SON DAKİKA
Hava Durumu

Dikkat! Aşırı stres felç nedeni olabilir…

Yeni yüzyılda, insanı en fazla yıprandıran ve yaşama fonksiyonunu elinden alan varlığın stres olduğunu biliyor muydunuz.?

Haber Giriş Tarihi: 06.09.2023 12:03
Haber Güncellenme Tarihi: 06.09.2023 12:03
https://bursadameydan.com/
Dikkat! Aşırı stres felç nedeni olabilir…

Haber: Canan Deniz

Özellikle İşten kaynaklanan stresin,  yüksek tansiyon ve kalp hastalığı olmak üzere kardiyovasküler hastalık riskinde artışa neden olduğunu da hiç tahmin eder miydiniz. Evet bugünkü konumuz, aşırı stres… Kısaca stresi size açıklamış olursak, kişinin biyolojik ve psikolojik dengesinin bozulmasına gösterdiği tepki olarak yorumlayabiliriz.Tehdit duygusu veya acıya neden olan olaylara karşı vücudun kendi dengesini kurabilmek için verdiği normal bir fiziksel cevaptır. Ayrıca stresi, kaygı, aşırı uyarılmış hali, engellenme, gerginlik ve çatışmalar yaratır. Özellikle stresin felce neden olup olmadığını merak ettiyseniz, cevap ne yazık ki evet.

İŞ YERİNDE MOBBİNGE MARUZ KALMAK

AŞIRI STRESİ TETİKLİYOR

Bu konu için Nörolog Güllü Makbule Akcan, "Stresin inme için bir risk faktörü (özellikle de işinizle ilgili stres) olduğunu kanıtlayan araştırmalar var" diyor. "Artık birçok çalışma, iş stresini yetişkinlerde artan inme riskine bağlamaktadır."Stresli olduğunuzda vücudunuzda tam olarak ne olacağı, pek çok faktöre bağlıdır. Stres, felce neden olan farklı rahatsızlıkları tetikleyebilir.Akcan, "Genellikle stres, diğer faktörlerle birleştiğinde hastalıkların tetiklenmesine yol açar" diyor.

YÜKSEK TANSİYON VE KALP KRİZİNE

YOL AÇIYOR

"Stres inflamasyona ve hipertansiyona neden olabildiği gibi felç veya kalp krizine yol açabilir."

Artan psikososyal sıkıntı seviyeleri (iş yerindeki baskı) yetişkinlerde hem ölümcül hem de ölümcül olmayan felç riskiyle ilişkilidir.

Çin'de yapılan bir çalışmada araştırmacılar 138.782 katılımcıyla yapılan altı çalışmanın verilerini derledi. Neurology dergisinde yer alan çalışma, stresin gerçekten felce neden olabildiğini, sağlığınıza zararlı olduğunu ve ciddiye alınması gerektiğini gösteriyor.

2010 yılında yapılan bir araştırma, belirli inme türlerinin %90'ıyla ilişkili 10 risk faktörünü tanımladı. İşle ilgili stresler bunların çoğunu tetikleyebilir düzeyde; özellikle depresyon, hipertansiyon, yetersiz beslenme, sigara içme, hareketsizlik ve alkol kullanımı.

İŞ YERİNDE STRESİ AZALTMAK

İÇİN İPUÇLARI

Birçoğumuz için işteki stres kaçınılmazdır, ancak zihniniz ve bedeniniz üzerindeki baskıyı azaltmak için kullanabileceğiniz basit çözümler de var.

Akcan: "Gerginliği bir derece azaltmak için işteyken adımlar atabilirsiniz."

İŞTE VE EVDE STRESİ AZALTMAK İÇİN

BASİT YOLLAR İSE:

 * Beyne oksijen sağlamak ve fiziksel gücünüzü artırmak için derin nefes alın, meditasyon yapın veya yoga yapmayı deneyin.     

* Ruh halinizi iyileştirmek için sakinleştirici müzikler dinleyin.    

 * İş günü içinde birkaç kez kalkın ve hareket edin veya iş gününüzden önce veya sonra yapabileceğiniz bir egzersiz programı oluşturun.     

* Alkol tüketiminizi sınırlayın.     

* Sağlıklı bir öğle yemeği yemek, iş sonrası akşam yemeği pişirmek için zaman ayırın.     

* Çalışma alanınızı bitkiler ve yumuşak renkli objelerle süsleyin.

Her seferinde tek bir göreve odaklanın ve görevleri bitirdiğinizde bunun farkına varın çünkü bitmeyen işler genellikle stres seviyenizde artışa neden olabilir.Akcan: "En önemlisi arada bir uzaklaşmak, sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmek ve her gün bir fiziksel aktivite yapmak" diyor. "İşiniz çok stresliyse, tansiyonunuzu düzenli kontrol ettirin ve stresiniz yönetilemez hale gelirse lütfen doktorunuza görünün."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.