SON DAKİKA
Hava Durumu

Başkan Aydın “50 günde” ne yaptı?

Yazının Giriş Tarihi: 26.05.2024 09:55
Yazının Güncellenme Tarihi: 26.05.2024 09:55

Değişim ve dönüşümün yaşandığı Osmangazi’de Başkanlık koltuğuna oturan Erkan Aydın, aradan geçen 50 günün ardından gazetecilerle bir araya geldi.

Samimi ve sohbet havasında geçen toplantıda Başkan Erkan Aydın özellikle dar gelirli vatandaşları ilgilendiren ilk icraatının müjdesini verdi.

Osmangazi meydanında toplantının yapıldığı Halk Lokantası Haziran ayının ilk haftasında hizmete açılıyor. 4 çeşit yemek 80 liradan satılacak. Başkan Erkan Aydın, lokantanın, özellikle dar gelirli, ekonomik sıkıntı çeken, günübirlik koşuşturma içerisinde ucuz yemeğe ulaşamayan vatandaşlara hizmet vereceğini, Adını da halk lokantası koyduklarını söyledi.

Her ne kadar birileri burun kıvırsa da Başkan Erkan Aydın önemli bir hizmete imza atıyor.

 “Ekonomik sıkıntılar” ve piyasalarda yaşanan istikrarsızlık nedeniyle düşük gelirli insanların simitle karnını doyurmaya çalıştığı bir dönemde Başkan Aydın’ın bu isabetli kararı farklı bir anlam da taşıyor.

Nüfusu gün içinde milyonun üzerine çıkan bir çok şehirden büyük Osmangazi gibi bir kadim ilçede kim nasıl yorumlarsa yorumlasın  “Hizmetle siyasetin örtüştüğü” bir döneme tanıklık edeceğimizin işaret olarak algılanabilir.

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın’ın tarafından alınan bu karar,mutlaka para hırsı ile gözleri kızaran bazı felaket tiplerin  eleştirilere de muhatap olacaktır. Ancak sokaktaki vatandaş bu gibi durumlarda karalama kampanyasının parçası haline gelen deccalların sözüne itibar etmez. Elinin tersiyle iter. Sosyal medyayı kendine kale edinmeye çalışan felaket tiplerin “İddia ve ithamlarını” kendilerine iade eder.

Siyasette önemli olan dik durmaktır. Sizi bulunduğunuz makamlara getiren İnsanlara karşı verilen sözlerin arkasında durmaktır.Birileri Başkan Aydın’ın yürüttüğü bu çalışmayı gölgelemeye kalksa da amaçlarına ulaşacağını hiç ama hiç düşünmüyorum. (Başkan Erkan Aydın’ın isabetli “alkışlanacak” bu kararını sonuna kadar destekliyorum.)

Başkan   Erkan Aydın’ın  basın toplantısında dikkat çeken diğer bir konu ise, “Samimi ve  özverili” gayretlerinin toplumda karşılık bulacak olmasıdır. Her şeyden önce enkaz edebiyatından uzak durmaya çalışarak 50 gün için yaptıklarını ve yapacaklarına öncelik vermesi dikkatlerden kaçmadı.

Fetih şenlikleri başta olmak üzere 23 Nisan ve 19 Mayıs’ta gerçekleştirilen kutlamalardan söz etti.

Kültürel etkinliklerin yanında rutin belediyecilik faaliyetlerinin de devam ettiğine dikkat çeken Aydın, daha sonra şunları söyledi:

“Seçim döneminde vaat ettiğimiz sözler var. Buna mukabil, Çarşamba günü Çirişhane’de ilk temelimizi attık. Önümüzdeki hafta Hamitlerde ilk kreşimizin temelini atıyoruz. İlçemizde 7-8  kreş daha yapımı için yer tespiti yaptık. Hayırseverleri bulduk. Belediye kasasından bir kuruş para çıkmadan hayata geçecek. Hedefimiz de iki üç ay içerisinde bitirip Bursalı çocuklarımızın kullanımına açmak.”

Daha sonra Osmangazi Meydanı’nda Genç Kafe’yi hizmete açacaklarını anlatan Başkan Aydın, “Uluslararası zincirlerde satılan bir kahve 100 lira iken burada maliyetine 20 liradan üniversiteli öğrencilerimize ikram edeceğiz. Altında kütüphanesi var. Ücretsiz internet olacak, ücretsiz çorba da dağıtacağız.” dedi.

Bursa’da olası yaşanacak deprem dolayısıyla kentsel dönüşümün önemine dikkat çeken Erkan Aydın’ın son olarak kullandığı şu ifadeler sanırım uzun yıllar hafızalarda yerini alacaktır;

“Belediyede kapı sökmek,borçları afiş yapıp asmak” gibi anlamsızlıklara gitmeyiz. Emekli 10 bin lira ile yaşamaya çalışırken biz enkaz edebiyatı ile devam edemeyiz. Hizmet etmek ve hizmet etmenin yöntemlerini oluşturmak bizim görevimiz ve biz de bunu yapıyoruz.

Doğru söze ne denir!

Vatandaş icraata bakar.

Bugün kim bu şehrin ruhuna hitap ediyor ona bakar.

Yıllardır tanıdığım Erkan Aydın Osmangazi’nin çehresini değiştirecek projelere tek tek imza atıyor.

Daha 2 ay bile dolmadan,oturduğu koltuğa güç veriyor.

Gücünü siyaset baronlarından değil,halktan alıyor..

Var mı ötesi?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.