AKTAŞ’IN 3 ÖNCELİĞİ....

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, görüşmede kentin ana sorunları üzerinde durdu, hazırlanan projeleri, yatırımları anlattı. Üstlendikleri sorumluluk bilinciyle hareket ettiklerini söyleyen Aktaş, ileride “güzel işler başaran bir belediye başkanı” olarak anılmayı istediğini belirtti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’da Meydan gazetesi yönetici ve yazarlarının yaptığı ‘hayırlı olsun’ ziyareti sırasında kentin ana sorunları üzerinde durdu. Soruları yanıtlarken de Bursa’da öncelikle ele alacakları üç sorunun trafik-ulaşım, kentsel dönüşüm ve yeşil alan olacağını vurguladı.
Üstlendikleri sorumluluğun bilinciyle hareket ettiklerini söyleyen Başkan Aktaş, ileride güzel işler başaran bir belediye başkanı olarak anılmayı istediğini belirtti ve bu doğrultuda zaman ve mekan farkı gözetmeden çalışmayı sürdürdüklerini belirtti.

TRAFİK-ULAŞIM
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “ trafik ve ulaşım ilk önceliğimiz. Bu konuda uzun yıllar bir plan yapılmamış. Sıkı denetim ve dokunuşlarla trafikte yoğunluğu azaltacağız. Sorunun çözümü için master planımız var. Bazı dokunuşlarla trafiği yüzde 40 oranında rahatlatacağız. Viyadük ve geçitler de bu çalışmalar içinde. Çalışmaları 14 ayda tamamlayacağız” dedi.
Aktaş, metroda kazandıklarını ancak lastiklilerde sıkıntı olduğunu ifade ederek, metroyu cazip hale getirmek için indirime gideceklerini söyledi.” Yıldırım metrosuna 6.5 km’ lik Osmangazi hattı ilave edildi” diyen Aktaş, doğu hattında çalışan minibüsler konusuna da değinerek şöyle konuştu:
“Doğu hattında minibüslere düzenleme kaçınılmaz olmuş. Önce araç tipi değişecek. Besleme hattı çalışacak. Engellileri almıyorlar. Gerekirse sübvanse ile bu sağlanacak. Engelli vatandaşlarımız tıpkı otobüslerde olduğu gibi ücretsiz seyahat hakkından yararlanacak. Ulaşımda hem vatandaşları hem de trafiği rahatlatacak toplu taşıma çözümleri üzerinde çalışıyoruz.”
UYDUKENTLER GELİYOR
Kent merkezinde yoğunluğu artıran çok katlı dikey binalar yerine kent dışında uydukentler hedeflendiğini anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, planlama çalışmalarının sürdüğünü ifade etti. Aktaş, “ 0.50 uygulamasında mantık değişikliğine gideceğiz. Kentsel dönüşüm durdu önceden izin alanlarda inşaatlar sürmekte. Bundan böyle hedef dikey değil yatay yapılaşma olacaktır. Sadelik öne çıkacaktır. Artık 13-15 katlı binalar görülmeyecek. Nüfusa göre sosyal donatı alanlarının hesaba alındığı ada bazlı dönüşümlere onay vereceğiz. ” dedi.
Kentsel dönüşümü teşvik amaçlı uygulamalarla ortaya çıkan yüksek katlı binalara değinen Aktaş, geçen hafta Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile yaptığı görüşmede uydukentler konusunu açtığını belirtti. Aktaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bursa merkezde yoğunluk yüksek katlı dikey binalar daha da arttı. Artık merkezi bırakıp Bursa’yı dışa doğru açmamız gerekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki de düşüncemizi destekliyor. Merkezde çok katlı dikey yapılar yerine kentten kopuk, 200-250 bin nüfusun yaşayabileceği uydukentler oluşturacağız.
Bunlar kentin çok yakınında, yani dibinde olmayacak. Belli bir mesafe uzakta olacak. Bu mesafeye 25-30 kilometre de diyebiliriz. Sırtını Uludağ’a dayamış, önü ova olan, Batı’ya doğru gelişen bir kentteyiz. Önceliğimiz, kentin gelişim yönü olan Batı. Biraz da kuzeydeki alanlar üzerinde çalışıyoruz.”
YEŞİL ALAN
Bursa’nın uzun yıllar insanların hafızasında ‘Yeşil Bursa’ olarak yer aldığını hatırlatan Aktaş günümüzde bu durumun yeniden sağlanmasını hedeflediklerini söyledi. Gelecek kuşaklara yeşil bir kent bırakmanın çabası içinde olacaklarını vurguladı.
Aktaş bir soru üzerine yapımından vazgeçilen projelerde tutarın 200 milyon lira olduğunu, Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan 12 bin 340 personelden 630’u ile yollarını ayırdıklarını söyledi.
Bursa’da ulaşımdan kentsel dönüşüme dek her alanda yaşanan sıkıntıların farkında olduğunu vurgulayan Başkan Aktaş, “Bursa’nın sorunlarını çözme noktasında gayretle ve heyecanla çalışıyoruz. Ciddi bir sorumluluk taşıdığımızın bilincindeyiz. Bursa’da güzel işler başarmak ve eserlerimizle anılmak istiyoruz. Bursa’yı sorunsuz, herkesin yaşamaktan keyif aldığı bir şehir haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Haber-Mustafa Yanık