www.bursadameydan.com

Makûs tarihi yıkılası Yıldırım!

Ülkemizin ve ilimizin en çok göç alan ilçelerinden olan Yıldırım ilçesinde sorunlar yumağı çözümü için son dönemlerde birbirini izleyen ve yineleyen projeler hep makûs tarihi yıkmak için yenilenir.

Bir taraftan sürekli göç aldığı için bir türlü engellenemeyen kaçak yapılaşma, diğer taraftan kaçak yapı ile mücadele.

Her ne kadar mevcut yönetimler konuyu dillendirmeseler de, geçmiş dönemlerin hataları bir sonraki yönetimlere kambur olmaya devam ediyor.

Altepe'nin kifayetsiz kaldığı Büyükşehir yönetimi, kendisinin görevden alınarak, dönemin İnegöl belediye başkanı Alinur Aktaş’a emanet edilmişti. Alinur başkan ekibini kurdu ve yeniden yapılanma ile bir taraftan geçmişin yaralarını sarmaya çalışırken, diğer taraftan Bursa için yeni projeler ile Bursa’yı ayağa kaldırmaya çalışıyor.

İşte burada en önemli adımlardan biriside uzun zamanlardır ihmal edilen Yıldırım için yeni projelerde destek olmak olmuştur.

31 Mart seçimlerdeki yönetim değişiklikleri ve sonrasında gördük, Altepe’nin görevden alınma sürecinin yerindeliğini ve tekrar aday gösterilmeyen başkanların kifayetsizliğini.

Ama geçmişi eleştirmek kolay!

Mevcut yönetimler işte bunu yapmadı…

Kolları sıvayıp çözüm aradılar

Tasarruf tedbirlerinden, proje yatırımlarına kadar en ince detayına kadar adeta Bursa’yı ve Yıldırımı yeniden tasarladılar.

Bursa ve Yıldırımın 1. derece deprem bölgesinde oluşu, kaçak ve dayanıksız yapıların fazlaca oluşu yıldırımın projelerinde kentsel dönüşümü hep ön planda tutsa da, sürekli göç alan bölge olduğu için pekte etkili olamadı.

İşte tamda burada kentsel projeleri gündeme geldi…

Evet, sürekli kulaklarımızı tırmalayan olası Marmara depremi konuşulurken, kentsel dönüşüm projeleri daha ayrı bir ivme kazandı, kazanması da gerekir elbet.

Çünkü yaşam ve ölüm arası bir konut sorunu gerçeği var.

Bir tarafta ömrünü tamamlamış ve en ufak sarsıntıda yerle yeksan olabilecek adeta tabut evler; diğer taraftan modern yapı teknikleri ile imal edilmiş dayanıklı sosyal konutlar, siteler.

Geçtiğimiz aylarda Yıldırım belediyesinin kentsel dönüşüm projesi olan Mevlana mahallesinde Üç farklı etapta toplam 150 bin metrekare inşaat alanına sahip Hüma Hatun Evleri’nde 2+1 ve 3+1 seçeneklerinde 812 konut, 126 dükkân inşa edildi. 150 hak sahibine ise 244 daireyi teslim edildi. Devir işlemleri sona eren hak sahiplerine tapuları peyderpey veriliyor. 180 daire ve 58 ticaret alanı ise Yıldırım belediye encümeni tarafından satıldı.

Ve bu dairelerde oturulmaya başlandı.

Hâsılı kelam yolun altı diye tabir edilen bölgede şimdi bunca yapı, profesyonel bir site yönetiminde ve değeri her geçen gün artıyor.

Bildiğim kadarıyla imalatı tamamlanan satışa hazır 100 civarında daire kalmış, her gün yatırımcıları ile görüşülüyor ve devamı gelecek.

Yani Mevlana Mahallesi bir cazibe merkezi olmuş konumda.

Gerek lokasyonu, gerekse binaların modern yapısının yanında, birde marka firmaların site içerisinde yer almaları çok daha ayrı bir değer katacaktır.

Yine ulaşım için toplu taşıma sisteminin site ile bağdaştırılacağı ise ayrı bir kazanım.

Sonuç olarak Hüma Hatun evleri, dönüşümün anahtarı olacak ve Yıldırımın alt bölgelerinde başlayan dönüşüme lokomotif olacaktır.

Bu konuda Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmazın ciddi bir ekip ile ilk beş yıllık planını tamamladığını ve büyükşehir belediye başkanı Alinur Aktaş ile uyum içerisinde ikinci, üçüncü beş yıllık plan hazırlığı ile Bursa ve Yıldırım İçin olduğu kadar, yolun alt bölgesi için müjdelerle dolu olacaktır diye düşünenlerdenim. Yıldırıma hayırlı olsun.

Günün sözü:    Evlerin yapı taşları tuğlalardan, yuvaların yapı taşları ise değerlerden inşa edilmiştir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner123

banner124