www.bursadameydan.com
Türkiye ihracata dayalı büyüme sistemini benimsediğinden bu yana ülke ihracatı da pozitif bir ivme yakalamış durumda.
2000 yılında 27.7 milyar dolar seviyelerinde olan ihracatımız 2017 yılı itibarıyla 157 milyar dolar rakamını yakalamıştır. Son 12 yıldır ülke ihracatını sırtlayan en önemli sektör ise kuşkusuz şampiyon sektör otomotiv... Tam 12 kez şampiyonluğu göğüsleyen Türk otomotiv endüstrisi, 13. şampiyonluğun arifesinde diyebiliriz. Öyle ki, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, temmuz ayında 2 milyar 765 milyon dolarlık ihracata imza atan sektör, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 13,8’lik bir artış yakaladı.
Türkiye ihracatının yüzde 20’sine tekabül eden otomotiv endüstrisi ihracatı, yerli otomobilin seri üretimine geçildiğinde genel ihracat içerisindeki payını daha da artıracaktır.
Peki otomotiv ihracatımız temmuz ayında en önemli ihraç pazarlarımızdan olan Birleşik Krallık, AB ülkeleri ve ABD’de nasıl seyretti?
Otomotiv endüstrisi, yan sanayi ihracatını temmuzda yüzde 22 oranın artırdı. Yine aynı ay içerisinde Birleşik Krallık’a olan ihracatımız yüzde 30, Fransa’ya ise yüzde 36 oranında bir artış kaydedildi. ABD’ye yapılan ihracat ise yüzde 31 oranında azaldı. Bu noktada iki ülke arasındaki gerginliğin de önemli bir payı olsa gerek.
Öte yandan ülke bazında bakıldığında temmuz ayında en büyük pazar Almanya’ya 394 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Almanya’ya yapılan ihracatta yüzde 12 artış yaşandı. En önemli pazarlar arasında yer alan Birleşik Krallık, 352 milyon dolar ile en fazla ihracat yapılan ikinci ülke oldu. Üçüncü büyük pazarımız konumunda yer alan Fransa’ya yönelik olan ihracat da yüzde 36 artış ile 322 milyon dolar olarak gerçekleşti. Birleşik Krallık’a yapılan ihracattaki artışa binek otomobiller ihracatının yüzde 39, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatının yüzde 16 artış göstermesi etkili oldu. Fransa’ya yapılan ihracattaki artışta ise binek otomobiller ihracatında yaşanan yüzde 39’luk artış ile otomotiv yan sanayi ihracatında yaşanan yüzde 48’lik ihracat artışı etkili oldu.
Otomotiv Endüstrisinin Ocak- Temmuz ayları arasındaki toplam ihracatına baktığımızda da geçtiğimiz yıla oranla yüzde 14 gibi bir artışla 19.2 milyar dolara çıktığını görüyoruz. Bu rakamlar ile ülke ihracatında liderlik koltuğuna oturan otomotiv endüstrisi, 13. şampiyonluğuna çok yakın. Türkiye ihracatının önemli bir ivme kazanmasını sağlayan otomotiv sektörünü, bu başarıda katkısı olan tüm marka ve kurumlara şimdiden tebrik ediyorum. 
 
 
 
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner111