www.bursadameydan.com
Erzurumlu Acun Ilıcal'ı Bursa medyasına epeyce bir konu oldu.Bursa Hakimiyet Gazetesi köşe yazarı Namık Göz,Bursa.com köşe yazarı Serkan İnceoğlu'da konuyu irdelediler ben de bir Erzurumlu olarak konuyu Bursa'ya taşımak istedim.
Öncelikle Bursa'da yaşayan Erzurumluların sayısı epey fazla ben, sayıdan ziyade olaya ağırlık olarak bakıyorum.
Ağırlıktan kastım nedir?
Acun Ilıcalı geçenlerde Tv 8'de Erzurumspor için yaptığı forma kampanyasına 125 bin forma toplayarak rekor kırdı bu da 12.5 milyon Tl gibi bir rakam ediyor.
Erzurum TSO başkanı Lütfü Yücelik'ten  kulüp başkanı Hüseyin Üneş'e kadar.
Erzurum büyükşehir belediye başkanı Mehmet Sekmen bu toplantıda adeta sıfır puan çekti. Fakat kulüp başkanı Hüseyin Üneş ise daha derli toplu, yöneticilik vasıflarına uygun günümüz sanayicilerinin de sıkıntılarını bilerek mütevazi takıldı sanayicilerimiz de hakkını teslim etti.O paralar, Sekmen'den ziyade Hüseyin Üneş'in iyi niyetine binaen toplantı burada hemfikiriz.
İşte ağırlık budur kulüp başkanı gibi bazen bir kişi bir çok kişiye bedeldir birçok kişiyi de organize edendir.
Gecenin geç saatlerinde saat 02.00 surlarında BEDFE Bursa Erzurum Dernekleri Federasyonu Başkanı Ömer Ömeroğlulları katılarak 71 forma bağışladı.
Bir iş adamına yakışan arkasından şunları konuşmak fakir fukara babası, eli açık, insan evladı, nerede bir gariban görse yardım eder ama ben ne yalan söyliyim Ömeroğlu'nun vallahi de billahi de böyle bir yönünü duymadım.
Tek duyduğum ; siyasette aday olurken on binlerve tl verdiği aday adaylık ücreti Allah bunun hesabını soracak ve herkes kefeniyle gidiyor aramızdaki en önemli fark takvamızdır umarım takvanız iyi olur bizim de.
Ömeroğullarına bir öneri; 13 Eylül 1924 tarihinde Erzurum Pasinler ilçesinde 6.9 kuvvetinde meydana gelen depremde 310 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Bu deprem felaketi nedeniyle Mustafa Kemal Atatürk Erzurum ve civarında depremle ilgili yapmış olduğu incelemelerde bulunmuştu gelin bu depremde vefat eden hemşehrilerinizi hatırlayıp 1924 Bursaspor forması hediye ederek Bursa'ya olan vefanızı ödeyiniz olur mu?
Mustafa Kemal Atatürk'ün Deprem ziyareti ve yapmış olduğu konuşması:
“Arkadaşlar!
Erzurum’a öyle bir zamanda gelmek istiyordum ki, cumhuriyetin bayındırlık ve refah alanında üstlendiği görevler, burada beklediğimiz eserler baştanbaşa gerçekleşmiş olsun. Merkezde, bu amaçla çalışıyorduk. Böyle bir sonucun ortaya çıkmasının sebeplerini hazırlamakla uğraşıyorduk. Fakat son günlerin felâketi her türlü düşünceyi ortadan kaldırdı. Felâkete dair aldığım haberlerden son derece üzülmüş olarak, derhal bölgeye hareket ettim. Biliyorsunuzdur ki, Karadeniz ve Akdeniz kıyılarında büyük bir gezi yapmak için yola çıkmıştım. Fakat Trabzon’da o üzücü haberi alır almaz, buraya koşmak, burada felâkete uğrayanlarla dertleri paylaşmak en büyük isteğim oldu. Depremin bu bölgede yaptığı yıkımdan içim kan ağlıyor.
 Efendiler!
Kuşkunuz olmasın ki, Erzurum’daki depremden üzüntülü olan bütün bir milletir. Bütün Türk Dünyası’nın kalbi, tıpkı benim acılarımla atmaktadır. Toplumun bu üzüntüye yalnız manevi ilgiyle kalmayacağı; ortaya çıkan felâketi azaltmak için maddi olarak da yardım görevini yapacağı kesindir.
Arkadaşlar!
Hükümetimizin Erzurum felâketiyle, felâkete uğrayanlarla çok yakından ilgili olduğunu, yalnız resmi görevi gereği değil, insani, vicdani duygularla acıları hafifletmek için en etkin önlemleri almaya çalışacağını önemle belirtirim. Benim buraya gelişim, aynı zamanda hükümetin de gereken bilgiyi almasında ayrıca zaman kazandıracaktır. Mümkün olan her şey yapılacak; durumu düzeltmeye çare bulunacaktır. Bu felâkete uğrayanlara, hükümetin acele yardımı kuşkusuzdur. Buraya gelmekliğim, felakete uğrayanların durumlarını yerinde doğrudan inceleyerek bulabileceğim önlemleri, hükümet merkezine (Ankara) bildirmek hususunda yararlı olacaktır.”
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner123

banner124