Hava Durumu

Namaza duruyorum beni koruyun!

Ayasofya’n ın ibadete açılması önemli gündem maddesi oluşturdu ülke genelinde ve dış basın da. Tabi ki tarihi değeri olan Bizans döneminden günümüze kadar ulaşmış bir yapı. Fatih Sultan Mehmet İstanbul u fed ettikten sonra onu kiliseden camiye dönüştürmüş. Yani Ayasofya n cami olarak kullanılması bu güne mahsus bir durum değil. Ancak uzun bir süre müze

Haber Giriş Tarihi: 24.07.2020 09:38
Haber Güncellenme Tarihi: 24.07.2020 09:38
https://bursadameydan.com/

Ayasofya’n ın ibadete açılması önemli gündem maddesi oluşturdu ülke genelinde ve dış basın da. Tabi ki tarihi değeri olan Bizans döneminden günümüze kadar ulaşmış bir yapı. Fatih Sultan Mehmet İstanbul u fed ettikten sonra onu kiliseden camiye dönüştürmüş.
Yani Ayasofya n cami olarak kullanılması bu güne mahsus bir durum değil.
Ancak uzun bir süre müze olarak kullanılan bu yapıt, aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yerini almış.
Yıllardır, cami olarak mı kalsın, yoksa Müze olarak mı kalsın sorusu siyasi çıkar için hep tartışıla geldi. AK Parti iktidarı taraftarları yıllardır bu konuyu ısıtıp, ısıtıp gündeme getirdi. Cami olarak açılmasını İsteyen İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener hanımefendi bir TV. Programında Tayip Erdoğan Ayasofya yı ibadete açsın tebrik edeceğim. Ancak açamaz dedi. Cami ibadete açılıyor. Akşener yine bir TV. Programında Sayın Erdoğan ı tebrik ediyorum demekle yetindi.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk döneminde cami olarak kayıtlara geçildiğini ve tapusunun da çıkarıldığını basından izledik.
Pek tabi ki bu eser her ne kadar UNESKO koruması altında olsa da T.C.sınırları içerisinde yer alıyor. Onun genel yapısını koruyarak kullanılması Türkiye Cumhuriyeti devletinin tasarrufu altındadır.
Burada bu yapının cami olarak mı Yoksa Müze olarak mı kullanılması gerektiğini iç ve dış dünyaya karşı bir kamuoyu anketi ile yapılsa idi daha şeffaf olurdu. Müze olarak kalsın diyenleri cami düşmanı olarak nitelendiren densizler de oldu. Sanki İstanbul da namaz kılacak camia yok muş gibi.
Bu durumda caminin ibadete açılması 2023 yılı veya erken yapılacak bir seçim yatırımı olduğu söylendi ve söyleniyor. Bu iktidar 18 yıldır iktidarda. Neden bu kadar beklendi sorularına iktidardan cevap yok.
Sizleri bilmem, ancak benim en tuhafıma giden husus Allah Rızası için 24 Temmuz günü kılınacak Cuma namazını 17 bin polis koruyacak mış. Benim bunu aklım almadı. Kimleri kimden koruyoruz. Ülkemde can güvenliği gerçekten bu durumlara mı düştü.
Üstelik namaz kamera ile yayınlanacak. Kimi kandırıyorsunuz beyler. Bu ibadeti Allah Rızası için yapmıyor musunuz? Yoksa camiye çevrilmesine karşı çıkan dünya ülkelerine; Bakın biz müzenin hiçbir yerine dokunmadık. Sadece perdelerle Hıristiyan dinine mahsus değerleri perdeledik demek mi istiyorsunuz.
Bu olayın olumlu tarafı, ibadete açılmasının yanı sıra ziyaretçiler için özel koridor oluşturulmuş olması önemli bir davranış.
Bu olayda en tuhafıma giden husus; Allah rızası için namaza duruyorsun seni 17 bin polis koruyacak.Tamam güvenlik tedbiri olur.Ama bu kadar da olmaz ki.Bu nedenle yazımın başlığını Namaza Duruyorum Beni Koruyun attım.Allah kabul etsin!
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.