SON DAKİKA
Hava Durumu

Başkan Aktaş Kütahya’da konuştu; “Hedefimiz Sağlıklı ve dirençli kentler”

Yazının Giriş Tarihi: 11.06.2023 13:27
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.06.2023 13:27

Bursa'nın Büyükşehir olmasının ötesinde yetiştirdiği insan unsurlarıyla her şeye rağmen gelecekte “örnek bir şehir” olma yolunda hızla ilerleyecektir. Hızlı nüfus artışının getirdiği sıkıntıları ilk basamak olarak aşıp çağdaş dünyanın aydınlık yüzüyle buluşturmaya gayret eden yöneticilerin ayırt edici özellikleri ve gösterdikleri gayretler göz ardı edilemez..
Siyasi ikbalden çok insan unsuruna yatırım yapma noktasında kendilerini birinci derecede sorumlu hisseden güç ve yetki sahibi insanların, bu konuda taşın altına ellerini soktuklarına son günlerde sıkça şahit oluyoruz…
Bakın;
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın başkanlığını yaptığı Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin 39’uncu olağan meclisi, “deprem ve deprem sonrası “sağlıklı ve dirençli kentler” gündemiyle Kütahya Belediyesinin ev sahipliğinde toplandı.
Türkiye genelinden birliğe üye  Belediye Başkan ve temsilcilerinin katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Alinur Aktaş, “Sağlıklı şehirlerin temelini,dirençli şehirler oluşturur. Yaşadığımız büyük deprem sonrası bunu daha iyi fark ettik” ifadeleri geleceğe yönelik atılacak adımların işaretini veriyordu.
DSÖ’nün Danimarka’nın Kopenhag şehrinde yaptığı Sağlıklı Şehirler: “Tek Sağlık, Tek Gezegen, Tek Toplum” temalı, “Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş Toplantısı ve Teknik Konferansına” katılarak gündemi takip ettiklerini vurgulayan Başkan Alinur Aktaş toplantıda şu ifadeleri kullandı;
“Birlik olarak Türkiye adına sağlıklı şehirlerle ilgili gündem ve gelişmeleri yakından takip ettik ediyoruz.Bizler de üyelerimizle birlikte bu temaları ve öncelikleri şehirlerimizde geliştirmeye çalışıyoruz. Artık sağlık konusunda sınırların olmadığını biliyoruz. Tüm dünya olarak pandemi sürecini yaşadık. Hayvan kaynaklı bir virüsün insanlara bulaştığı ve nelere yol açtığını hep beraber gördük. Buradan hareketle ‘tek sağlık’ kavramı daha da önemli bir hâle geldi.İnsanların, evcil ya da vahşi hayvanların, bitkilerin ve ekosistemin sağlığının  birbiri ile bağlantılıdır.Bunu dikkate almak zorundayız”
Başkan Aktaş,şehirlerin, sağlığı ve esenliği için ekosistemin dengelenmesi ve optimize edilmesinin önemi vurgularken de bugün “dirençli şehirlerin” zorunluluk haline geldiğini üstüne basa basa vurguladı.
Deprem bölgesinde yaptıkları çalışmalardan örnekler verdi. Sağlıklı şehirlerin temelini ancak “dirençli şehirlerin” oluşturabileceğini ifade etti,Ve ardından ekledi;  
“Yaşadığımız büyük deprem sonrası bunu daha iyi fark ettik. Tüm belediyelerimize, DSÖ ve danışma kurulumuzun desteğiyle yol gösterici ve rehber olmaya, teknik ve kapasite geliştirmeye ve proje destekleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Dirençli ve sağlıklı şehirler için canla başla çalışıyoruz”
Toplantı sonrası izlenimlerime dayanarak,açıkça şunu ifade etmek istiyorum;
Bursa eksenin de baktığımızda her şeye rağmen bu kentin hayallerini büyütmeye yolunda atılacak adımların mutlaka bir karşılığı olacaktır. Kütahya’da ki toplantıda Başkan Alinur Aktaş ve ekibinin bu yöndeki gayretini gördüm. Katılımcı Belediye Başkanlarının “Geleceğe uzanan hayallerinde” Bursa’yı örnek alarak büyüyebilecekleri ifade etmeleri aynı bir önem arz ediyor.
Sonuç olarak gözüken manzara şu;
Şehirlerde kısa vadeli çözümler üretilmesinden ve popülist yaklaşımlardan vazgeçilmeli. Politikalar, küresel hareketlerin etkisi temel alınarak düşünülmeli.Kamusal planlamalar ön plana çıkarılmalı. Bilgi ve iletişim teknolojilerine yatırım yapılmalı, AR-GE'ye önem verilmeli.
Başkan Alinur Aktaş ve ekibi de bugün bunu  yapıyor..Yada yapmaya çalışıyor..Bu yaptıklarıyla da diğer belediyelerde de sinerji oluşturuyor ki,Ankara Haymana, Çankırı Korgun, Elazığ Maden ve Sivrice, Mardin Dargeçit, Bilecik Pazaryeri, Şanlıurfa Birecik ve Viranşehir ile Kocaeli Başiskele Belediyeleri de oybirliği ile birliğe katıldı…
Hayırlı olsun…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.