www.bursadameydan.com
GÜNDEM:
HAZMEDEMEDİLER

Türkiye ve Bursa siyasetinin önemli ismi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bursa TV ekranlarında Bursalı vatandaşlara seslendi.

 

TARIMDA NE YAPABİLİRİZ?

Faruk Çelik, ilkinin Şanlıurfa’da gerçekleştiği, ikinci bölümünün ise Bursa’da gerçekleştirildiği, tarımla ilgili Türkiye’nin 7 bölgeye ayrıldığı bölge toplantısına değindi. Tarım ve toprağın insanın ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayan Çelik, bakanlık olarak bakanlığın dünüyle ilgili bilgi sahibi olmak adına çalışmalar gerçekleştirdiklerini, eski bakanlarla bir araya geldiklerini, tarımdaki geçmişle ilgili değerlendirmelerde bulunduklarını ve gelecekle tavsiyeler aldıklarını ifade etti.

MASADA KALMAYIP SAHAYA ÇIKTIK

Bakan Çelik, “Bölge toplantılarının Ankara boyutunda masada kalmayıp sahada üreticiler ne diyor dedik, son derece geniş bir alana hizmet veren bu bakanlığın üretici kesiminin ne gibi sıkıntılarla karşı karşıya olduklarını bizzat üreticilerle temasla ortaya çıkabileceğini düşündük ve bölge toplantıları yapmaya zaman ayırmaya karar verdik. Masada düşündüğümüz politikaları sahayla destekleyelim anlayışı çerçevesinde bu toplantıları başlattık. Tarımda GAP projesi son derece büyük ve önemli bir proje. Türkiye’yi gelecekte tarım ve tarım sanayinde zirvelere taşıyacak zengin bir alt yapıya sahip bölge Güneydoğu Anadolu ve GAP’ın merkezi de Şanlıurfa, doğru olan oradan başlamamızdı. 3 gün boyunca Güneydoğu Anadolu’daki 9 ilin sorunlarını suyundan toprağına, erozyonundan susuzluğuna, bitki türlerine varıncaya kadar her şeyi konuştuk. Toplantılara bakanlığımız üst düzey bütün yetkilileri de katılıyor, birebir vatandaşın sorunuyla muhatap oluyoruz. Bazen basit müdahalelerle sorunlar çözülebiliyor, bazılarının üzerinde çalışılması gerekebiliyor ve bazıları da yol gösterici oluyor.

Üçüncüsü Adana’da gerçekleştirilecek bölge toplantısının Bursa ayağında, toplantımızın her anı kayda alındı. Tüm sektör temsilcilerinin görüşleri kayda alındı ve yüzeysel cevapların yanı sıra diğer alanlarla ilgili sorun ve görüşleri tespit ediliyor ve Adana toplantısı öncesi sorunlar, Bursa’yla ilgili nihai sorunlar tasnif edilmiş oluyor ve böylece bölge toplantıları sorunları çözmek için toplantıya dönüştü.

Nisan ayının 15 ine kadar bütün bölgeleri tamamlayacağız. Bizzat çiftçinin alın teri akıtmış, eli nasırlı, elinde tırpanı çapası olan insanın emeği katkısı olsun düşüncesiyle oluşturuyoruz. Bursa’da binin üzerinde vatandaşın katıldığı toplantıda herkes görüşlerini ifade etti. İnanıyorum ki bunlar Bursa’ya hizmet olarak dönecek.

REYTİNG GIDACILARI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda bir ilki gerçekleştiren Bakan Faruk Çelik, reyting gıdacıları söylemine de açıklama getirdi. Bakan Çelik, meşakkatli işlerin sonunda ürün elde eden vatandaşımız tam ürünün karşılığı alacakken birilerinin sağlık programlarına çıkıp ta açıklamalar yapmasını Türk tarımı, Türk gıda ve sağlığına yaptıkları zararın, yaptıkları tahribatın nerelere vardığının farkında olmadıklarını söyledi.

