciddi tecrübelerimiz var. Çünkü belediyecilik çok yönlü bir iştir.3 P'den bahsediyordum. Para, proje ve personel yönetimi.Bunun alt başlıklarına bakıldığında iyi bir finansman gerektiriyor.İyi bir proje yönetimi ve personel yönetimini gerektiriyor. Tamamının senkronize çalışması gerekiyor.Hamasi nutuklarla iş yapılmaz. Belediye hizmetleri sadece halkla ilişkiler değildir.Yıllarca böyle yapan büyüklerimiz var.Bursa bu manada önemli projelere ihtiyacı olan birim şehirdir. Kim taş üstüne taş koyduysa yürekten teşekkür ediyoruz. Bizim daha hızlı koşmamız gerekiyor.”  şeklinde konuşurken,rakibi Mustafa Bozbey’i de arayarak başarı dileklerini iletmiş..
Anlaşılan Pazar günü İlçe Belediye Başkan adaylarının açıklanmasının ardından Başkan Aktaş, devam eden yada yapımı planlanan projeleri toplumla paylaşacak…
Her iki başkan tarafından yapılan toplantılara basın mensupları da yoğun ilgi göstermesi, seçim yarışın renkli bi o kadar da,hareketli geçeceğinin işareti olarak algılanabilir.
Millet ittifakının adayı olarak,seçim yarışına giren Mustafa Bozbey’de basın buluşmasında samimiyetini ortaya koydu.
 “İnanıyorum ki Bursa halkı hizmetten ve Bursa'nın  gülümsemesinden, sorunların en aza indirgenmesinden dolayı oy kullanacaktır. Biz Bursa adayı olarak çıktık ve devam ediyoruz” diyerek basın özgürlüğünün önemine dikkat çekti.
Bozbey daha sonra şu ifadeleri kullandı;
 “1 Nisan'dan itibaren Bursa'da yerelde görev yapan, bizlerle halk arasında köprü olan tüm basın mensupları özgür olacak. Bursa'da basın özgür ve eleştirel olacak. Basın gerektiğinde yönlendirici olacaktır. Basının bilgi birikimi çoktur. Bu konuda yapacağımızı çalışmalarda, temel hak ve özgürlükler konusunda, yasalarla birlikte farklı bir kent kültürü oluşturma çabamız var. Gazetecilerin kalemini özgürce kullanmasına ihtiyacımız var. 10 Ocak bayram değil, bir dayanışma günüdür. Sizlerle bir araya gelerek dayanışma sağlamaya çalışıyoruz” dedi.
Zaten düşüncelerini açık seçik ifade eden ve bunu toplumla paylaşan fikir sahipleri, siyasetçiler ilgi görür ve başarılı olur.
Anlaşılan, hem Başkan Alinur Aktaş hem de Mustafa Bozbey,seçim satında tecrübelerini ortaya koyarak,centilmence yürütülecek seçim yarışında seviyeyi korumaya özen gösterecekler.
Çünkü her iki adayında toplumla kucaklaşma becerisi, seçim daha renkli hale getirecek…
Tabi burada Ak Partinin dolayısıyla Cumhur İttifakının, Bursa’daki oy oranını da göz ardı etmemek lazım. CHP’nin Osmangazi gibi bir ilçeyi İP’e bırakmakla nasıl bir hata yaptı ise,Ak Parti’de İlçe başkan adaylarının belirlenmesinde aynı hatayı yaparsa,seçimin kaderi değişebilir.
Bu sadece bir öngörü…
Önemli olan Bursa kazansın…
Bursa’da yaşayan insanlar kazansın.
Her şeye rağmen,bu kentin ufkunu açmaya çalışan insanları toplumla tanıştırmak bu kente en büyük hizmettir..
Bizde onu yapıyoruz..
 
 
 
 


 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner111