SON DAKİKA
Hava Durumu

İznik gölü can çekişiyor,kurtarmak için planınız varmı?

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, aralıksız devam eden bütçe görüşmelerinin soru cevap bölümünde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Bursalı çiftçilerin merak ettiği sorular yöneltti. Bursalı çiftçilerin zeytinyağı ve sofralık zeytinde dane desteğinin artırılıp artırılmayacağını merak ettiğini belirten Altaca Kayışoğlu, sorusunu şöyle tamamladı: “Çiftçilerimiz, son iki yıldır sulama ücretleri artıyor ve yüzeyden sulamalardan da

Haber Giriş Tarihi: 16.12.2020 06:34
Haber Güncellenme Tarihi: 16.12.2020 06:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://bursadameydan.com/
İznik gölü can çekişiyor,kurtarmak için planınız varmı?

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, aralıksız devam eden bütçe görüşmelerinin soru cevap bölümünde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Bursalı çiftçilerin merak ettiği sorular yöneltti.

Bursalı çiftçilerin zeytinyağı ve sofralık zeytinde dane desteğinin artırılıp artırılmayacağını merak ettiğini belirten Altaca Kayışoğlu, sorusunu şöyle tamamladı: “Çiftçilerimiz, son iki yıldır sulama ücretleri artıyor ve yüzeyden sulamalardan da ücret alınıyor diyorlar. Çiftçi, sulama ücretlerinin düşmesini istiyor, düşürecek misiniz?”

Tarım ve Orman Bakanı’na kendisinin de içinde yer aldığı bir fotoğrafı göstererek, “Sayın Bakan, bu fotoğrafta iskelenin metrelerce gerisinde görülen yer İznik Gölü ve ben bu fotoğrafı 30 Eylülde çekmiştim. Şimdi İznik Gölü çok daha geride. İznik Gölü’nü kurtarmak için bir planınız var mı” diye sordu.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun Bakan Pakdemirli’ye bir diğer soru ise Balat’taki Bursa Cezaevi’nin taşınmasına yönelik oldu. Kayışoğlu, “Yenişehir’de havaalanını karşısında mera statüsündeki alana cezaevi yapılacağı söyleniyor, daha önce de Kestel’de bir mera alanına yapılmaya çalışılmıştı. Meralara cezaevi yapmak hangi yönetim anlayışına sığıyor? Buna izin verecek misiniz, merak ediyorum” dedi.

Altaca Kayışoğlu’nun sorularına Bakan Pakdemirli ise şu yanıtları verdi:

“-İznik Gölü’nü kurtarma konusunda Boğazköy’den su aktarması yapacağız, Bursa Cezaevi başvurusuyla alakalı elimizde bilgi yok, Zeytinde dane desteğini ilk biz başlattık. İnşallah ilerleyen yıllarda, paramız oldukça daha fazla veririz, Sulama ücretlerinden kâr amacı gütmüyoruz. Kâr amacı gütmediğimizden dolayı fiyatlar sulama birliklerinden sulama birliklerine değişiyor.” dedi.

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.