SON DAKİKA
Hava Durumu

‘Mavi Bebek’ tehlikesi

Yazının Giriş Tarihi: 17.12.2023 10:14
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.12.2023 10:14

Sosyal medyada yeni bir haber gördüm. Geçtiğimiz dönemlerde Mavi Balina oyunu vardı hatırlarsınız. Şimdi de Mavi Bebek diye bir oyun çıkmış. Yine oyunu oynayan çocuk direktiflerle yönlendiriliyor anladığım kadarıyla ama bu kez çocuk kendine değil başkalarına da zarar verebiliyor.

13 yaşında bir çocuk arkadaşını bıçakladı. Sebebi de bu oyun…

13 yaşında bir çocuk ne türlü bir şey yaşamıştır ki başkasını bıçaklayabiliyor değil mi?

Şiddet ve korku içerikli bir oyun bu da Momo ve Mavi Balina gibi. Çocukları gerçeklikten uzaklaştırıp kaygıya ve şiddete sürüklüyor. Davranış ve psikolojik bozukluklara sebep oluyor.

Önce bir merak uyandırılıyor. Çocuğun ilgisi çekiliyor. Sonrasında tehdit ve korku politikası güdülüyor çocuk üzerinde… tabii korku ile birlikte davranışlar değişiyor ve tehlikeli süreç başlıyor. İşin eğlencesi bitiyor dolayısıyla.

Peki çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz bu sanal tehlikeden?

Öncelikle çocuklarımız sosyal medyayı nasıl kullanacaklarını iyi bilmeli. Yani sosyal medyayı yönetebilecek bilgiye sahip olmalı bence.

İnternet ortamının güvenilir bir ortam olmadığı tehlikeli olabileceği çocuklara anlatılmalı ve karşı taraftan gelecek tehlikelere karşı kendini savunabilecek özgüvene sahip olmalı.

İnternet ortamı sınırlandırılmalı ve ebeveyn kontrolünde olmalı

Aile ve çocuk arasında güvenli bağ kurulmalı. Çocuk ailesine güvenmeli ve her türlü deneyimini, merakını anlatabilmeli. Ailesine karşı kendisini ifade edebilmeli

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.