www.bursadameydan.com
İnsani değerler ekseninde herkes kendi düşüncesini ortaya koyabilir, konuşabilir. Ama konuşurken çarpıtarak değil, siyasi malzeme yapmak için değil. Karşısındakinin ne demek istediğini anlayarak konuşmalı.
Önceki gün yapılan Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yaşananlar gibi değil.
Başkan Alinur Aktaş’ın meclis konuşmalarının arasından bazı kelimeler “cımbızla” alınıp sanki Başkan 30 Ağustos Zafer Bayramına karşıymış gibi algı operasyonu yapılarak, büyük bir yanlışın içine girildi.
Özellikle sosyal medya üzerinden yürütülmeye çalışılan,”karalama kampanyasına”, algı operasyonlarına Başkan Alinur Aktaş’tan gelen tokat gibi cevapta şu açıklamalara yer verildi:
“Büyükşehir Meclisi’nde bir grup sözcüsünün ulaşımın ücretsiz olacağı tarihlere 30 Ağustos’un da eklenmesini istedi. Bunun ardından bir başka meclis üyesi de ‘23 Nisan’da da ulaşım ücretsiz olsun’ ifadelerini kullandı. Ben de ‘Bu meclisten sonra oturur, hangi bayramlar için ücretsiz yapılacaksa tartışırız, maliyetini de çıkarırız’ dedim. Çünkü BURULAŞ benim kişisel malım değil, hepimizin ortak malı. Ancak olay, sosyal medyada bambaşka mecraya çekildi. Ramazan ve Kurban bayramlarına ‘Evet’, milli bayramlara ‘Hayır’ dedi şeklinde. Böyle bir şey asla yok. Kimse milli ve manevi değerlere hassasiyet noktamızı sınamasın. Dini bayramlar da bizim milli bayramlar da”
Şunu söylemek istiyorum; İnsan, yerelden evrensele ulaşacak değerler temelinde, tavrını ortaya koyarak konuşurken, ahlaki değerleri de göz önünde bulundurmalı. Konuşmaları saptırarak siyasi rant elde etmeye çalışmak kimseye bir şey kazandırmaz.
Bursa kendi yerel künyesini uygar dünyaya bağıra bağıra duyurmaya çalışırken, dikkatleri başka yerlere çekmeye çalışmak, bel altı vuruş yapmak için zemin hazırlamak, halk diliyle ifade edelim ahlaksızlığın daniskasıdır.
Elbette bu şehirde  yaşayan insanlar, konuşacak, yazacak ve her zaman bir adım önde olamaya çalışacak. Ama, çağın bir dayatması olarak karşımızda çıkan bu gelişmeler, çamur siyasetine malzeme yapılmayacak.
Bu serzenişimizin ilk ayağında elbette ki hepimizi birbirimize bağlayan “Bursa” vardır.
Herkesin görüşlerini rahatça ifade edebildiği bu şehirde, açıklamaların yada konuşmaların saptırılmasında, sosyal medyanın ne kadar etkili olduğunu bir kez daha görmüş olduk.
Şimdi, bu sosyal medya bataklığına, malzeme gönderip, siyasi rant elde etmeye çalışmak, ne siyaset tüccarlarına nede muhalefet sözcülerine bir şey kazandırmaz.
Hele hele samimiyet sınavından geçmiş, Başkan Alinur Aktaş’ı böyle milli ve manevi değerler üzerinden vurmaya çalışanların, hasmane tutumları toplumda karşılık bulamayacaktır.O gün bulmadığı gibi bundan sonra da bulmayacaktır.
Son olarak şunu söylemek istiyorum;
İlin Milletvekilleri, Valisi, Belediye Başkanları, meclis üyeleri kentin geleceği konusunda konuşuyor, tartışıyor. Zaman zaman fikir ayrılıklarına düşseler de görüşlerini ifade edebilecek platformlarda Bursa ön plana çıkıyor.
Allah aşkına, bundan birkaç yıl öncesine kadar kim ne yapmak istedi de istekleri çarpıtılarak toplumla paylaşıldı. Kaldı ki Başkanın böyle bir açıklaması da yok. Oturalım hep birlikte değerlendirelim diyor.
Bursa’da siyaset yapan muhalefet temsilcileri “siyasi rant” peşinde koştuğu sürece Bursa’nın kazanacağı hiçbir şey yoktur. Hepimiz için kutsal olan milli ve manevi değerleri siyasi malzeme yapamaya çalışan muhalefet temsilcilerine soruyorum;
Koskoca Bursa Ovası talan edildi kim ne söyledi?
Turizm Merkezi Uludağ 3-5 işletmecinin emrine tahsis edildi kimin sesi çıktı.
Üç beş işletmeci Bursa'nın sıcak suyunu tekeline aldı, kim ne sordu..
Osmanlı dönemin de insanların anlamlı gayretleri sonucu ortaya koydukları eserler yetim kalmışken, birkaç yıl öncesine kadar kim hatırlarını sordu?
Bu örnekleri sıralamak mümkün.
O gün susanlar, bugün konuşuyor, ama boş konuşuyor…
Bursa  olarak bugün  çaresizlik içinde çırpınma döneminin bittiğine şahit oluyoruz."Yerel bir duruşumun" var olduğunu görebiliyoruz.
Bunu da gölgelemek için,birileri var gücüyle çalışıyor…
Ön yargılarını rehabilite edemeyenler, aklı ve vicdanını felçleştirerek artık susan,yada susturulan,kimsesiz,unutulmuş ve de daha acısı silik bir il olarak kalmamızdan medet umuyorlar…
Onun için de Başkan Aktaş’a saldırıyorlar.
Evliliğini özellikle 30 Ağustos Zafer Bayramı’na denk getirmiş, milli ve manevi değerler konusunda hassas birine karşı linç kampanyası yürütüyorlar. 
Başaramayacaklar…
 
 
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner111