SON DAKİKA
Hava Durumu

Hızlı trene heyelan engeli

Bursa’nın şanssızlığından mıdır, yoksa şansından mıdır? Neden bilemiyordum ama şu hızlı tren hikayesi gerçekten proje olduğu günden itibaren sıkıntılar bir türlü bitmek bilmiyor. Hacıyolu gözler gibi senelerdir hızlı trenin yolunu gözlüyoruz Bu

Haber Giriş Tarihi: 23.10.2014 10:36
Haber Güncellenme Tarihi: 23.10.2014 10:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://bursadameydan.com/

Bursa’nın şanssızlığından mıdır, yoksa şansından mıdır? Neden bilemiyordum ama şu hızlı tren hikayesi gerçekten proje olduğu günden itibaren sıkıntılar bir türlü bitmek bilmiyor.

Hacıyolu gözler gibi senelerdir hızlı trenin yolunu gözlüyoruz Bursa’da.

Proje çizilip, hat belirlenip istimlakler yapılırken, istimlak projesine hatta istimlak bedellerine bile yapılan itirazları hızlı tren gecikir, belki de gelmez düşüncesiyle doğru dürüst haber yapmadık.

Milletimizin Bursa eski vekili Kemal Demirel bile tren için yürürken bu kadar çile çekmedi.

Bursa’nın kaderinin değiştiğini görmek, seneler önce Amerika’nın Marşhall yardımı yaparken, “sökün bu tren raylarını. Bizler size kamyon göndereceğiz. Otobüs göndereceğiz. Otomobil göndereceğiz. Trenle iki günde gittiğiniz yolu otomobille 4 saatte gideceksiniz” demesiyle demiryolu sökülüp öksüz bırakılan Bursa’nın tren özlemi tünel inşaatlarının temellerinin atılmasıyla bitecek sandık.

Biz, koltuklarda oturup siyasetçilerle düzeni değiştirip yeniden dizayn ederken, vali Münir Karaloğlu, İl Koordinasyon toplantısı sırasında açı gerçeği açıkladı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Münir Karaloğlu, 2014 yılının bitmesine 2,5 aylık gibi bir süre kaldığını hatırlatarak, bu süre içinde var olan ödeneklerini harcama noktasında elini çabuk tutması ve yıl bitmeden herkesin var olan ödeneğini tüketmesini istedi.

Karaloğlu, “Bursa’da planlanan 577 projenin 160’ı tamamlandı, 334’ü devam ediyor. 83’ü de bir kısmı ihale bir kısmı da proje aşamasında. Bu 577 projenin toplam ödenek tutarı 11 milyar 166 milyon 369 bin TL’dir.” dedi.

2014 yılı Eylül ayı sonu itibari ile ilk üççeyrekte 2014 yılı ödeneğinin 1 milyar 387 milyon 344 bin TL olduğunu bildiren Karaloğlu, “eylül ayı sonuna kadar 1 milyar 107 milyon 409 bin TL’si harcarmış durumda. Ödenekle, harcama oranına bakıldığında performans fena değil gibi gözüküyor. Toplam 11 milyarlık proje tutarının şu ana kadar ki harcaması da 6 milyar 22 milyon lira civarındadır” sözleriyle Bursa’da 2014 yılında gerçekleşen yatırımların rakamlarını açıklamış oldu.

Bu projelerin sektörel dağılımları ile ilgili bilgi veren Karaloğlu, en fazla harcamanın ulaşım için yapıldığına dikkat çekti.

Bizlerde Bursa için planlanan 577 projenin 46’sının ulaştırma, 68’inin eğitim, 87’sinin tarım, 261’inin hizmet sektörü, 42’sinin kültür, 26’sının enerji, 17 sağlık, 4 turizm, 6’sının ormancılık ve 5’inin de madencilik olduğunu öğrendik.

Ulaşımda Bursa’nın dört gözle beklediği iki proje var. Biri Körfez Geçiş köprüsüyle ün salan İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu. Hani şu meşhur güzergah tartışmaları yaşanan, “Uluabat Gölü’nün Kuzey’den mi, Güneyinden mi geçsin?” tartışmaları devam eden otoyol.

Karaloğlu, otoyol inşaatının şu anda sorunsuz devam ettiğini söyledi.

2015 yılı sonunda İzmit körfez köprüsü ile birlikte Gemlik’e kadar ki kısmın açılmasının planlandığını ifade eden Karaloğlu, 2016’nın ilk çeyreğinde ise Bursa çevre yoluna kadarki kısmın açılmasının hedeflendiğini vurguladı.

Ulaşımda Bursa için ikinci önemli proje hızlı tren.

Devlet Demiryolları’nın Bursa’yı hızlı tren hattına bağlayacak Bursa-Yenişehir-Bilecik hattındaki çalışmalarına da devam ettiği hatırlatan Karaloğlu, şunları söyledi:

“Hızlı tren projemizle ilgili daha önce Bursa-Yenişehir ihalesi yapılmıştı. Orada çalışmalar hem tüneller, hem viyadükler, hem normal yol çalışmaları devam ediyor. Belki bir ikmal ihalesi söz konusu olacak. Ama Yenişehir-Bilecik hattında maalesef Bilecik’teki demiryolu bağlantısının bulunduğu arazideki yer kayması, heyelan dolayısı ile proje şu anda sil baştan yeniden yapılıyor. Onun için bir miktar mücbir sebep dolayısı ile gecikme var. Ama orası da yakın bir zamanda projesi biterek inşallah ihale aşamasına gelmiş olacak.”

Hoppalah.

Hızlı tren Ankara’dan Bilecik’e kadar geldi. Ama, Bilecik’de heyelana takıldı.

Bursa için üzücü bir haber.

Demiryolu sevdalıları için üzücü haber.

Ulaşımda hız ile tanışmak isteyenler için üzücü haber.

Yazıma başlarken bahsetmiştim.

Bursa tren konusunda gerçekten çok şanslı.

Şehir içinde raylı sistem ve toplu taşıma için Türkiye’nin ilk yerli tramvayı İpekböceği’ni üretip seferlere başlattık.

Kent içi toplu taşımanın omurgası raylı sistem Bursaray’la yapılıyor. Metro ve tren vagonları üretimi için teknolojimiz ve fabrikamız hazır.

Ama, ne hikmetse, ulusal demiryolu ağına bağlanma konusunda biz ne kadar istekli ve çabuk hareket etmek istesek de mutlaka bir aksilik çıkıyor.

Umarım, Bilecik’teki heyelan hayallerimizi etkilemez.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.