Başkan Alinur Aktaş’ta değişimin işaretlerini gördük

Büyükşehir Belediye Başkanlık koltuğuna oturan Alinur Aktaş’la birlikte başlatılan değişim iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı.
Değişim her alanda kendini gösteriyor.
Değişimden her birimin nasibini almasıyla birlikte, biraz dikkatli bakıldığında,Bursa’nın bir çok yerinde hareketlilik gözden kaçmıyor.
Bazı birim amirleri değiştirilirken,acil palyatif çözümler anında uygulamaya konuluyor.
Yarın, sanki seçim sath-ı mailine giriliyormuş gibi, Belediyeye çalışma disiplini getirilmiş etrafa çeki düzen veriliyor.
Mali disiplin getirilmiş,”Devletin malı deniz” gibi düşünen abuk zihniyet ortadan kaldırılmış.
Bu süreçte bilinmeyen bir gerçeğin altını çizelim;
Başkan Alinur Aktaş,gerçekten samimi bir şekilde mücadele için kolları sıvamış.(Bursa’yı seviyor,Bursa aşığı)
İlk etap da acil olmayan,(Yıldırım teleferik hattı) gibi projeleri askıya alarak 200 milyon Tl tasarruf sağlamış.Kurum harcamalarını asgariye indirip milletin parasının çarçur edilmesinin önüne geçmiş.
Bursa için hayati önem taşıyan,trafik ve kentsel dönüşüm çalışmalarını ön plana alarak çalışmaların startını vermiş.
Bir dönem Bursa’yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bazı yetkililerle görüştükten sonra şu açıklamayı yapmıştı; “Uludağ mutlaka Davos yapılmalıdır” dediği Uludağ için harekete geçilmiş.
Sağlıklı büyüyememenin sancıları içinde kıvranıp duran Uludağ’ın 4 mevsim turizme kazandırılması için çalışmalar yürütülüyor.
Bursa’da ulaşımda yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılmasında,nispeten engel olarak görülen,özel otobüs ve minibüslere çekidüzen verilerek,radikal kararlarla, statükonun ortadan kaldırılmasının Bursa’ya zaman kazandıracağını ifade ediyor Başkan Alinur Aktaş…
Bursa merkez ve İlçelerinde başlatılan kentsel dönüşümlerle şehrin dikey büyümeye başladığını, bununda sakıncalarını dile getiren Başkan Aktaş, Ankara ile koordineli çalıştıklarını yeni uydu kentler oluşturarak,sorunun ortadan kaldırılabileceği ifade ediyor.
Başkan Alinur Aktaş’ı ziyaretimizde,sorularımıza cevap ararken,saplanıp kaldığım düşünce şu oldu.
Bursa’da statükonun hakimiyeti son yıllarda kendini daha fazla hissettirmiştir. Bazı yöneticiler,kendi istek ve egoları doğrultusunda kötü niyetli siyasileri de yanlarına alarak Bursa’nın kimyasını bozmuştur.
Rahmetli Hikmet Şahin’den sonra,geçen yıllar “Kayıp yıllar”olarak Bursa tarihine geçmiştir.
 
Kötü niyetli İnsanlar yüzünden, ne yazık ki “Bursa” sahipsiz bırakılmış, kaderine terk edilmiş,kendi yağıyla kavrulan bir pozisyonda yılların akışına direnmeye çalışmıştır.
Ülke ekonomisine önemli oranda katkı sağlayan Bursa ne yazık ki,başta trafik olmak üzere bir çok alanda atılım gösterememiştir.
Bu şu anlamada geliyor;
Bursa’yı büyütmek ve kalkındırmak noktasında sorumluluk almış olan insanlar beceriksizliklerinden bu sorumluluklarını yerine getirememişlerdir.
Vizyon sahibi olamadıkları için, kalıcı politikalar üretmek yerine hep günü birlik cilalama çalışmalarıyla Bursa’ya zaman kaybettirmişlerdir.
Bursa’da dağ gibi sorunların birikmesi aslında, adam yokluğundan değil,sosyal ve kültürel yapımızı yönlendirme becerisinden uzak siyasi yapılanmanın aczinden kaynaklanmıştır.
Bugün durum değişmiş…
Başta, Başbakan yardımcısı Hakan Çavuşoğlu olmak üzere teşkilatlar Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a tam destek veriyor.
Bursa’nın gelişmesinin önündeki bürokratik engeller tek tek yıkılıyor.
Şimdi;
Bursa ve Bursa’nın geleceği söz konusu ise,siyasi duruşu ne olursa olsun,herkesin,her kesiminin ortak akılda hareket ederek Başkan Alinur Aktaş’a destek vermelidir.
Köhnemiş zihniyetleriyle siyaseti ve dolayısıyla da Bursa’yı kendi uhdelerinde görenler ne yazık ki Bursa'ya büyük bir ihanet içinde olduklarını bilmiyorlar(Belki de bilerek bu ihanetin içinde bulunuyorlar!)
Olay bu kadar açık ve nettir!