www.bursadameydan.com
GÜNDEM:
Sağlıkta kademeli sevk zinciri uygulanacak

Öncelikli Dönüşüm Programları Eylem Planı'nın "Kamu Harcamalarının Rasyonelleştirilmesi Programı"nda, Sağlık Bakanlığının yürüteceği çalışmalara yer verildi.

Buna göre, sevk zincirinin kademeli bir şekilde uygulanması için çalışma yapılacak. Daha etkin ve verimli olması için sevk sistemi gözden geçirilecek. Kademeli sevk zincirinin 2016 yılı sonuna kadar uygulamaya konulması için çalışma gerçekleştirilecek.

Diyabet İzlem Sistemi kurulacak

Koruyucu ve önleyici sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi kapsamında da diyabet tedavisinde kalite kriterlerinin uygulanması, diyabet izleme ve değerlendirme kapasitesinin geliştirilmesi sağlanacak.

Bunun için Sağlık Bakanlığı, üniversite hastaneleri, özel hastaneler, il sağlık
müdürlükleri, askeri hastaneler, SGK ile birlikte çalışılacak. 

Eylem kapsamında, diyabet hastalarının takiplerinin etkinleştirilmesi suretiyle komplikasyonlar önlenecek, maliyetler azaltılacak. Tedavide uluslararası standartlar
uygulamaya alınarak klinik kalite düzeyinin artırılması sağlanacak. Diyabet
ilişkili tüm veri setlerinin, veri tabanlarının uygunluğu ve etkinliği incelenecek.

Ülke çapında etkin prediyabet, diyabet ve komplikasyonların izlemi için kilit
performans göstergeleri tespit edilecek ve bu doğrultuda ideal karar destek
sistemleri tasarlanacak. Kurgulanan sistem uygulamaya geçirilerek Türkiye
Diyabet İzlem Sistemi'nin kurulması ve hastane klinikleri ve aile hekimlerinin
sisteme entegrasyonu sağlanacak.

İnme tedavisi

Ciddi bir sağlık sorunu olan inmelere etkin müdahale yapılacak. Bu kapsamda, inme hastalarına ilk müdahale yerinde ve zamanında yapılması sağlanacak, komplikasyonlar önlenecek ve buna bağlı gelişen maliyetler azaltılacak. İnme tedavisinde uluslararası standartlar uygulamaya alınarak klinik kalite düzeyi artırılacak.

Bunun yanı sıra ambulanslara telemedicine (teletıp) cihazları takılacak. Ambulanslarla kalp merkezlerinin koordinasyonu sağlanacak.

Koruyucu diş sağlığı hizmetleri etkinleştirilecek. Sağlık Bakanlığının sorumluluğunda Kalkınma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu ile birlikte yapılacak eylem kapsamında, 2-12 yaş grubu çocuklarda (12 milyon 500 bin çocuk), aile hekimleri aracılığıyla diş kontrolü yapılacak.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından toplu florlu vernik alım ihalesine çıkılacak. Hasta kayıtlarını aile hekimleri tutacak.

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

TBMM'de Trafik Kanunu'na ilişkin düzenleme...
Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi kabul edildi.

Haberi Oku