SON DAKİKA
Hava Durumu

Muhalefette sancılı bir dönem…

Yazının Giriş Tarihi: 15.06.2023 12:28
Yazının Güncellenme Tarihi: 15.06.2023 15:16

 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından hüsrana uğrayan muhalefet sancılı bir döneme girerken, siyasette “hizmet aracı” olmaktan çıkıp koltuk ve makam heveslilerinin ilgi alanın da yerini almaya başladı.
Esasen siyasetle uğraşanlar için söylüyorum; "Koltuklar ve makamlar o kadar ağırdır ki, bu ağırlığı taşımak ayrı bir meziyet ister."
Kaldıramaz her insan bu ağırlığı.
Sihirlidir o koltuklar.
Cazibesine kapılan ın,kişiliği bile erozyona uğrar.
Vücut kimyası bozulur.
Herkesin dilinden düşürmediği “vefa” kelimesi unutulur.
Oysa o koltuktan inince de unutulursunuz.
Kapsama alanından çıkarsınız..
Bugün 6’lı masanın mimarlarından Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimi kaybetmesinin ardından koltuğu tartışmalı hale geldi.En yakınındaki isimler bile Kılıçdaroğlu'na  “değişim” çağrısında bulunuyor..İYİ  Parti’nin önümüzdeki günlerde yapılacak kurultayında Meral Akşener'e karşı aday çıkarma hazırlıkları yapılıyor.
Bursa eksenin de bile Kılıçdaroğlu’nun “Adayımızdır” dediği Mustafa Bozbey'in durumu tartışmalı hale geldi. Bazı kaynaklar Bozbey’in rotayı yeniden Nilüfer’e çevirdiğini ifade ediyor.
Bu düşünce Bozbey tarafından yada CHP teşkilatları tarafından henüz doğrulanmadı.
Zaten Nilüfer Belediye Başkanlığı koltuğunda oturan Turgay Erdem ise  aylar öncesinden yeniden aday olacağını açıklamıştı..
İYİ Parti ise bu defa kendi adayını çıkarması bekleniyor. Milletvekilliğine aday olmayan Partinin ağır toplarından İsmail Tatlıoğlu’nu Büyükşehir’den  aday göstereceği kulislerde konuşuluyor.
CHP’yi adeta tokatlayarak 38 milletvekili meclise sokmayı başaran 6 masa ortaklarından Deva,Gelecek,SP ve DP’nin önümüzdeki seçimlere yönelik yapılan değerlendirmelerde esamesi bile okunmuyor.
Kader birliği yaptıkları  daha sonrasında yüce yaratanın "yürü ya kulum" dediği siyasetçilerin kendilerini o koltuklara  atarken,sus-pus oldukları gibi.
Bakın;
Siyasette bazen şans dersiniz, kader dersiniz ama bir anda yıldızınız parlar.
Gün gelir, İl yöneticisi, Belediye Başkanı, milletvekili seçilme durumu oluşur.
"Böyle fırsatlar kaç kez ele geçer ki" sorularına ard arda muhatap olur siyasiler.
Zaman kaybetmeden büyük bir hevesle hummalı bir seçim yatırımı içinde bulurlar kendilerini..
Toplumsal daireleri genişletmeye çalışırken, iyiden iyiye havaya girerler.
Kıble ararlar kendilerine kıble…
Seçim yenilgisinin ardından Kılıçdaroğlu’nun “Bur-da-yım” çıkışıyla ne yapacağını şaşıran yöneticiler, yerel seçimleri düşünerek pozisyonlarında bahaneler üretmeye başladı.
Hatta bazı mecralarda Gazeteciler bile suçlandı.
Yine Kemal Kılıçdaroğlu’nun rest çekerek estirdiği sert rüzgarların etkisinde kalmamak istemeyenler kurultayı işaret etmeye başladı.
Ortak kanı şu;
CHP yerel seçimlere Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında gidecek. Bu da şu anlama geliyor. Yerel seçimler öncesi Bursa’da kartlar yeniden karılacak.
Bu süreçte Muhalefet liderlerinden Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener bir taraftan başarısızlıklarını gölgelemek için yoğun bir çaba içine girerken,diğer taraftan siyasette “Vefa” nın  ne anlama geldiğini anlatmaya ve pozisyonlarını korumaya çalıştığını net olarak görebiliyoruz.
Anlaşılan ülke siyasi  tarihinde yaşananlar ders olmamış…
Ne hikmetse Bursa siyasetinde hala birileri dik olmayı “dikilmek” olarak algılıyor.
Durum hiçte öyle değil…

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.