SON DAKİKA
Hava Durumu

SPOTLİGHT

Yazının Giriş Tarihi: 23.03.2024 10:47
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.03.2024 10:47

Beni inanılmaz etkileyen filmlerden biri. Ne zaman bir çocuk istismarı haberini okusam aklıma bu film gelir.

İlişikteki haberi okuyalı da çok olmadı.

‘Ankara’da birlikte yaşadığı kadının 3 yaşındaki kızına cinsel istismarda bulunduğu ve vücudunda sigara söndürdüğü suçlamasıyla tutuklu yargılanan Yaşar Can Ü., 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan 27 yıl, 'çocuğa karşı eziyet' suçundan da 8 yıl olmak üzere toplam 35 yıl hapse çarptırıldı.’

Yüreğimiz tükendi bu sapıklardan artık. Ne istedin üç yaşında bebeden? Nasıl için kaldırdı? Ne yedin de bu oldun sen acaba? Allah belanı versin! Beter ol! Çıkama inşallah girdiğin delikten…

Spotliht filmi de çocuk istismarı ile ilgili hassas bir film. Konu birkaç bir yıl boyunca bir mesele üzerinde araştırma yapıp uzun rapor hazırlayan bir gazeteci ekibe odaklanıyor. Spotlight ekibi Katolik kilisesinin hakimiyetini yok sayıp tecavüzcü papazlar komplosunun peşinden gidiyor. Meselenin peşinden gittikçe komplonun aslında ne kadar büyük ve global olduğunun farkına varıyorlar. Araştırmaları ilerledikçe ilk başta 10'a yakın papazın suçunu meydana çıkaracağını zanneden ekip, sadece yaşadıkları şehirde yüzlerce papazın çocuklara tecavüz ettikleri için başka kiliselere transfer olduklarını öğreniyorlar.

Bu papazlar tutuklanmamışlar ve hapse girmemişler ve transfer edildikleri kiliselerde tecavüzlere devam ediyorlar. Spotlight ekibi bu mide bulandıran kısır döngü komplosunu açığa çıkarırken meselenin aslında ne kadar kişisel olduğunun da farkına varıyorlar.

Spotlight ekibinin papazlar tarafından tecavüze uğrayan insanlarla röportaj yaptığı sekanslarda hemen hemen her zaman arka planda bir kilise görüyoruz, bu da beynimizin arkasında tehdidin ve kilisenin muhteşem gücünün ne kadar yakında olduğunu her an fark ettiriyor.  Spotlight, herhangi bir politik veya dini organizasyona verilen sınırsız otoritenin ne kadar yok edici olabildiğini, kocaman toplumların yaşamlarını ne kadar darmadağın edebileceğini sabırlı bir yaklaşımla inceleyerek herkesi derinden sarsan bir etkileyicilik yaratıyor.

İzleyiniz efendim…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.