www.bursadameydan.com
   40 küsur yıl öncesi..
   O; gündüz gazeteci, gece öğrenciydi.
   Okulu; Bursa Eğitim Enstitüsü, şimdiki Eğitim Fakültesi..
   12 Eylül öncesini bilen bilir. Ölüm kol geziyor. Okullarda her gün olay, her gün kavga, gürültü.. Dönem; “Aman, CHP iktidar olmasın!” denilerek, Ecevit’in karşısında kim varsa; Demirel’in AP’si, Erbakan’ın MSP’si, Türkeş’in MHP’si, Feyzioğlu’nun CGP’si ve bağımsızlardan oluşan MC (Milliyetçi Cephe) hükümetleri dönemi.. Milli eğitim; MHP’ye, Ülkü Ocakları’na emanet.
Okul yolları çile dolu..Koca koca gençler, ya toplu halde ya da ana okulu öğrencileri gibi minibüs tutarak okul kapısına gelebiliyor. Gruplar, her an birbirlerine dalacak düşman gibi. Çok sayıda öğrencinin, özellikle kızların eğitim yaşamlarının bitirildiği yıllar.


   Uzatmayalım, zor günler.. 78’de Ecevit hükümet kurunca on binlerce öğrenci gibi O da ‘Hızlı Öğretim’le okulu bitirebildi, matematik öğretmeni oldu.
   Sıra atamalara geldi. Dönem; 3. MC dönemi..
   Arkadaşları; Konya, Denizli, Muğla, Edirne gibi “anarşinin fazla olmadığı” illere atandı. O’na ise; Diyarbakır’ın Bismil İlçesi çıktı!. Çocukları çok seviyordu, onlara “bir şeyler” vermeye kararlıydı. Hani ilkokulda; “Orda bir köy var uzakta, o köy bizim köyümüzdür” derdik ya, memleketin her tarafı O’nun için de fark etmezdi. Gazeteciliği bıraktı, öğretmenliğe karar verdi.
   ... Otobüsle 27 saat yolculuk.. Elinde bavulu, kitapları ile Diyarbakır’daydı.
   Daha ilk gün, “hoş geldin” patlaması.. THY Bürosu bombalandı. Ölümler, yaralanmalar sıradan!.. O dönemde Diyarbakır Lice’de, şimdiki PKK değil de sempatizan dernekleri kurulmuş. Olaylar, sağ-sol mütevaziliğinde!. O, sabah soluğu İl Milli Eğitim’de aldı. Eline bir kağıt tutuşturdular, “Görev yerin Seyid Hasan Köyü Ortaokulu” dediler, müdür yardımcısı olduğunu da söylediler. Herhalde O’ndan önce gelen de müdürdü.
   Önce Bismil’e, sonra Seyid Hasan’a gitti.
   De; etrafta in cin top oynuyordu. Çamur batak yoldan 3-5 evi geçip tepeye vardı. Uzaklardan bir tren geçiyor. Issızlık iç karartıcı.. Tepede tek katlı taş bir bina. Kapı önünde bayrağı görünce “Oh, okuluma vardım” dedi. Yaklaştı, kapısında ‘İlkokul’ yazıyordu.
   Ya, görev yapacağı ortaokul nerede?
   Geldiğini duyan muhtar işaret etti: “Ortaokul, şu yandaki”
   Baktı, gözlerine inanamadı. Okul dediği; “ahırdan bozma” bir yer.. İki tarafında odamsı, duvarları kerpiç sıvalı bölümler.. Onlar sınıfmış.. Biri camlı, biri kırık camlı.. Birinde öğretmenin oturacağı masamsı bir şey, üzerinde MEB Ortaokul Yönetmeliği.. Yönetmelik tamam da, bu “ahırda” derslik, masa, sıra, kara tahta filan gibi hiçbir şey yok.. Muhtara döndü;
    “Öğrenci var mı?”
   “Yok, ama buluruz..”
   “Peki başka öğretmen geldi mi?”
   “Geçen biri gelmiş, ama öldürülmüş”
   “Ya öğretmenler nerede kalacak?”
   “Aha, orada..”
   Muhtarın “aha..” dediği de ahırdan farksız, 10-12 metrekarelik tek odalı bir yer.
   Ve, bu yerde kalacak, “adı var kendi yok” okula bir müdür, bir müdür yardımcısı, beş de öğretmen atanmış. Bu “gönül ferahlatan!” ortamda öğretmenler ders dışında ne yaparlar? Muhtar, “İlçede dernek lokali var, oraya gidersin” dedi.
   Adı; Devrimci Demokratik Kültür Derneği.. DDKD, Kürtçülük faaliyetlerine yönelik 1975’te kurulmuş. Amacı, “Kürtçülük bilincini geliştirmek, devlet karşıtı kitleler oluşturmak” falanmış. Yani burada sağ-sol falan yok. Ortam bu..
   Dersiniz ki; Milli Eğitim Müdürlüklerine Ankara’dan yazı gönderilmiş, "bir çok öğretmen mezun oldu, onlar için okul olabilecek ne yer varsa bildirin” denilmiş..
   Yani öğretmenlere denilmiş ki;
   “Gidin, görün, dönün!..”
   “Atadık, görev kabul etmedi” olsun.
   O da “astarı yüzünden pahalı” ortamda öğretmenlik ideallerini “o ahıra” gömdü, 45 yıldır halen yaptığı gazetecilik mesleğine geri döndü.

   * Yukarıda anlatılan öğretmen benim.
   Dün Dünya Öğretmenler Günü idi.
   Pek çok ülkede 1994’ten beri UNESCO tavsiyesiyle 5 Ekim’de, Türkiye’de her yıl 24 Kasım’da kutlanıyor. 24 Kasım 1928, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmeni" olduğu gündür. Başta, başöğretmenimiz Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimize sevgiyle, saygıyla..


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner123

banner124