Bakan Çelik, “Adeta yarış içindeler. Üreticiye darbe vuruyorlar. Bilimsel veriye dayalı şeylerin varsa gel konuş. Bunlara karşı mücadelemizi başlattık, bütün sağduyulu bilim insanlarını davet ettim. Doğrusu neyse onu konuşalım, üreticiyi iftiralarla karalamalarla zarara sokmayın. Üreticinin hakkını hukukunu korumak bizim görevimiz, kimse yıllardır bunlara dur demiyor. Hiç bir tespiti tahlili yok insanları gıdalardan uzaklaştırıyor” dedi.

ÜRETE ÜRETE GELİYORUM

1984’ten beri yönetimlerde görev aldığını ve uzun yıllardır siyasette yer aldığını ifade eden Çelik 8 yılını bakanlıkta doldurduğunu, partinin bütün kademelerinde bulunduğunu, birçok makamda bulunduğunu ifade ederek, “Ne söz verirsem onu çözerim. Hangi sözle yola çıktıysam, millete ne söz verdiysem. Ama bunun meşakkati var zor bir mesele. Ürete ürete geliyorum, kar makinesi gibi aça aça geliyorum, çoluğuma çocuğuma şeref levhaları bırakarak siyaseti bırakmak istiyorum. Partiye ya da şahsıma karşı yapılanlar, sadece laf dedikodu yapanlar ne yapmış? Birileri ne amaçlara hizmet eder, ne yapar bilmem? Ben neden Bursa’dan müracaat etmişim? Bu tam bir ahlaksızlık. Bursa’dayım, Bursalıyım nereden başvuracaktım? Bunda anormal olan neydi, neden konu bu kadar büyüdü anlam veremiyorum? Bunu gündemime bile getirmiyorum.

DERT EDİNMEKLE OLUYOR

Çekyat üstünde hayatımı geçiriyorum, işimin peşindeyim, ben evimden işime, işimden evime giderim. Gözümü kapatınca tek düşündüğüm işlerim yaptığım icraatlar. Mesela Mudanya’dan Tirilye’ye giden yolu iki ayda yaptık bitirdik. Oradaki balıkçı barınağını limanın tamiratını 6 ay içinde bitirdik. Bunlar dert edinmekle oluyor. Bizim derdimiz bu, bir başkası dedikodu peşinde. Ben bunları dikkate almam, sonbahar yaprağı gibi dökülürler. İçimizde dilimizde kafamızda bir bizim, varsa hesap soracak gelsin sorsun. Bursa’dan adaylığımın konuşulması ağrıma gidiyor. Genel başkan talimat verir uygun bulur, siz gidersiniz, bunda anormal bir şey yoktur. Şanlıurfa’ya gittim orayı toparlamaya gittim.

BURSA’DAN ADAY OLMAM

Adaylık müracaatımı hazmedemediler, ben Şanlıurfa’da 63 gün o sıcakta yanmışım, 10 milletvekiliyle Ankara’ya döndüm… Cumhurbaşkanımız beni çok memnun eden iltifatlarda bulundu… Şanlıurfa’yla ilgili hiçbir proje atlanmayacak, talimatlarında bulunmuştur. Ben bilmediğimiz yerlerdeki başarılarımın tebrik edilmesini beklerdim ki Şanlıurfa’ya gitmem Bursa’ya dönmem, Bursa’dan aday olmam problem oldu.

Toplum içinde 3-5 kişinin mide bulandırmaya çalışması olabilecek şeylerdir ama bunları bir siyasetçi sorun etmez sadece bu 2 şey çok zoruma gitti… Ben genel merkezine bağlı bir takım oyuncusuyum, takım birlikte hareket eder hesap vermeyeceğimiz hiçbir işin içinde olmadık, yüzümüzün akıyla devam ediyoruz… Allah yüzümüzün akıyla bitirmeyi nasip etsin” dedi.

