Ahıska Sürgünü Anıtı gözyaşlarıyla açıldı...

Bursa İnegöl Belediyesi tarafından, Ahıska Türklerinin yoğunlukla yaşadığı Alanyurt Fatih Mahallesinde yaptırılan Ahıska Sürgünü Anıtı ve Parkı açıldı.

Bursa İnegöl Belediyesi tarafından, Ahıska Türklerinin yoğunlukla yaşadığı Alanyurt Fatih Mahallesinde yaptırılan Ahıska Sürgünü Anıtı ve Parkı açıldı.
İnegöl Belediyesi’nin katkılarıyla Alanyurt Fatih Mahallesinde kazandırılan Ahıska Sürgünü Anıtı ve Parkı açılışında mahalleli duygu dolu anlar yaşadı. İnegöl Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Taş’ın konuşması sırasında anlattığı sürgün anekdotları, törene katılan Ahıskalıları gözyaşlarına boğdu. Taş, “Böyle bir anıtı ve çevre düzenlemesini yaptırarak, Ahıska sürgününü yaşayan Ahıskalıların çocukları ve torunlarının ağırlıklı olarak yaşadığı bu bölgede, bizler için ayrı önemi olmuştur. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ahıskalılar 14 Kasım 1944’te büyük bir sürgüne ve drama tabi tutuldu. Her Ahıskalı aile mutlaka bu yolculukta akrabasını kaybetti. Hiçbir suçları olmayan masum ve günahsız yaşlılar, kadınlar, sabiler insanlık dışı bir şekilde yurtlarından sökülüp atıldı. Stalin’in ölüm treninde 20 bine yakın Ahıskalı can verdi” dedi.
İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, “İkinci Dünya Savaşı’nda Sovyetler Birliği’nin sosyalist lideri Stalin, Ahıska’nın eli silah tutan gençlerini Almanlara karşı savaşa sürerken, geride kalan analarını, babalarını, eşlerini ve çocuklarını 1944 yılında bir gece yarısı hayvan taşınan yük vagonlarına doldurarak kanlı bir yolculuğa çıkardı. Vatanlarından zorla koparılan ve vatanlarından kilometrelerce uzak yerlerde şehit olan Ahıskalılar Sovyet askerleri tarafından karlı arazilere, boş çukurlara atılarak insanlık dışı bir muamele ile karşı karşıya bırakıldı" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından kurdele kesilerek açılışı yapılan anıt ve park davetliler tarafından gezilerek incelendi.