www.bursadameydan.com
YILDIRIM'DA PLANSIZ YER  KALMAYACAK

 

ERCAN AKYILDIZ-HABER-RÖPORTAJ

Yerel seçimlerin ardından Başkanlık koltuğuna oturan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, İlçede plansız hiç bir yerin kalmayacagını ifade ederek "80 bin binanın bulunduğu Yıldırım'da 150 bin konutun büyük bir kısmı ya ruhsatsız yada mühendislik hizmeti almamış.Çalışmaların yüzde 70'i tamamlandı.Yıldırım'da plansız yer bırakmayacagız" dedi.

Yıldırım'ın genel yapısının"Plan boyutu" ile asaya yatırıldığını,alt yapı başta olmak üzere,Ulaşım ve güvenlik boyutunu da ön plana alarak,ciddi çalışmalar yapıldığını vugulayan Başkan Edebali,Ankara yolu altında bulunan 6 mahallede uygulama aşamasına geçildiğini  söyledi.
Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali,yapılan imar planlarıyla tüm yapının değiştilmesinin amaçlandığını sözlerine ekleyerek şunları söyledi:
"İmar planlarıyla uygulama birarada yapılması gerekiyor.Bir bakıyorsunuz Yıldırım Arabayatağın da oturan bir vatandaşın mülkiyet hakkı Hacıvat'ta çıkıyor.Bu neden başlatılan çalışmalar kapsamında Master Plan bitti.Şimdi uygulamaya geçiyoruz.Yıldırım'ın gerçek nüfusu ne kadar,Gayri nüfus ne kadar.Dışarıdan gelen kayıt dışı nüfusu da göz önüne almalıyız.2019'a kadar bun çalışmalar da bitmiş olacak"
4 AYAKLI BİR ÇALIŞMA...
Yıldırım'da Kentsel dönüşümü hızlandırmak amacıyla 4 ayaklı bir çalışma yapılıyor.
Önce vatandaşın rızası alınıyor.Ardından yapılacak projelerin yüklenici firma acısından cazip hale getirilmesi sağlanıyor.Üçüncü olarak Belediye ayağı devreye sokularak,uygun mimari tasrım ortaya konuluyor.Diğer bir önemli ayak ise Kamu.Çevre şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan çalışma.Yapıların "Riskli bina" statüsüne konulması.
Başkan Edebali,Bu ayakların sağlam olması durumunda Yıldırım'da dönüşümün daha rahat sağlayabileceklerini, ifade ederek,gelinen aşamada sona yaklaşıldığını hatta kentsel dönüşüm projesine fiziksel olarak bazı mahallelerde başlandığının işaretini verdi..
DÖNÜŞÜM HIZLA DEVAM EDECEK
Kentsel dönüşümün Yıldırım'da mutlaka hayata geçirileceğinin altını çizen Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ve hükümetimizin destekleri ile Ankara Yolu’nun alt kısmındaki mahalleleri yeniden dizayn edeceğiz. Mevlana mahallemizde M1 kentsel dönüşüm etabı ile ilgili protokol Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile önümüzdeki günlerde imzalanacak.Yıldırım'a prestijli projeler kazandırılacak.Ulaşımla ilgili konuları Büyükşehir Belediyemiz ile işbirliği içinde çözeceğiz. Ulaşım dönüşüme de artı değer katacaktır.Ayrıca belediyemiz bütçesi ile kültür merkezleri, büyük konferans salonları, sosyal ve turizm tesislerini de yapacağız. Üçüncü olarak ise özel sektör eliyle dönüşüme hız katacağız.Master planımız dahilinde, vatandaşlarımızla anlaşarak yeni mekânsal bir oluşum yapılmasını sağlıyoruz.Dönüşümün büyük kısmı özel sektör kaynakları ile olacak” ifadelerini kullandı. 
PRESTİJLİ PROJELER GELİYOR
