www.bursadameydan.com
Seçimlere 48 saatten daha az bir süre kaldı. Artık tüm partiler tüm güçleriyle propagandalarını yapıyorlar.
Muhalefet partilerinin üzerinde durdukları temel unsurları 3 ana noktada toplamak olası. Birincisi ve bence en önemlisi ekonomik sıkıntılar, ikincisi Suriyeliler sorunu ve üçüncüsü adalet sistemidir.
Seçmenlerin yüzde 80’i ekonomik sıkıntılar ve Suriyeliler sorunu ile ilgilenmektedir. Adalet, demokrasi ve özgürlükler tuzu kuruların sorunudur. Medyaya tuzu kurular hakim olduğu için önüne gelen hak, hukuk, adalet diye ortalığı inletmektedir.
Eğer seçim kazanılacaksa insanların midesine hitap edeceksin.
AK Parti’nin bence en temel hatası, Ali Babacan ve Mehmet Şimşek gibi gerçekten güçlü ekonomik kurmaylarını harcamak veya pasifize etmek olmuştur. 
Kulislerde uzun zamandır Tansu Çiller’in “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine” geçince başkan yardımcısı olacağı konuşuluyordu.
Büyük İstanbul Mitingine Çiller’in katılmasıyla muhalefet cephesinde geçmişe yönelik büyük eleştiriler geldi.
Bu eleştirilerin başında Çiller’in başbakanlığı döneminde yaşanan 5 Nisan 1994 Kararları ile o dönemde yapıldığı iddia edilen yolsuzluklar gelir.
1994 yılına kadar oluşan dış borç geri ödemeleri, iç borç ile finanse edilmeye çalışılmış, bunun sonucunda faiz oranları yükselmiştir. Faiz oranlarının yükselmesi sonucu kısa vadeli sermaye hareketleri (sıcak para) zirve yapmıştır. Kısa vadeli sermaye girişleri Türk lirasının değer kazanmasına yol açtı. Bunun sonucunda ihracat azaldı.
Çiller hükümetinin uyguladığı “yüksek ücret” politikası iç talebi ve ithalatı körüklemiştir. İhracat azalırken, ithalatın artması dış ticaret açığını arttırmıştır. Değerlenen yerli paranın önemli sonuçlarından biri de maliyet enflasyonu olmuştur.
Kamu maliyesindeki savurganlık, kamu açıklarının artmasına yol açmıştır. Artan kamu açıkları, iç ve dış borçlar ile kapatılmaya çalışılmış. Borçla finansman kronik bir hal almış, borçların yeni borçlar ile kapatılmaya çalışıldığı bir dönem yaşanmıştır. 1993 yılında Çiller hükümeti Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan borçlanmaya başlamış, bu nedenle TCMB rezervlerinde ciddi bir erime olmuştur.
5 Nisan tarihine yaklaşırken biri 29 Ocak 1994’te yüzde13,6 olmak üzere üç devalüasyon yapılmıştır. Ülkemizdeki en önemli finansal krizlerden biri sonucunda 5 Nisan 1994 karaları alınmak zorunda kalınmıştır.
Ocak 1994’te döviz kuru 19.000 TL/Dolar ve Merkez Bankası rezervleri 7 milyar dolar iken 5 Nisan’ın hemen ardından döviz kuru 38.000 TL/Dolar, olurken Merkez Bankası rezervleri ise 3 milyar dolara düşmüştür.
Uzun uzun 5 Nisan Kararlarında alınan kararları uzun uzun anlatmayacağım. Ancak insanoğlunun olumsuzlukları daha fazla hatırlar.
5 Nisan 1994’te hükümet dengeleri yeniden kurmak amacıyla yeni kararlılık önlemleri paketi ilan etti. Dövize olan akımı kesmek ve kısa dönemli kamu borçlarını ödeyebilmek için Mayıs 1994 tarihinde yüzde 400 faizli borçlanma kâğıtlarını piyasaya sürmek zorunda kaldı. Dengeleri düzeltmeden yapay yolla faiz oranlarını düşürme çabası faiz oranlarında çok daha yüksek oranda bir sıçramaya neden oldu. 
Sonuçta, ücretler düşürüldü, işsizlik arttı, yüksek bir devalüasyon ve üç basamaklı enflasyon dönemi başladı.
Çiller’in merkez sağ üzerinde eski etkisi de kalmamıştır. Tansu Çiller’in seçim öncesi gündeme gelmesinin AK Partiye yarardan çok zarar vereceğini düşünenlerdenim. 
Ayrıca, bilindiği gibi eski Adalet partisi ve Doğru Yol Partisinin geleneksel çizgisini temsil eden kesimler Tansu Çiller’in Adalet partisi ve Doğru Yol Partisini temsil etmediği yönünde açıklamalar yapıldı.
Her açıdan ülkemiz için en önemli seçim olan 24 Haziran Seçimlerinin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.
Şunu da biliyorum ki seçimlerden sonra ülkemizi çok önemli sorunlar beklemektedir.
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner111