SON DAKİKA
Hava Durumu

Gezi’de ne mi oldu?... Turgut Başkan…

Yazının Giriş Tarihi: 30.04.2023 14:14
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.04.2023 14:14

Ülke siyasetine yönelik analiz yaparken  2013 yılında   meydana gelen “Gezi olaylarına” atıfta bulunup  ülkenin içine düşürülmek istendiği duruma vurgu yapmıştım…

CHP il Başkanı Turgut Özkan bizim bu değerlendirmemize tepki gösterip “Siyaset vicdanla yapılır.Devlet Soyuluyor sen hala güzellemedesin.Gezi olaylarında ne zarar oldu.Nereden kaynaklandı ,Gezi olayları.Ben yapılan açıklamalara da inanmıyorum.”

Anlaşılan Başkan Özkan “Gezi olaylarını” masumiyet karinesinde değerlendirip  hala çevrecilerin haklı talebi olarak görüyor..Neye inanmak istiyor sa…

Cevabım açık ve nettir sayın Özkan.. 

Tek tek izah edeyim

İstanbul Gezi parkı'nda kesilen ağaçlar bahane edilerek 28 Mayıs 2013 Salı günü başlayan ve 3 ay 2 gün süren olayların esas amacı ; “Hükümete  karşı darbe  girişimiydi.” Bu açık ve nettir.Ancak hükümetin bir duruş ortaya koymasıyla bu amaca ulaşılamadı.

Bu süreçte İstanbul Taksim Meydanı İllegal örgütlerin gösteri merkezi haline geldi.İşyerleri ve kamu binaları tahrip edildi.Yine bu süreçte eylemciler arasında bugün Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na açık destek veren HDP’li Sırrı Süreyya Önder baş aktörler arasında yerini almıştı. Hatta  eylemlerde yaralanan  7 bin 478 kişi arasında kendisi de vardı..Kamu binalarına terör örgütlerinin paçavraları asıldı…(İnternete girip bakabilirsiniz)

İşin ekonomik boyutuna gelince vahim bir tablo ortaya çıkmıştı. Bugün 6’li masanın baş Aktörlerinden Ali Babacan açıklamıştı.. “Gezi'nin piyasalara maliyeti 1.3 milyar dolar'diye..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise  AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Gezi olaylarının Türkiye'ye doğrudan maliyetinin 1,4 milyar dolar, dolaylı maliyetinin ise 100'lerce milyar doları bulduğunu söyledi.

O dönem faizler yüzde 4.6 ile tarihin en düşük seviyesine inmişti.Yaklaşık 100 milyar dolar büyüklüğündeki altyapı ihalelerine talebin yağdığı, borsa 93 bini geçmişti. Türkiye'nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyede bulunduğu Mayıs 2013'te, Gezi ile başlayıp 17-25 Aralık kumpası ile devam eden sadırılar, ekonomiye 200 milyar doların üzerinde maliyete neden oldu.(Açık kaynaklardan bilgi alınabilirsiz)

Gezi olaylarıyla 2013'ün Haziran ayında piyasalar uzun süren negatif bir döneme girdi. TL varlıklar satış baskısı altında kalmıştı. Sadece Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin toplam piyasa değeri bile Gezi olayları ile başlayan ve 3 ay etkisini sürdüren dönemde 164 milyar lira gerilemiştir. 

Gezi olayları öncesinde yüzde 6.13'e kadar gerileyen yıllık enflasyon, sonraki 3 ayda yüzde 8.88'e kadar yükselirken, işsizlik oranı da yüzde 9'dan 10.6'ya kadar çıktı.

Yeterlimi ülkeye verilen zarar..?

Bir de taleplere bakalım…

Gezi Parkında 3-5 ağacın kesilmesine tepki olarak çevrecilerin başlattığı eylem olarak değerlendiriliyordu. Oysa dönemin Başbakan yardımcısı Bülent Arınç  ile görüşen Taksim Platformu üyeleri açıklama yapmıştı. Bülent Arınç'a ortak talepleri içeren belge verildi.Bu belge yazılanlara bakıldığında ne isteniyordu…Bu talepleri inceleme fırsatı bulabildiniz mi sayın Özkan…?

Dikkat çeken 6 madde vardı..

*-Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın… (Vandallık yapanlar.Devlete millete zarar verenler.Hatta organizatörler)

*-3.ncü köprü ihalesi iptal edilsin… (Köprü yapıldı.Yurdum insanına hizmet veriyor.

*-23.Havalimanı ihalesi durdurulsun..(Yapıldı başkan Hem de Avrupa'nın en büyük havalimanı.Ülkenin gözbebeği)

*-İstanbul,Ankara,Hatay valileri görevden alınsın...

*-Kanal İstanbul Projesinden vazgeçilsin…(Şimdilik nispeten başarılı oldular)

*-Enerji Santrallerinin yapımı durdurulsun….(Onlarca baraj gölet yapıldı.Hatta Nükleer santral bile yapılıyor)

Yani birilerinin istediği olmadı.

Olamaz da sayın başkan..

Yıllar boyu bu ülkenin üzerine bir kâbus gibi çöken sisli kar bulutlarının dağılmaya başladığı bir ortamda demek ki birileri kargaşa yaratıp, bu kargaşadan da nemalanmak istiyor.

Siyasi iklimden faydalanmak isteyen Kandildeki teröristlerden  Millet İttifakına yapılan destek çağrılarını da buna  bağlıyorum…Gezi Parkı olaylarını da 15 Temmuz darbe girişimi ve 51 kişinin hayatın kaybettiği kobani olaylarının provası olarak değerlendiriyorum..O dönem sonrasında oynanan oyunların bir parçası olarak görüyorum Gezi Parkı olaylarını..

Son olarak şunu ifade etmek istiyorum;

Türkiye’nin bugün kendisine biçilmeye çalışılan kaftanı elinin tersiyle itecek güce kudrete sahip olmasından kimlerin rahatsızlık duyuyor..Kimler ülkenin üniter yapısını tehdit ediyor.(Yerel yönetimlere özerklik gibi)

CHP İl Başkanı Turgut Özkan siyaset yapıyor…İstediği her ortamda bu konuları tartışmaya,konuşmaya hazırım.

BEK-Li-YO-RUM


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.