SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP’de “ihanet” sözcüğü gerçekten zirve yapmıştı?

Yazının Giriş Tarihi: 07.03.2023 11:31
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.03.2023 11:31

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 6’lı masada Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı çıkarak masayı terk etmesinin yarattığı siyasi depremin artçıları devam ediyor.

CHP teşkilatlarında  “İhanet” sözcüğü fazla telaffuz edilmeye başlanmıştı. Suçlamalar ard arda geliyordu.Sosyal medya da ise durum farklı değildi..

Millet ittifakının yılmaz savunucusu yazarlar, yorumcular Akşener’i hedef tahtasına oturtmuştu.

Ama CHP ve İYİ Partinin kurmay takımı söylemlerinde “Yumuşak geçiş” yapmayı tercih ederken,bir  kesimin aksine diyaloğun devam etmesinden yana tavır sergiliyordu.Bu arada 5’li masa Kılıçdaroğlu’nun adaylığını resmen ilan edeceğini açıklamasının ardından sürpriz bir gelişme yaşandı…

İstanbul ve Ankara Belediye başkanları İmamoğlu ve Yavaş’ın  Akşener’i ziyaretlerinin ardından ilk açıklama geldi..Akşener masaya geri dönüyor..İki Belediye Başkanı da Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi halinde Cumhurbaşkanı yardımcısı olacak.(Hikaye)

Aslında olası bir koalisyonun provası yapıldı…Güçlendirilmiş “Pazarlık sitemi” yeniden masaya yatırıldı…

Bu süreçte ne mi oldu…

HDP’nin masaya dahil olmasının önü biraz daha açıldı..

Tüm bu gelişmelerin “proje” dahilinde gerçekleştiği yönündeki ısrarım dün olduğu gibi bugün sürerken şunu ifade etmek istiyorum;

Ülkenin siyasi tarihinde büyük ihanetler yaşanmıştır.

Hepimizin bildiği ve yeri geldiğinde kullandığı bir söz vardır: ‘’Sende mi Brütüs’’ Çoğumuz bu sözün nereden geldiğini bilmeden kullanırız.

Roma İmparatoru Sezar, kalabalık bir grubun kendisine saldırması sonucu bıçaklanarak ölmüştür. İsyancılara karşı bir müddet direnen İmparator,  kendisini bıçaklayanlar arasında evlatlığı Brütüs’ü de görünce bu sözü sarf etmiştir.

‘’Sende mi Brütüs’’ sözünü duyulduğunda Roma İmparatoru Sezar’in başına gelenleri hatırlanır, siyaset tarihinde  yaşananlar hafızalarda yerini alır.

Bugün gelinen noktada acaba ihanete uğramak mı zor yoksa dostun ihanetine uğramak mı zor?

(Bu sorunun cevabını şimdi millet ittifakının bileşenleri yorumlasın.Yaklaşık 7 yıllık birlikteliğinin güya “Aday” tartışmasıyla bitme aşamasına gelmesi.)

Sizi bilmem, ama benim kimin ihanet ettiği daha çok zoruma gider. Gönül dosta küser diye güzel bir söz vardır .Hesapta küsmüşler birbirlerine…

Sevinçlerini,  kederlerini paylaşmışlardı. Yıllarca beraber yiyip içmişlerdi…Her zaman her ortamda karşılıklı güvenden söz etmişlerdi.Yerel seçimlerde işbirliği yaparak 11 Büyükşehir Belediye başkanını koltuklarına taşımışlardı.

Bana göre Roma İmparatoru Sezar’ın da zoruna giden ölecek olması değil evlatlığı tarafından arkadan bıçaklanması olmuştur.

Akşener’in  masayı devirmesiyle CHP teşkilatları benzer bir algı ile çalkalandı. Sessiz ve derinden

“İYİ Partiye karşı sosyal medya üzerinden rencide edici paylaşımlardan kaçının” uyarısına rağmen işin gerçeği kendilerine anlatılmamış olacak ki, öfke uzun süre devam etti.

Bakmayın sosyal medyadaki paylaşımların silinmesine..

Bir CHP’linin ifadesiyle “Evin dışından yapılacak olan ihanetlere karşı durmak daha kolaydır. Evin içinden yapılacak olan ihanetleri önceden bilmek, onlara mukavemet göstermek çok da kolay değildir. CHP’li seçmenin içinde bulunduğu durum bu şekilde idi.”

Bakın CHP’liler Meral Akşener’i dolayısıyla partisini suçlarken,yerel seçimlerde Millet ittifakının kazandığı Ankara hariç 11 Belediye’de  durum hiçte öyle değil.Netice de Kemal Kılıçdaroğlu Millet ittifakının adayı olarak açıklandı..Bu açıklama sırasında Akşener’in yüz ifadesi sanırım her şeyi çok net ifade ediyor.Terk ettiği masaya geri dönerek bir kez daha hayal kırıklığı yaşadı.

Şimdi “Kim kime ihanet etmiştir.Kim kime fatura kesmek için can havliyle  çalışıyor.” Sorusunun cevabın açık ve nettir..

Bakmayın ihanet kelimesinin zirve yapmasına.Sadece yazılan senaryoda,figüranlar yer değiştirdi..

Çoklu adayla seçime girip,seçime ikinci tura bırakmak için bir caba vardı.Tutmayacağı anlaşıldı.Meral Akşener’in kurmay ekibinde yer alan Turan Çömez Halk TV’de bunu açıkça ifade etmişti. Seçim ikinci tura kalırsa Millet ittifakına, dolayısıyla Kılıçdaroğlu’na destek vereceklerini söylemişti.

Kendisini her zaman sevgiyle andığım rahmetli Hikmet Şahin’in tartışmalı ortamlarda sıkça dile getirdiği İbrahim Hakkı Hazretleri ait dörtlüğü bir kez daha paylaşalım;

 

Hak şerleri hay reyler

Zan  etme ki gayr eyler

Arif anı seyreyler

Mevlam görelim neyler

Neylerse güzel eyler.

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.