www.bursadameydan.com
Ne güzeldir kültürel etkinlikleri geliştirmek, memleketler arası diyaloğu sağlamak, kültür köprüsü oluşturabilmek, aynı toprak aynı bayrak altında ayırım yapmadan el ele olabilmek.
İşte!  Yozgat Federasyon üyesi,  Marmara Yozgatlılar, federasyonunun tertiplediği “ Neşet Ertaş,  sanat gecesi” programı, buna bir örnek. Türküleri ile,  Anadolu’nun her köşesinde yüreklere dokunan, Abdal,  müziğinin son temsilcisi. Türkiye ve de Dünya ya,  mal olmuş.  Duayen,  Neşet ERTAŞ,  Doğum yeri Yozgat haricinde bile;  Yozgatlı hemşerileri tarafından sahipleniliyor.  Bursa da,  AKKM Osmangazi  salonunda  gururla tanıtılacak.  
Dernek kurmak yaşatmak ismiyle gururlanmak güzel ama hakkını verebilmek daha da güzel,  Marmara Yozgatlılar federasyonu Genel Başkanı ,” Ahmet Aslan” buna,  bir örnek gözüküyor. Kültür köprüsünün darağcını genişletiyor, bu konuda yorumlarını,  şöyle dile getiriyor.
 
Türküleriyle Anadolu’nun her köşesinde yüreklere dokunan, UNESCO tarafından “Yaşayan İnsan Hazinesi” olarak kabul edilen, Abdal müziğinin son temsilcisi ve “Bozkırın Tezenesi” Neşet Ertaş gibi bir değeri unutturmamak için Bursa’da onun adına bir Sanat Gecesi düzenledik,  zaten Dernek ve federasyon olarak amaçlarımız içinde doyduğumuz yerlerde doğduğumuz yerlerin kültürünü  tanıtabilmek ; en büyük  hedefimiz.
Neşet Ertaş, yaşamı boyunca çıkardığı 400 plak, kaset ve kayıtlarla bozlak türkülerini koruma altına almış Sadece türküleriyle değil, kimliğiyle de sevenlerinin kalbine köprüler kurmuştur. Zengin müzik kültürünün en verimli kaynaklarından birisidir. Anadolu’nun kültürel birikimini sazla sözle dile getirerek ülke genelinde ve hatta yurt dışında bilinmesini ve tanınmasını sağlamıştır.
Sazına gümbür gümbür ses veren, yüreğinin acılarını ve kendi iç gurbetlerini seslendiren; hiç bir medyatik tutumu olmayan, kalabalıklardan ve şöhretten adeta köşe bucak kaçarak pek ortalıklarda görünmeyen mezhep, parti ve etnik kimlik çağrışımlarına pirim vermeyen, sazından, sözünden ve sesinden gayri hiç bir şeyden medet ummayarak tüm Anadolu insanının gönlünde taht kuran bu "Garip" insanı tanımak, tanıtmak bizim bir gönül borcumuzdur., Amacımız Usta Sanatçımızın hatırasını yad etmek ve nesilden nesile aktarılmasına katkı da bulunmaktır
 
Ertaş'ın hayatından kesitlerin aktarılacağı Sanat Gecesinde Usta Sanatçının hayat hikayesi ile Güçlü derlemeleri, ruh ve hava kattığı eserlerinden örnekler sergilenecektir.
 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay, Bekir Bozdağ, Cemil Çiçek, Taner Yıldız, v b gibi siyaset ve sanat dünyasından,  bir çok kişinin de müsait olabildikleri takdirde,  katılımcı olabileceklerini söyleyen Marmara Yozgatlılar Federasyonu genel Başkanı Ahmet Aslan, Tüm Bursalı Hemşerilerimizi,  Anadolu’nun bağrından çıkan Bozkırın tezenesi Neşet Ertaş Sanat Gecesinde Görmek istediklerini ifade etti.
Projenin büyüğü ve küçüğü olmuyor üretmek karşındakini,  bir an bile mutlu edebilmek kadar güzel ne olabilir ki !
  “ Dostluk, beraberlik, ayırımsız bir Dünya için, Aynı toprak, aynı Bayrak,  altında kardeşçe, elele olabilmek.  evet! Sözüm sana sana ve de  sana.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner111