Mali müşavir adaylarının heyacanı…

Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odasının Stajyer Eğitimi ve Denetimi Komisyonu’nun Stajyer Mali Müşavirleri önceki gün düzenlenen kahvaltılı tanışma organizasyonunda bir araya geldi. Ofis çalışanlarımla birlikte katıldığım toplantıda şeker tadında sohbet ortaya çıktı.
Heyecanlı ve mutluydu Mali Müşavir adayları..
Tanıştılar,tanıdılar birbirlerini…
Belgelerini alıp ofislerini açtıklarında iş hayatlarındaki rakiplerini tanımaları açısından çok faydalı olacağını düşündüğümüz bu organizasyonun belirli aralıklarla tekrarlanmasını herkes için faydalı olacağını düşünenlerdenim.
Oda Başkanımız Ahmet Hikmet Sönmez Bey’in öncülüğünde gerçekleştirilen organizasyona  destek veren Komisyon Başkanı arkadaşım SMMM Emir AKBAYIR bey’e ve Komisyon Sekreterimiz Kardeşim SMMM Evren ÖZER ‘e ayrıca şükranlarımı sunuyorum.
Çok faydalı olduğuna canı gönülden inandığım bu tarz organizasyonların birlik ve beraberliğimizi daim kılacağına ve birlik ve beraberlikten güç doğacağına da inancım tamdır.
Yunus Emre Hazretlerinin’de dediği gibi ;
‘’Gelin birlik olalım
  İşi kolay kılalım. ’’
Bu organizasyonu ben düzenlemiş olsaydım mutlaka sloganım bu beyit olurdu.
Kahvaltıya başlanıp insanın içini sıcacık eden demini almış çaylar keyifle yudumlanırken muhabbet’te demini bulmaya başlamıştı çoktan.
Birbirlerine senin stajın bitmesine ne kadar kaldı ; Kimin yanında staj yapıyorsun ; Belgeyi alınca ofis açacak mısın ? sorularının ardından konu dönüp dolaşıp yine Mali Müşavirlerin angaryalar içerisinde boğulduğuna ; mükelleften hak edilen ücretlerin alınamadığına ; mesleki sorunların çözümüne yönelik çalışmalara dayandı.
Haksızda değiller hani Stajyer’de olsalar onlarda bu geminin içindeler.Staj yaptıkları ofislerde yaşanan sıkıntıları gördükçe onlarda tedirginler.Ruhsatlarını aldıktan sonra ofislerini açtıklarında yaşayacakları sıkıntıların farkındalar.
Peki çözümü var mı ? diye sorduğunuzu duyar gibiyim.
Elbette ki var hem de çok basit ‘’Birlik ve Beraberlik ‘’ inanın bu kadar basit.
Kısaca anlatayım hemen hemen her ay en az birkaç kez notere gidip işlem yaptırıyoruz. Hiç parasını piyasa krizde ; işler çok bozuk ücretini önümüzdeki ay vereyim dediğiniz oluyor mu ?
Olamaz zaten kabul de etmezler sen yaptırdığın işin ücretini orada ödeme mecburiyetindesin.
Ücretini alamadığımız hiç bir beyannameyi onaylamazsak inanın sorunun büyük bir kısmı çözülür.
Sağlık ve esenlikle kalınız.