NE VAAT ETTİYSEM ONU YAPTIM

Ben hem bakanlıktaki hem Şanlıurfa’daki vaatlerimin peşine düştüm, bakan olarak ne vaat ettiysem onu yaptım. Şanlıurfa’da 400 okul, 6 bin 700 derslik yaparak 70-80 kişilik okulları 35 kişiye indirdik. Türkiye’nin en büyük müzesini Halepli bahçe müzesini 300 dönümlük bir yerde yaptık. Şanlıurfa tarih şehri, bunların gün yüzüne çıkmasıyla ilgili vaatlerimiz vardı yaptık… Tek talihsizliği Suriye’deki sıcak gelişmeler Şanlıurfa’daki Suriyeliler… 500 bine yakın Suriyeli yaşıyor… Sosyal yapı ve sosyal dokuda ciddi sıkıntılar yaşanıyor, hizmetler bu yönüyle biraz aksıyor… Hedeflediğimiz daha da önünde olacaktı ama Suriye’de yaşananlar biraz aksamasına neden oldu.

YILDIRIM’A DOĞRU TAKSİM

Bursa’da sağlık yetersizliğin olmasından bahsedildiği konusuna da değinen Çelik, Bursa’da birçok yeni atılımın olduğu, birçok hastanenin yapıldığı ve bittiği, birçok akıllı yatırımın yapılarak Bursalılara hizmete sunulduğunu ifade etti. Yıldırım ve Osmangazi’nin daha tarihi özellikleri olan bu sebeple çarpık kentleşmeden nasibini almış iki ilçe olduğunu, Osmangazi’nin merkezi ilçe olarak tüm kamu kurumlarını bünyesinde barındırdığını söyledi. Bakan Çelik, “Yıldırım’a doğru kamu kurumları taksim edilirse, şehrin rahatlamasına katkı sağlanmış olur, trafik yükü ve ulaşım kolaylaşır. Ulaşım iş dünyası için çok önemlidir.  Şehrin cazibesi olmalı ulaşımı kolay olmalı” dedi.

VETERİNERİNİZ OLACAK

Atamalarla ilgili konuşan Çelik, her bakanlığın atama talebi olduğunu ihtiyaca göre bir belirleme olduğunu belirterek şöyle konuştu, “Bakanlık bünyesinde çalışma yapıyoruz. Her alanda ihtiyaç duyulan elemanlarla ilgili kurumlarla görüşüyoruz. Hiçbir bakan şuanda kesin bir sayı veremez, fakat maksimum düzeyde alım yapmaya çalışıyoruz. KPSS öncesi sayıları açıklamaya çalışacağız. Hayvan sağlığı iyi olsun diyorsanız, veterineriniz olacak, sayılarının çok olması bizim için daha güzel. İmkânlar dâhilinde değerlendireceğiz.”

TEK GAYEMİZ ÜLKE İÇİN ÇALIŞMAK

Bakan Çelik, “Siyaset zor bir zanaattır. En güzel şey devlet adına millet adına yaptığın her işte yüzleşme iradesi varsa problem yoktur. Kaypak siyasetçi olmadım, Allah da yaşatmasın böyle bir şeyi benim çizgim bellidir varsa belgesi bilgisi olan buyursun. Ankara’nın bakanların bakanlıkların gündemi o kadar yoğun ki birinin bir lehinde çıkıp bir şey söylemesi belki bizim gündemimize bile gelmiyor, bizim tek gayemiz ülke için çalışmak. Yoksa AK Parti böyle hizmetler yapabilir miydi?”

AK PARTİ SORUN ÜRETİYOR-ÇÖZÜYOR

Bakan Çelik, “Muhalefetin ufku çok dar çözüme ve ülke meselelilerine çok vakıf değil, çözüm endeksli değil, siyasetin alanını daraltıyor. Bu daraltmanın bu ufuksuzluğun getirdiği bir daralma var iktidarı da sıkıntıya sokuyor… Sağlıklı bir muhalefet olsa, iktidar muhalefet diyalogu yeni şeyler ortaya çıkarır. Muhalefet buna engel oluyor. Bursa’da muhalefetin bir esamesi yok, iktidar partisi sorunu da, çözümü de kendi üretiyor. Gerçek bir muhalefet sorunu var… AK Parti hem sorunu üretiyor, hem çözümü üretiyor. Bursa diğer illere benzemiyor doğu batı, güney kuzey, her yerden göç almış, diyalog mekanizmaları ne kadar gelişirse o kadar güçlü olur, ben herkesi diyaloga açık olmaya davet ediyorum” dedi.

