SON DAKİKA
Hava Durumu

Ben pavyona özenmedim

Yazının Giriş Tarihi: 12.02.2024 10:38
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 10:38

Bir dizi izleyerek nasıl yaşadığı hayattan kopup karakterle özdeşim kurar ki insan. Yani kişinin geçmişi, deneyimleri ve seçimleri vardır değil mi?

Bunu söylemek bana düşmez elbette ki ama son dönemlerde çıkan her türlü medya ürünü (film-dizi vb..) ya toplum buna özenirse diye eleştiriliyor.

Doğru bir eleştiri bence de… Birçok dizi ya da film şiddet içeriğiyle, mümkünü olmayan lüks hayatlarıyla toplumdaki gençleri ve çocukları özendiriyor.

Misal bir dizide kızlar okumasın zengin koca bulsun, diyor gerçekten. Ya da şiddet gösteren kocayı tutkulu aşık kadın defalarca kez affedebiliyor. Bu tarz içerikler sürekli karşımızda…

Böyle hayatlar da mümkün mü? Bilmem…

Ama bu kadar şiddet gösteren adamı hâlâ seven kadında bir sıkıntı vardır bence. Açın arada Müge Anlı izleyin görürsünüz. O kadınlar o evlerde zorla tutuluyor. Sonum ölüm olacak diye defalarca kez karakola gitmiş, şikâyet etmiş. Ya da çocuklarını bırakamıyor da kalıyor o hırboyla…

O kadına 24 saat o diziyi izletseniz kendi tercihiyle kalmaz o kocayla yani. Kalan da sorunludur zaten. Tedavi ister.

İnci Taneleri diye bir dizi var bu eleştiriyi duyunca izledim ben. Kapitalizmin aptal işlerini bir yana bırakıyorum. Kapitalizm zaten her şeyi alıp kullanıyor. Hani şu Dilber elbisesini giyip Dilber dansı için kurs açanlardan bahsediyorum. Dizide pavyon özendirmesi falan görmedim ben. Yani özendirme falan yok. Gayet açık açık ‘Ne çirkin dans’ diye düşündüm hatta. Evet çok güzel rol yapmış oyuncu. Pavyona gelenler diye gösterilenlerde de bir düzgün adam yok. Ya katil ya katil olacak tipler… Pavyon gayet pavyon gibi gösterilmiş. Yanlış işlerin döndüğü merdiven altı yerler…

Kim neye özeniyor anlamadım. Evet kimse benim gibi düşünmez ama düşünen de yani ne bileyim dizi olmadan da düşünüyordur zaten derim.

‘Hatta zengin fakir fark etmez ailesi tarafından ilgi ve şefkat gösterilmeyen çocuklar ziyan olur.’ gibi bir alt metin okuyabiliriz diziden.

Özeniyorsak mesela Yılmaz Erdoğan gibi güzel edebiyat yapmaya özenelim. Çok güzel replikler yazmış kendine…

Yani diyeceğim o ki gençleri ya da çocukları korumamız gereken daha vahim işler var mesela özgürce verilen sosyal medya, online oyunlar gibi…

Çocuklar telefonlar, tabletler ellerindeyken daha çok tehlikedeler bence. Orada kiminle nasıl iletişim kurduğunu hiç bilemiyoruz ve çok tehlikeli yaratıklar var kanımca.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.