Başkan Edebali, Yıldırım'a değer katacak "prestijli projeleri" açıklarken,önümüzdeki günlerde,Yeni mahalle'de 3 hektarlık alana Sular Parkı,Otosansit'in hemen üstünde bulunan  alanda Uluslararası müsabakaların oynanabileceği spor kompleksi ve gençlik merkezi,Değirmelikızık'ta Osmanlı mahallesi,Mahalle meydanları ve Kadınlara meslek edindirme merkezleri'nin kurulacağı müjdesi verdi.
Ayrıca Yıldırımda bulunan kapalı pazar yerlerininde, pazar olmadığı günler,hanımlara ürettikleri ürünleri satmaları için tahsis edilecek.
UYUŞTURUCUYLA MÜCADELEYE HIZ VERİLECEK
İlçede kentsel dönüşüm kadar önemli bir konu olan madde bağımlılığı sorununa karşı önemli çalışmalar yapıldığını söyleyen Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Bu illetle çok akılcı projelerle mücadele ediyoruz. Paydaşlarımız ile birlikte ‘Değerlisin Sağlıklı Kal’ projemizi hayata geçirdik. Alanında uzman kişiler toplumun farklı kesimlerindeki yetkin kişilere eğitim verdi. Hep güvenlik sorunu olarak görülen madde bağımlılığı konusunun biz sağlık boyutunu ele aldık. Toplumsal bir refleks geliştirdik. Her mahallemize kazandıracağımız gençlik merkezlerimiz ile de bu illete karşı farkındalık oluşturacağız” dedi. 
YILDIRIM’IN ÇÖZÜLEMEYECEK SORUNU YOK
Yıldırım’da aidiyet duygusunu pekiştirmek için de çalıştıklarını ifade eden Başkan Edebali, “Şehirlerin yaşam kalitesini belirleyen çok önemli parametreler var. Alt yapı, ulaşım, mekânsal gelişim, makro form, çevre, eğitim, güvenlik, istihdam ve toplumsal dayanışma gibi parametreleri kıstas olarak kabul ediyoruz.Yaptığımız çalışmalarda da bu parametrelere göre hizmet üretiyoruz. Ekip olarak Yıldırım’ın çözülemeyecek bir sorununun olmadığını düşünüyoruz.Bütün yapısal sorunları zaman-mekan planlaması ile bu dönemde çözeceğiz” diye konuştu.
CUMALIKIZIK GELİŞECEK
Turizm konusunda daha iyi noktaya gelmek istediklerini de dile getiren Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Yıldırım, kadim medeniyet zincirinin altın halkalarından birisidir. Bunu UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne 3 başlıkta girerek gösterdik. 3 değerimizden biri olan Cumalıkızık en köklü yapıtlarımızdan biri, Osmanlı’daki kırsal yaşamın bir izdüşümüdür. Bu bölgemizde en başta ulaşımı daha iyi duruma getireceğiz. Köy girişindeki alanlarla ilgili düzenlemeler yapacağız. Köylülerimize yeni tezgahlar hediye ederek bölgeyi çekim merkezi haline getireceğiz” şeklinde sözlerini tamamladı. 
HİZMETLER ve ŞİKAYETLER CEP'DE
Yıldırım'da yaşayan 700 bin insan'a ulaşım noktasında, Başkan Edebali ve ekibi kolları sıvamış.Teknoloji en üst seviyede kullanılıyor.Çağrı merkezi,Çözüm merkezi'nin yanısıra vatandaşı yönetime ortak etmek amacıyla,teknoloji'ni farkı bir boyutu devreye sokuluyor.Alt yapı çalışmaları tamamlanmış.Bütün "akıllı telefonlara" yüklenecek olan programla isteyen istediği yerden Başkana ve yöneticiler ulaşabilecek. Şikayetler anında mobil olarak iletilebilecek.Bir mahallede çöpler toplanmıyorsa,vatandaş anında fotoğrafını çekip Başkana ve ilgili birimlere gönderebilecek.Sistemin tanıtımı önümüzdeki günler Başkan İsmail Hakkı Edebali tarafından halka duyurulacak..

 

 

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Akıl tutulmasına uğrayan siyaset cambazları…
............................

Haberi Oku