CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray partisinden istifa etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Aytun Çıray partisinden istifa etti.

ıray yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en zorlu dönemine girmiş bulunduğunu iddia ederek, "Şüphesiz devletimizin bekasının, refah ve mutluluğunun tehdit altında olduğu ilk defa dile getirilmiyor. Birçok değerli siyaset ve devlet adamı siyasi krizlerde durumun ciddiyetini hissettirmek için benzer ibareler kullandılar. 'Ülkemizin adeta uçurumun kıyısına geldiğini' ifade ettiler. Maksatları maddi-manevi bedeli son derece ağır bu tür krizlerin aşılması için bir milli seferberlik ruhu oluşturarak Türk milletini harekete geçirmekti" dedi.

Çıray, 15 Temmuz hain işgal girişiminin, Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Gençliğine Seslenişi'nde işaret ettiği ‘gaflet, dalalet’ tasvirlerini andıran manzaraları ortaya çıkardığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Türk Milleti bugün anayasası fiilen iptal edilmiş, hukukun yok hükmünde olduğu bir karanlığa prangalanmış gibidir. Türkiye’nin bu radikalist yönetim anlayışı yüzünden örtülü ambargolara muhatap olmasına, kendini izolasyona tabi tutmasına ve bunların sonucunda adeta İkinci bir Kuzey Kore muamelesine maruz bırakılmasına göz yumamayız.