SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkoğlu “Vizyonumuz İYİ Belediyecilik..

İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Selçuk Türkoğlu,STK temsilcileriyle bir araya geldi.Projelerini anlatan Türkoğlu, yaşanabilir bir Bursa için Vizyonumuz İYİ Belediyecilik olacak diye konuştu..

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2024 13:52
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2024 13:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://bursadameydan.com/
Türkoğlu “Vizyonumuz İYİ Belediyecilik..

Selçuk Türkoğlu konuşmasın satırbaşları..

1 Nisan gününden başlayarak; bizden sonraki nesillere, YAŞANABİLİR BİR BURSA için seferber olacağız.

Yönetme yetkisini aldığımız ilk gün hemşehrilerimizle el ele vererek; havamıza, suyumuza, doğamıza zarar veren, tüm kişi ve çıkar gruplarıyla yasal zeminde, mücadele edeceğiz.

İYİ Belediyecilik vizyonumuz çerçevesinde; insan ve çevre odaklı,

“Sürdürülebilir Kentleşme” anlayışımızla; şehrimize yakışır, yaşayan ve yaşatan bir Bursa inşa edeceğiz.

Kentsel çevre kalitesini, doğrudan etkileyen doğal kaynak tüketimi, toprak kullanımı ile su, atık ve emisyon yönetimi, konularında;Sürekli takip ve iyileştirmeye dayalı,önleyici, hafifletici ve telafi edici bir çevre yönetimi modelini uygulamaya koyacağız.

Şehirlerimizdeki, sosyoekonomik farklılıkları, insanlarımızın ihtiyaçlarını dikkate alan, birbirleriyle entegre, yeni nesil, alt ve üstyapı projelerimizi süratle hayata geçireceğiz.

Yönetimi devralır devralmaz,iklim krizine karşı kentsel direnç oluşturmak için adaptasyon ve sürdürülebilirlik politikalarımızı;hazırlık, eylem ve revizyon döngüsü içerisinde tavizsiz uygulayacağız.

Bu kapsamda krizi izleme, kontrol ve uyarı sistemleri geliştireceğiz.

Kent merkezinde ısı adalarının oluşumunu engellemek için; yeşil ağlar, yapısal yoğunluk denetimi, açık alanlar ve geçirgen zemin kaplaması gibi önleyici uygulamaları yaygınlaştıracağız.

Dere yataklarındaki, betonlaşma uygulamalarına son vererek;doğal ekosistem kriterlerini bir arada bulunduran su akış koridorları oluşturacağız.

Tüm bu çerçevede;“YENİDEN YEŞİL BURSA” projemizi de, süratle hayata geçireceğiz. “Yeşil Bursa” deyince; sadece yol kenarlarına, ağaç dikmekten ya da eldeki avuçtaki, sınırlı sayıda yeşil bölgeyi park bahçe yapıp icraat diye, pazarlamaktan bahsetmiyoruz.

Biz; coğrafyamıza özgü botanik bahçeleri, şehir ormanları, rezerv alanlar, tıpkı gelişmiş ülkelerdeki gibi, doğal parklar yapmaya geliyoruz.

Çarpık yapılaşmaya noktayı koymaya, Bursa’nın o meşhur yeşilini yeniden keşfetmeye ve şehrimizi, doğal yapısına uygun olarak yeşilleştirmeye geliyoruz.

Değerli Bursa sevdalısı dostlarımız;

Yöneteceğimiz şehrimizde;Atık suların işlenmesini ve geri kazanımını sağlamak gibi de çevreci bir hedefimiz var.

Kentimize alternatif su kaynağı sağlamak amacıyla; yağmur suyu toplama ve işleme sistemleri kuracağız.Şehir suyu sağlama ve iyileştirme yatırımlarını artıracağız.

Artık Bursa’mızda;Tıpkı dünyanın modern şehirlerinde, olduğu gibi musluk sularını, daha da içilebilir kaliteye getireceğiz.  

Su ve kanalizasyon şebekelerinin;yenileme ve iyileştirme hizmetlerine hız vereceğiz.  İçme suyu havzalarında ve su kıyılarında yapılaşmaya asla izin vermeyecek; buraların, yeşil alan ve parklarla çevrelenmesini sağlayacağız.  

Enerji tüketiminde tasarruf ve verimliliğin sağlanmasına; yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin kullanılmasına, fosil yakıt tüketiminin de azaltılmasına öncülük edeceğiz.

Ayrıca; yenilenebilir enerji üretimine yönelik yerel ölçekte, “Enerji Kooperatifleri” kuracağız.

Yetkiyi devraldığımız Bursa’da; elektrikli toplu taşıma araçlarını ve “derin metro” projeli raylı sistemleri yaygınlaştırarak, şehir içi ulaşımdaki, fosil yakıt kullanımını azaltacağız.

Ne yazık ki, Avrupa’nın çöplüğüne dönüştürülen ülkemizde;yönettiğimiz Bursa’nın tamamında; sıfır atık hedefiyle geri dönüşüm projelerine, ağırlık verecek; bütünleşik atık yönetim sistemleri kuracağız.

Katı atık toplama ve ayrıştırma tesislerinin, kapasiteni artıracak, yenilerini hayata geçireceğiz.Çevresinde yaşayan onbinlerce Bursalı için tehdit haline gelen Hamitler Çöp Depolama Alanını derhal ve behemehal taşıyacağız.

Oluşturacağımız döngüsel kent ekonomisi sayesinde; atıkların geri ve ileri kazanıma tekrar sokulmasını sağlayarak hammadde ihtiyacını azaltacak, yerel endüstrilerin hammadde maliyetlerini düşüreceğiz.

Organik atıkları da; kentsel tarım için elverişli, doğal gübreye dönüştürecek; tarım potansiyeli olan şehrimizin kendi gıdasını üretmesine, zemin oluşturacağız.

Tüm bunların yanında ise çevre koruma ve denetim faaliyetlerini artıracak; “Çevre Zabıtası Ekipleri” kuracağız.

Sanayi tesislerini sıkı bir şekilde denetleyecek; yatırımcımızın da lehine olacak toprak, hava ve suyun zehirlenmesine, asla izin vermeyeceğiz.  

Dere ve su yollarının, ıslah çalışmalarına ağırlık verecek, buralarda ve tarım arazilerimizde imar ve yapılaşmaya izin vermeyeceğiz.

İYİ Parti olarak yönettiğimiz şehrimizi; çağın fırsatlarını yakalayan, günümüzün tüm tehlikelerine karşı önlem alan ve dönemin ruhuna uyan, yenilikçi bir anlayışla yöneteceğiz.  

Yönettiğimiz Bursa Büyükşehir Belediyesi; üreten ve ürettikçe de kalkınan belediyeler olacak.

Yönettiğimiz Belediyemiz; her şeyden önce kendi insanı için çalışan, kendi insanına yatırım yapan ve kendi insanıyla el ele yükselen örnek bir belediye olacak.

Ve bizim yönettiğimiz Bursa Büyükşehir Belediyesi, hep birlikte insanca yaşayacağımız; toprağına, havasına, suyuna, doğasına sonuna kadar sahip çıkan duyarlı bir belediye olacak.

Hizmet aşkıyla gönül verdiğimiz hemşerilerimize, Bursa’mıza ve ülkemize şimdiden hayırlı uğurlu olsun…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.