MİLLET KALE GİBİ DURUYOR

Bülent Arınç’ın son dönemde yaptığı ve dikkat çeken açıklamaları konusunda düşünceleri sorulan Çelik, bahsi geçen konunun geçtiği programı izleme imkânının olmadığı ve sorulan sorular çerçevesinde genel bir değerlendirme yaptı. Çelik AK Parti üzerine oynanan bir takım oyunların olduğunu, partiyi güçlü kılan toplumla buluşturan unsurun lideri olduğunu, Recep Tayyip Erdoğan’ı oyun dışına çıkarmak için dış güçlerin hedef aldıklarını belirtti. Erdoğan’ın ameliyata giderken, canının derdindeyken bile bir takım oyunlara girildiğini ifade etti. Açıklamalarında gezi olaylarına da yer veren Çelik, gezi olaylarının, gezicilerin önderlerinin AK Parti karşıtı bir olay olduğunun cumhurbaşkanı tarafından bilindiğini ve tavrını koyduğunu, her alanda mücadele ettiklerini ifade etti.

‘Herkes onun direncini biliyor’ diyen Çelik, “Milletimiz 1 Kasım da bile AK Parti’nin yanında kale gibi duruyor, çok yönlü bir ateş altında böyle bir mücadeleyi milletiyle beraber veriyor” dedi.

Dış politikada Avrupa birliğiyle ilişkilerin iyi gittiğini, Libya, Suudi Arabistan ve Katar’la ilişkilerin gayet iyi gittiğini sadece ortada Suriye’den dolayı Rusya ve Suriye’den kaynaklanan bir problemin olduğunu söyledi. Suriye politikası konusundaki kararların çok eski olduğunu ifade etti.

ÇUKUR PARTİSİ OLDULAR

Terör olaylarına değinen Çelik, terör olaylarının çok sıkıntılı olduğunu bölge insanının bir an önce bu samimiyetsiz, toplumu kargaşaya sürükleyen, bu bölücü insanların bir an önce gitmesinden yana olduğunu dile getirdi. Bakan Çelik, “Diyarbakırlı bugün bu kadar sıkıntılı bir atmosferde tahammül ve sabır gösteriyorsa, tek sebebi bunlar bitsin ve yeniden özgürlüğü tadalım diyedir. 5-6 ilçede bu faaliyetlerini sürdürüyorlar. Terör örgütü, haklı kılacak hiçbir davranışta bulunmadı. Türkiye partisi olacaklardı, çukur partisi oldular, çukurları savunuyorlar. Biz huzur olsun diye uğraşırken onlar silah depoluyor. Bu kadar ikiyüzlü, terörden kopamayan bir siyasetle ne konuşacaksınız? Türkiye’yi 30 yıldır kana bulayan örgüte karşı laf söyleyemeyen bir siyasi partinin başkanı, genel başkan mıdır? Bunları masamızda değerlendirmek bile doğru değildir. Bunlar bölgenin kanını emen canını okuyan huzuruna göz diken çetelerdir. Terör örgütüyle silahlı kuvvetlerimiz ve polislerimiz kahramanca mücadele ediyor, bizim görevimiz onlara dua etmek her türlü desteği vermek, Milletimiz duası onlarla…

ANLADIKLARI TEK ŞEY SİLAH

Sur da, Cizre de, çok az bölge kaldı inşallah bu mikroplar oradan temizlenecek, gerekli güvenlik önlemleri kalıcı hale getirilecek, her türlü maddi manevi desteği bölge insanına bütün bakanlıklar olarak yapacağız. Bu huzuru onlarda hak ediyor, bu bela huzurdan da anlamıyor. Hak ise haklarını verdik, anladılar mı, hayır… Bunların tek anladıkları silah…

