SON DAKİKA
Hava Durumu

Bayhan’ın sunumunu “Pür dikkat” dinlediler

Yazının Giriş Tarihi: 12.06.2023 15:44
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.06.2023 16:38

Ustaya başarısının sırrını sormuşlar...
İki kelime demiş:
Doğru kararlar…
Hepimizden farklı olarak sürekli doğru kararları nasıl alabildiğini sormuşlar:  
Tek kelime demiş:
Tecrübe…
6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 İlimizi etkileyen depremlerin ardından tüm kurumlar harekete geçti. Deprem bölgesinde yaraların sarılması için Bursa Büyükşehir Belediyesi bugün hala deprem bölgelerindeki çalışmalara katılarak insanların yaralarına derman olmaya çalışıyor…
Sağlıklı kentler Birliği toplantısında konu yeniden gündeme geldi..
Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler daire Başkanı Ahmet Bayhan’da Belediye olarak yaptıkları çalışmaları,bir anlamda tecrübelerini katılımcı Belediye Başkanlarıyla paylaştı.
Tek kelimeyle mükemmel bir sunumdu!
Katılımcı Başkanlar “Pür dikkat” dinlediler.
Bayhan’ın deprem sonrası yapılanları ve yapılması gerekenleri anlatırken, bir taraftan da “Tecrübe denen şeyin” sırrının ne olduğunu anlamaya çalıştım.
Geriye dönüp bakabiliyor muyuz?
Şikayet edip,hayıflanırken yanlışların nelere sebep olduğunu deprem bölgesinde bizzat yaşayıp gördük..
Ders alıyor muyuz?
Ahmet Bayhan’ın anlattıkları adeta ders niteliğindeydi..
Depremin bulunduğumuz coğrafyanın bir gerçeği olduğunu onunla yüzleşmemiz ve bilinçlenmenin önemine vurgu yaptı Ahmet Bayhan..
Deprem bölgesinde halkın madden ve ruhen sıkıntı yaşadığını,toparlanmanın ise biraz zaman alacağını ifade ederek “Dayanışmanın” önemine dikkat çekti.
Her ne kadar muhalefet seçim sonrası deprem bölgesine yönelik eleştirilerin dozunu arttırıp,alttan alttan sopa göstermeye çalışsa da nasıl taklacı durumuna düştüklerine millet olarak şahit olduk..
Hükümet deprem bölgesinin yaralarını sarmaya çalışırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın defalarca ziyaret ettiği Hatay ve çevre İllere Bursa Büyükşehir Belediyesi halen katkı koymaya devam ediyor…
Yine Ahmet Bayhan’ın açıklamalarına göre,Bursa’dan adeta seferberlik başlatılmış..2 bin 600 Personel ve 700’e yakın araçla yürütülen çalışmalar  devam ediyor. Kurulan aş evlerinden 1 milyon 300 bin öğün sıcak yemek dağıtımı yapıldı.183 ton sebze ve meyve depremzedelere ulaştırılmış..500 bin ekmek 300 bin şişe su,ve tankerlerle her gün su ihtiyacı karşılanıyor.3 ayrı bölgede konteyner kent kurularak 10 bin vatandaşın barınması sağlanıyor..
BUSKİ başta olmak üzere diğer birimler tarafından gerçekleştirilen çalışmaları burada sıralamamız mümkün değil.
Ancak;
Deprem sonrası Bursa'ya gelen vatandaşlara kucak açılması,devamında sağlanan desteğin ne kadar önemli olduğu bu süreçte bir kez daha ortaya çıktı..
Burada Ahmet Bayhan’ın Belediye Başkanlarına yönelik yaptığı sunumda önemli bir nokta daha dikkatimi çekti. Bir anlamda Belediye olarak tecrübelerini paylaşan Ahmet Bayhan şu ifadeler kullandı;
“Deprem sonrası atılacak adımları biliyor,bununla ilgili adımları hızla atmaya çalışıyoruz.Ne gibi önlemler alıyoruz.Bizler bunun neresindeyiz.Burada yapılan çalışmalar sonucunda tüm yollar kentsel dönüşüme çıkıyor.Bursa Büyükşehir olarak bu konuyu belediyenin rutin bir faaliyet olarak görmüyoruz.Vatandaşın canını kurtarmakla eş değer bir çalışma olarak görüyoruz.Kentsel dönüşümü kendimize “Hedef” olarak belirledik.Şehrimizi bütüncül olarak ele aldık”
2020 yılından itibaren 650 bin binanın envanteri çıkarılmış.
Kısaca kentin yüzde 80’inde bu işlem tamamlanarak veriler toplamış..Şu anda farklı ilçelerde 10 ayrı bölgede kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor…
Önemlidir bilgi paylaşımı..
Seçim öncesi “OY” almak için depremzedelere şirin görünmeye çalışan muhalefetin,bugün gözlerini kapatarak yaşananlara duyarsız kalması siyasetin ne kadar acımasız olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.
Kısaca muhalefetin irtifa kaybetmesi sürpriz olmamıştır.
11 Büyükşehir Belediyesini elinde bulunduran muhalefetin umursamaz tavrına karşı Bursa ve Konya gibi şehirlerin çabası hafızalarda yerini almıştır.
CHP Genel Başkanlığına soyunan Ekrem İmamoğlu’nun etrafında pervane olmaları bir tarafa hamuta kalkmaları dahi bir şeyi değiştirmeyecektir..
Zemin çatladı bir kere…
Bakın iş yapanlar,tecrübe sahibi olanlar tecrübelerini,deneyimlerini farklı kulvarlarda paylaşıyor..Ahmet Bayhan bu isimlerden sadece biri..Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve ekibinin hizmetlerini 150’ye yakın Belediye başkanıyla paylaştı…
İyi de oldu..
Mart'ta yerel seçimler var..
Şimdi tüm yaşananlardan sonra muhalefet kanadında siyaset yapanlar başlarını avuçlarının içine alarak düşünsün.
Son olarak şunu ifade etmek isterim;
Vatandaşa hizmet edenler vatandaştan “ icazet” alır, icraat yapar,tecrübe kazanır,bilgi paylaşır..
Alamayanlar ise hüsrana uğrar..
Tıpkı bugünkü muhalefet gibi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.