SON DAKİKA
Hava Durumu

Her ailenin bir kokusu vardır: Parazit

Yazının Giriş Tarihi: 02.04.2024 13:18
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.04.2024 13:18

Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho’nun Altın Palmiye getiren filmi Parazit filmi sınıfsal çatışmanın toplumda oluşturduğu uçurumu sunuyor izleyene. Mizah da var trajedi de… Bazen gülümsüyorsunuz bazen gerim gerim geriyor sizi…

Yönetmen bir röportajında çevresindeki gerçekliğe derinden dalmak amacıyla bu filmi çektiğini söyledi.  Yaşadığımız dünyada zenginin gittikçe zenginleşmesi, fakirinse bir çıkış yolu ararken bile gittikçe fakirleşmesin, ağır ağır içimize bata bata anlatıyor filmde…

Günlerce düşündüren, tartıştıran ve doludan alıp boşa koyduran bir film… Adı bile cuk oturmuş. İlk anlarda ne olacağını hiç düşündürmeden, normal seyrinde izlediğimiz film tek bir anda yaşanan kırılmayla an be an germeye başlıyor.

Fakir bir ailenin işe ihtiyaçları olduğu noktada çok zengin olan başka bir aile için çalışmaya başlamalarını ve ardından olanları anlatıyor film. Merkezde bu iki aile var. Bir süre sonra, Park ailesinin lüks yaşam anlayışının, zayıf noktaları olduğunu anlayan çocuklar, yalan ve hileyle önce ailenin şoförünü kovdurup onun yerine babalarını, daha sonra da evin emektar hizmetlisini kovdurup annelerini ailenin içine sokmayı başarırlar.

Park ailesinin kamp yapmaya gittiği gün her şey değişir. Park ailesinin yokluğunda evde eğlence yapan Kim ailesinin keyfi, eve giren eski hizmetli yüzünden bozulur ve kaos yaşanır. Yoksulluğa geri dönmek istemeyen Kim ailesi ise ev içinde mini bir savaşa girip, hizmetçiyi ve kocasını gizli sığınağa kitler. Ne yazık ki Park ailesi de kamptan erken dönüş yaptığı için

Yoksulluk genel anlamıyla Kim ailesinin ekonomik ve sosyal durumunu tanımlıyor hatta aynı zamanda günümüzden bir yoksulluğu anlatıyor film. Ellerindekini iyileştirmek, bir sonraki aşamaya geçmek hayalken ellerindekilerden de olmak söz konusu olabiliyor. Kaderi değiştirmek her ne kadar kişinin elinde olduğuna inanılsa da bunu tamamen çürütüyor Parazit.

Uzun süre aynı evde yaşayanlar ve aynı yemekleri yiyenler aynı kokar. Bir ailede herkes hemen hemen aynı ten kokusuna sahiptir. Filmdeki iki aile arasında yaşanan kırılma da bu koku olayı yüzünden oluyor. Ailenin küçük oğlu ablasının öğretmeninin, kendi terapistinin, hizmetçinin ve şoförün aynı koktuğunu söyler. Bu koku önlenemez bir varlığa sahiptir. Hakarete varan koku yorumları bir aileyi, bir sınıfı hakarete uğratır. Hakarete uğramak, onurunun kırılması karşı tarafa duyulan saygı ve sadakati bitirir.

İzleyenin farklı ayrıntılar bulabileceği, farklı anlamlar çıkartabileceği iddialı bir yapım Parasite. Karakterlerin her birine hayat veren oyuncuların profesyonelliği, kullanılan hikâyenin en ince detayına kadar düşünülmüş olması seyir keyfini son sahneye kadar arttırıyor.

İzleyiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.