PARTİMİZE KATILDILAR

Dağ ve meclis arasında bir sıkıntı var, Meclistekilerle ovadakilerle… Onların rahatlıklarıyla sorunları var… Milletini dinlemezsen, Milletten talimat alarak milletvekilliği yapmıyorsanız, bizim sizi millet adına muhatap almamız doğru değil… Dağa iki kelime söyleyeceksiniz, çukur siyasetine karşıyız diyeceksiniz, biz demokratik olarak mücadele vereceğiz diyeceksiniz, biz de size destek olacağız… Dağdan ne talimat alıyorlarsa onu yapıyorlar. Bölgede siyaset yapan biri olarak karış karış geziyorum. Şanlıurfa’da birçok kurucu meclis üyesi istifa ederek partimize katıldı, gerçekleri gördü. Terör örgütü ben askeri polisi şehit edeceğim diye sipere yatmış, yapılması gereken bunları temizlemek.

KUMPAS KURUYORLAR Kİ

 

Bursaspor sıkıntı yaşadığı dönemde birçok yardımda bulunan Faruk Çelik, “Ben de bir şey bulamayınca ağabeyime yöneldiler, haksız yere suçladılar ve ağabeyimin zimmetine Bursaspor’dan para geçirdiğini iddia ettiler. Futbol Federasyonu’ndan gelen para, günün başkanının üzerine spor kulübünün üstüne yatmış araştırıldı. Kumpas kuruyorlar ki 5 gün sonra kabine var diye… Biz intikam, kumpas peşinde koşmadık, her şey ortada. Benim ne icraatlar yaptığımı herkes biliyor, geçmişte de şimdide. Ucuz kahramanlık yapanlar türemeye başladı. Mücadele ve bedel ödeyenler kimlerdir bunları bilmek gerekiyor.”

NEDEN ŞAMPİYON OLMASIN?

Bu sene Şanlıurfaspor’la da ilgilendiğini belirten Çelik, sıkıntılı dönemlerden kurtaracağını, destek olduğunu yeni yönetimin geldiğini ifade etti.  Zamanında zor dönemlerinde Bursaspor’a Bursalı iş adamlarını çok sıkı bir desteği olduğunu, dağılmaktan kurtulduğunu ve bu moralle Bursaspor’un şampiyon olduğunu söyledi. Bakan Çelik, “İkinci yarı da Şanlıurfaspor neden şampiyon olmasın” dedi.

KEŞKE BENİ DİNLESEYDİ

Çelik, Bursa’nın ilçelerindeki gereksinimlere yönelik gerekli kanunları çıkardıklarını yasal düzenlemelerin yardımıyla sorunların çözümü için çalışmalar yaptıklarını, Bursalılara nefes aldıracak yapılar ortaya koyduklarını ifade etti.

Sedat Yalçın dönemiyle onun açıklamalarıyla ilgili konuşan Çelik, onun teşkilatta değil de milletvekili olarak görev yapmasının daha doğru olduğunu düşündüğünü söyledi. Çelik, “Keşke beni dinleseydi, çok rahat birkaç dönem milletvekili olabilirdi. Bunları ona da söylediğim için burada rahat söyleyebiliyorum. Siyasette herkes değer, fakat herkesi yerli yerinde değerlendirirsen değer olur… Herkesin özelliklerine göre görevini belirlemek gerekir. Siyasetin içinde yoğrulmuşsanız, kim nerede nasıl görev alırsa, daha faydalı olur bunu görebilirsiniz. Böylece yararlı olur… Keşke o zaman görebilseydi bu samimiyetimi. Siyasette birilerinin yanlış yol göstericiliğine kurban olan arkadaşlar var, aklıselim bakmak gerekiyor” dedi.

 

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner111

FETÖ operasyonu! Kilit elemanı yakalandı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’ye yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında örgütün kadın...

Haberi Oku