SON DAKİKA
Hava Durumu

İYİ Parti “İrtifa” kaybediyor…

Yazının Giriş Tarihi: 09.04.2023 14:45
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.04.2023 14:45

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başında bulunduğu Millet ittifakının içinde bulunduğu durumu iyi analiz etmek lazım…

Türk siyasi hayatının özelikle çok partili döneme geçildiği 1950’den sonraki süreç de Türk seçmeninin, seçimlerdeki tercihlerinde etkili olan psikolojik temeller ve nedenler açısından incelemek bazı gerçekleri de göz önüne serecektir.

Türkiye’de çok partili dönemin başlangıcı kabul edilen 1950 yılından bugüne kadar geçen 73 yıllık süre, bir milletin siyasi yapısını tahlil etmek için yeterli bir zamandır.

Bu nedenle, yarım asır boyunca yapılan seçimler; Türk milletinin seçmen yapısını, tercihlerini, tercih sebeplerini okuyabilmek için çok önemli bir analiz fırsatı da sunmaktadır.

Bakı; bugün maalesef  TBMM’de siyaset yapan  HDP  diye bir parti var.Bu parti PKK terör örgütünün siyasi ayağını temsil ediyor.Bunu kendileri de inkar etmiyor.45-50  yıldır mücadele edilen eli kanlı terör örgünün elebaşları şimdi de  kandilden siyasete yön vermeye çalışıyor…

Dünyanın hiç bir yerinde böyle  bir şeye müsaade edilmez.Konuşturulmaz İngiltere ve İspanya’da gibi  ülkelerde edilmediği gibi…

HDP’ye açılan kapatma davasında parti yöneticileri mahkemeye sözlü savunma yapmayacaklarını bile açıkladılar.

Adamlar meydan okuyor…

Şunu ifade etmek istiyorum…

HDP derhal kapatılmalı ve yöneticilerine de siyaset yasağı getirilmelidir.Zaman kaybedilmeden..

Bu işlerin o kadar basit olmadığını, iliklerine kadar hissetmelidirler…

Ama burada esas sıkıntı ise, HDP’nin  bu aymazlıklarını CHP çatısı altında yapmaya yelteniyor olması.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu CHP’de yaşanan eksen kaymasından dolayı  HDP gibi bir siyasi anlayış kendine alan açmaya çalışıyor…

Ülkenin Suriye,Irak ve Libya gibi parçalara bölünmesi,özerk yönetimlerin oluşması noktasında yaptıkları çalışmaları gizleme ihtiyacı bile duymuyorlar.

Ve

6’lı masanın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun  “Yerel yönetimlere özerlik verilecek” ifadelerine Milliyetçi muhafazakar bir tabana sahip İYİ Parti yöneticilerinden tek bir kelam çıkmadı.

Anlaşılmayan ya da karartılmak istenen bir durum ortaya çıkmaya başladı.

Muhalif kesimde bulunan bazı kalemşorların de şak-şaklamasıyla

İYİ Partinin oy oranı yüzde 18’lerde ulaştığı  vurgulandı.Balona sürekli birileri üfledi.

Oysa şişirilen rakamlar Akşener’in masadan kalkmasıyla bir anda yüzde 10’ların altında düştü..Bugün yüzde 7 lerin altına düştüğünü Partinin Genel Başkan Danışmanı Aytunç Çıray açıkladı..

Kendi ifadesiyle “Kumar masasından” kalkan Akşener bu defa çıkış yolu bulmak zorundaydı. Parti binasına isabet eden kurşunlardan bile medet umar hale gelindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı suçladı.

Akşener Parti Grup toplantısında çılgına dönmüştü.Kendisini kaybetmiş bir ruh haliyle kürsüye getirdiği mermileri yerlere atarak  Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aklı sıra mesaj vermeye çalıştı…İftira attı..

Oysa kendisi de biliyor ki,İftira atanlar mutlaka irtifa kaybedenlerdir…

İyi Parti İrtifa kaybetmeye devam ediyor.Bu durum ister istemez kürsülere de yansıyor..

Bu noktadan sonra ,Millet ittifakı içinde yer alan ve oy oranları yüzde 1 bile olmayan partileri sanırım konuşmaya bile gerek yok.

Onlar garanti vekil pazarlığından kazandıklarını kendi hanelerine artı olarak yazdırsınlar…

Sonra da Milliyetçi, Atatürkçü,laik, Ulusalcı sol seçmenin cazibe merkezi haline gelen Memleket Partisini hedef noktasına oturtmaya çalış.Bir de bunu 7’li  müzakere masasın da kimlerin oturduğuna  hiç bakmadan yap..

Türkiye’de sol partiler neden tek başına iktidara gelemiyor sorusuna,

Sanırım Hasan Pir hocam bu konuyu yıllar önce  şu ifadelerle izah etmişti;

“Atatürk’ün ölümünden sonra 1940-1950 yılları arasında, millete, o günlerin iktidarları tarafından yapılan davranışların bıraktığı travma izlerine karşı bir tepki olarak Türk seçmeninin büyük çoğunluğu sol partilere iktidara geçiş izni vermemiştir.

Bugün CHP Bursa teşkilatlarında emekleri çöpe giden insanların yaşadığı tranvalar gibi..Buna Meral Akşener’in kürsülerde çıldırmış halini de eklersek,değişen bir şey olmayacaktır…

Bekleyip görelim…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.