SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP ve İYİ Parti’nin “Anlayış birliği” devam eder mi?

Yazının Giriş Tarihi: 18.06.2023 12:55
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.06.2023 12:55

Seçim sonrası muhalefet te yaşanan hüsranın ardından gelen kırılmaları iyi analiz etmek lazım.Tarihi “geriye doğru” okuduğumuzda Türk siyasi hayatında seçmenin tercihlerinde psikolojik temellerin ne kadar etkili olduğu,dengeleri nasıl değiştiği açıkça görülecektir..
1950 yılından itibaren yani çok Partili sistemin başlangıç tarihini dikkate aldığımız da milletin siyasi yapısını tahlil ettiğimizde sağ seçmenin genelde sandıklara hakimiyetini görebiliriz..
Bu da şu anlama gelir; Sağ seçmen her zaman iktidara yakındır..
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun liderliğinde kurulan 6 masanın genişletilerek HDP ile  yedili daha sonra  Zafer Partisinin de katılmasıyla  sekizli masa olmasının sol seçmende yarattığı hayal kırıklığı bugün Kılıçdaroğlu ve Akşener’in de koltuklarını sallayarak huzursuz ediyor.
Sonuç değişir mi?
Kesinlikle değişmez.
Kemal Kılıçdaroğlu’nun uzun süredir CHP’de sürdürdüğü değişim ve  dönüşüm hareketiyle partide kurduğu hakimiyet ,siyasi ikbali Kılıçdaroğlu'nun iki dudağı arasında bulunan Ekrem İmamoğlu’nun çıkışlarıyla da değişmez.(Bana göre İmamoğlu çıkışlarıyla siyasi sonunu hazırladı)
Mart 2024 de yapılacak yerel seçimlerde koltuğunu korumak isteyen Belediye Başkanları,Belediye meclislerine girmek isteyen yöneticileri de göz önüne alırsak, Kemal Kılıçdaroğlu’nu o koltuktan kimse kaldıramaz.
CHP’de mutlak Kılıçdaroğlu hakimiyeti devam edecektir.
Partide seslerini yükseltenler aynen Muharrem İnce’de olduğu gibi bir süre sonra kapının önüne konulur…
Kılıçdaroğlu gibi İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’de koltuğunu korumaya devam edecektir..Partiden istifa edenlerin yerine daha önce olduğu gibi yeni isimler alınacaktır..
Bu sadece bir öngörü değil..
25 Ekim 2017’de  Meral Akşener'in de aralarında bulunduğu 200 kişi tarafından kurulan İYİ Parti önemli oranda fire verdi. Bugüne kadar Partinin kurucularından 70’i istifa ederek yollarını ayırmış..
ANAP'lı eski Devlet Bakanı Ahat Andican, eski İzmir milletvekili Aytuy Çıray, Kardak'a çıkan askerlerden Ali Türkşen, İlay Aksoy, İsmail Ok istifa eden kurucular arasında. DSP'li eski bakanlar Aydın Tümen, Suat Çağlayan, eski MHP Afyon Belediye Başkanı Hayrettin Barut, eski MHP Kadın Kolları Başkanı Hediye Akdere, eski DYP milletvekilleri İbrahim Cevher Cevheri, Yıldırım Ulupınar, eski ANAP vekili Mahmut Bozkurt, eski MHP milletvekilleri Mustafa Erdem ve Özcan Yeniçeri de istifa eden kurucular arasında.
En dikkat çeken kopuşta Ümit Özdağ’ın zehir zemberek açıklamalarının ardından istifa ederek Zafer Partisi kurması oldu.Devamında seçim sathında Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu’nun istifası..
23-24 Haziran’da yapılacak 3.Olağan kurultay sonrası yeni istifaların da gelebileceği ifade ediliyor…
Şunu ifade etmek istiyorum;
Kimse umutlanmasın..
Hem Kemal Kılıçdaroğlu hem de Meral Akşener koltuklarında oturmaya devam edecektir.Kılıçdaroğlu  Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı 12 seçim kaybetse de bugüne kadar hiç kaybetmediği yeni bir seçime gidecek..
“Değişim” çağrısı yapanlar boşuna nefes tüketir.
Halk ülkede muhalefete iktidara geçiş izni vermese de, kurultay delegeleri her iki başkanı da yeniden koltuğa taşıyacaktır.
Sonuç olarak;
Atatürk'ün kurduğu bir partide yaşanan eksen kayması,özellikle terörle mücadelede takınılan tavır,HDP ile benzer söylemler,CHP’nin içine düştüğü durum tartışılmaya devam edecek.
Anlayış birliği içinde olan CHP ve İYİ Parti de birlikte yürümeye devam edecektir.
Bu olayın aslında ilmi olarak incelenmesi gerekir.
Bu anlayış birliğini sağlayan nedir?
Demokrasi söylemleri altında gerçekleşen organize birliktelik ve ortak tavır önümüzdeki seçimlerde de devam eder mi?
Büyükşehirler dahil,Bursa’da bu defa kimin düdüğü öter.
Onu da siyaset uzmanları değerlendirsin…

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.