SON DAKİKA
Hava Durumu

Başkan Gürkan açıkladı! Bursa'ya “Yatırım” yağıyor..

Yazının Giriş Tarihi: 25.06.2023 12:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.06.2023 12:58

Yaşanan tüm olumsuz algı operasyonlarına rağmen bu ülkede bu kentte yapılan yenilikleri ya da yeni projeleri gördükçe, güzel düşüncelerin gölgesinde huzur bulmaya çalışırım.
Varsa yapılan yanlışları dilendirmek,satır aralarında “Kılçıklı” ifadeler kullanmak her ne kadar birilerini rahatsız etse de bundan haz aldığınızı kimse söyleyemez.
Her ne kadar sessizlerin sesi olmaya çalışsak da, memleketçilik meseleleri üzerinde tespitler yapmanın topluma daha faydalı olduğuna inananlardanım.
Ülke için ya da bu kent için hayati önem taşıyan farklı konuları irdelemenin getirileri de her zaman olumsuzlukların üstesinden gelecektir.
Genel seçimlerin ardından özellikle muhalefet kanadında tartışmalar devam ederken,İktidar Partisi şimdiden kolları sıvamış yerel seçimlere hazırlanıyor..
Seçim döneminde yaşanan yoğun temponun ardından Ak Parti  İl Başkanı Davut Gürkan’la bir araya gelerek süreci konuştuk…
Genel seçim sonuçları itibariyle Bursa teşkilatlarının  iyi bir sınav verdiğini söyledi.Ak Parti olarak  Türkiye ortalamasının 4 puan üzerine çıktıklarını,Cumhur ittifakı olarak da yaklaşık 2 puan önde seçimi tamamladıklarını ifade etti..
Haksız da değil Davut Gürkan..
Seçimde bizzat kendisi teşkilatlar arası koordinasyonun sağlanmasında aktif rol üstlenirken,Genel Başkan Vekili Efkan Ala ve Mustafa Varank’ın Bursa listelerinden aday gösterilmesi sinerjiyi arttırmış,bu durum seçim sonuçlarına da yansımıştır.
Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Efkan Ala’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Ak Parti Genel Başkan Vekilliğine atanmasını da değerlendiren Davut Gürkan, bu durumu “Bursa’ya verilen değer” olarak yorumlarken,Ala ve Varank’ın Bursa’ya önemli katkıları olacağını ileri sürdü..
Bursa’da devam eden ve yapılması planlanan projeleri de sordum Başkan Davut Gürkan’a..
Samimiyet sınavından defalarca geçmiş bir İl Başkanı Davut Gürkan için rahatlıkla şu ifadeleri kullanabilirim…Siyasetçi kimliğinin yanı sıra İş insanıdır işini takip ediyor…

Ulaştırma projeleri


Ak Parti İl Başkanı Davut Gürkan Bursa’da ki yatırımlardan bahsederken bir anlamda Ankara’nın Bursa’ya bakış açısını da ortaya koydu.
Bir önceki Ulaştırma Bakanı Adil Karaismaloğlu’nun 5 defa Bursa’ya geldiğini projeleri bizzat yerinde incelediğini ifade ederek şunları söyledi;
“Bursa Hızlı tren projesi,Doğancı barajı tüneli,Şehir hastanesine ulaşımı sağlamak amacıyla  yapımı devam eden Raylı sistem.Bu projede yapılan tadilatlarla Görükle hattına entegre ediliyor.Çalı yolunun 3 kilometrelik kısmı açıldı.Kalan 3 kilometrelik diğer bölümde çalışmalar devam ediyor.”
Yine ulaştırma Bakanlığı tarafından “proje ihalesi” yapılan 29 kilometre uzunluğunda Kuzey Otoban otoyolu..Gemlik- Görükle arasında yapılacak olan bu otoyolla Bursa trafiğine neşter vurulacak.Özellikle tatil günlerinde otobanda da yaşanan yoğunluk ortadan kaldırılacak.

Milli Eğitim

Başkan Davut Gürkan’ın açıklamalarına göre  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından son 2 yılda Bursa'ya 3,5 milyar liralık ödenek tahsis edilmiş..Okul ihtiyacının giderilmesi noktasında epeyce bir mesafe alınmış.2 yeni yurdun yapılmasıyla yurtlarda yatak kapasitesi 13 bine çıkarılmış.

Buda şu anlama geliyor..Geçen yıl yükseköğretimde yapılan müracaatların  tamamı karşılanmış oldu..Hatta  Bin 250 civarında yatak boş kalmış.
Ayrıca İlçeler bazında yapılan yatırımlar arasında yer alan spor salonları,spor tesisleri,Yüzme havuzları ve halı sahalara  için bu süreçte 1 milyar ödenek tahsisi sağlanmış.
Son dönemin en yüksek tahsisatı olarak değerlendiriliyor..

Sağlık

Hükümet sağlık yatırımlarına da hız kesmeden devam ediyor..
İl Başkanı Davut Gürkan, bin 355 yataklı şehir hastanesinin ardından Bin 315 yataklı ikinci bir hastanenin yapımının devam ettiğini söyledi.Acemler bölgesinde yapılan bu hastanenin  yerel seçimler öncesi bitirilmesi hedefleniyor..
Bursa'nın sağlıkta sembolü haline gelen Muradiye’de ki Memleket Hastanesinin ihalesi yapılmış. Çalışmalara start verilmiş.
Depremsellik sıkıntısı olan 4 Çelik çocuk hastanesi yıkılarak yerine 400 yataklı yeni bir hastane yapılacak.
Yine muhalefetin kapsama alanında olan ve herkesin kafasında “Ranta kurban edilecek” denilen Çekirge Devlet Hastanesi yıkılarak yerine 400 yataklı Fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi yapılacak..Ayten Bozkaya çocuk hastanesi yıkılarak yerine yenisin yapımı için çalışmalar tamamlanmış..
Emek’te 15 Ünitlik diş hastanesinin planlama çalışmaları tamamlanarak ihale aşamasına geçilmiş..
Çevre ve şehircilik Bakanlığının Bursa’da devam eden projeleri ve Ak Parti’de yapılacak olağanüstü Genel kurul öncesi Davut Gürkan’ın değerlendirmelerini yine bu sütunlarda bulacaksınız..
Son olarak şunu ifade etmek istiyorum;
Ülke genelindeki Büyükşehirlerden Ak Parti’li tek Belediyeye sahip Bursa'ya yatırım yağıyor…Bu yağış anlaşılan Mart seçimlerine kadar aralıksız devam edecek…
Neticede Bursa kazanacak..
Bursalılar kazanacak.
Kolay gelsin Başkan Gürkan…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.