Finalde büyük çekişme

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle bu sene ikincisi düzenlenen ‘Liselerarası Bilgi Yarışması’nın finali büyük çekişmeye sahne oldu.

Büyükşehir Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen Bursa Liselerarası Bilgi Yarışması’nın finali Merinos AKKM Osmangazi Salonu’nda yapıldı. Öğrencilerin kıyasıya mücadele ettiği yarışmanın finalinde, TOFAŞ Fen Lisesi 1., Osmangazi Ali Osman Sönmez Anadolu İmam Hatip Lisesi 2. olurken, Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi, Nilüfer İMKB Fen Lisesi ve Cumhuriyet Anadolu Lisesi 3.’lüğü elde etti.

Yarışmalara 17 ilçede, Türk halk kültürü, Türkiye coğrafyası, eser yazar eşleştirmesi, Osmanlı tarihi, fen bilimleri tarihi, Bursa bilgisi kategorilerinde 593 okul, 30 bin 112 öğrenci katıldı, 2 bin 372 öğrenci ilçe finalleri, 288 öğrenci de il finalleri için yarıştı. İl finalinde ise 72 öğrenci bilgilerini yarıştırdı. Yarışma boyunca öğrenciler arkadaşları ve öğretmenleri tarafından tezahüratlarla desteklendi. Öğrencilere 6 farklı kategoride sorular soruldu.

Yarışmanın finalini ilgiyle izleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, gençlere moral verdi. Başkan Altepe, Bursa ve Türkiye için örnek bir organizasyon olduğunu söyledi. Gençlerin en iyi şekilde yetişmesi, donanımlı hale gelmesi ve geleceğe emin adımlarla yürümeleri için bu tür programların önemine değinen Altepe, 17 ilçedeki tüm okullarda bu sayede hareketlilik yaşandığını, sonunda 12 başarılı okulun finalde mücadele ettiğini ifade etti. Yarışmaya katılan tüm okulları tebrik eden Başkan Altepe, “Gençler, bizim geleceğimizdir. Türkiye, büyük, büyüyen ve gelişen bir ülke. Elbette, bu ülkenin hızını kesmek için çalışanlar da var. Çok şükür bu zamana kadar muvaffak olamadılar. Bundan sonra da olamayacaklar. O yüzden gençlerden çok büyük beklentilerimiz var” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Uygar Umut’a, Bursa Bilgi Yarışması Koordinatörü okul müdür ve öğretmenlerine, dereceye giren okulların öğretmen ve öğrencilerine plaket ve hediyelerini verdi. Finale kadar gelen 72 öğrenciye de bisiklet hediye edildi.