SON DAKİKA
Hava Durumu

Hayat Güzeldir

Yazının Giriş Tarihi: 23.05.2024 14:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.05.2024 14:00

Roberto Benigni'nin yazıp yönettiği ve başrolünü oynadığı, 1997 yapımı İtalyan filmi olan Hayat Güzeldir, İkinci Dünya Savaşı sırasında, Nazilerin toplama kamplarına gönderilen Yahudi bir baba ile oğlu arasındaki dokunaklı bir hikayeyi anlatıyor.

Muhakkak bilirsiniz ama izlemelisiniz de…

Guido ve oğlu Giosuè arasındaki derin bağa odaklanan filmi izlerken oğlunu savaşın acı gerçeklerinden korumak için her şeyi yapmaya hazır bir babanın çırpınışları insanı derinden sarsıyor. Bu baba ve oğul arasındaki ilişki, filmin duygusal merkezini oluşturuyor ve seyirciye umut ve sevgi dolu bir hikaye sunuyor.

Film, karanlık bir konuyu ele almasına rağmen mizah ve ironi kullanarak olaylara ve ruha hafiflik katmaya çalışıyor. Guido'nun kamptaki deneyimleri, absürd durumlar ve komik diyaloglar bence buna hizmet etmek için kurgulanmış. Güldürürken üzüyor ve düşündürüyor.

Nazi toplama kamplarının dehşetini ve insanlık dışı koşullarını izliyorsunuz ve bu durumu bunu Guido'nun iyimserliği ve sevgisi dengeliyor. İzlerken çok tezat bir şekilde hem karanlık bir gerçeklikle yüzleşerek umutlanıyorsunuz.

Ne kadar umutlansanız da bir babanın oğlu için kendini feda etmesi aslında filmin özeti.  Oğlunu bir metal kutunun içine sokup karısını aramaya giden Guido ararken yakalanır ve Nazi bir asker tarafından öldürülür. Savaş bitip ortalık sessizleşince bulunduğu kutudan çıkan Giosue karşısında kendisine doğru gelen bir tank görür. Tank ile kampa gelen Amerikan askeri Giosue’yi kurtarır. Annesi Dora hayattadır ve oğluna kavuşur. Guido’nun ölüme giderken bile oğlunun üzülmesinden korkması ise ailesi için çok fedakârlık yapan bir baba olarak onu kalbimizin bir köşesine oturtur.

Son zamanlarda bizim inatla kirletmeye çalıştığımız bir türlü koruyamadığımız çocukların masum, temiz, kirlenmemiş dünyasına bu filmiz izleyerek bir kez daha şahit oluyoruz. İnsanın olabileceği en zor durumda bile hayatı bir oyunmuş gibi yaşayabilmek fikri filmin geneline hâkim…

Filmi izlerken insanlık onurunun gücüne ve direnişin önemine şahit oluyorsunuz. Guido'nun nazilerin baskıcı rejimine karşı duruşu, insan ruhunun ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.

Hayat Güzeldir, savaşın dehşetiyle dolu bir dönemde bile insan ruhunun gücünü ve sevginin iyileştirici etkisini anlatan etkileyici bir film…

İzleyiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.