SON DAKİKA
Hava Durumu

Siyasetle örtüşen bir kabak hikayesi…

Yazının Giriş Tarihi: 17.09.2023 14:03
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.09.2023 14:03

Bir İnsanın siyasi duruşu,onun ne kadar değerli olduğunu göstermez.İnsanlığın ortak paydasını temsil eden değerleri taşıyorsa,bulunduğu yere de değer katar..

Vefatlarının üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen,hala konuşulmaya devam eden Osman Gazi'nin,Orhan Gazi'nin,Molla Fenari'nin,Somuncu Babanın, Emir Sultan'ın Bursa'ya  kattığı değer gibi…Yoksa siyasi felsefesine kocaman harflere “FESAT” yazanlar bu kadim şehre ne katacak ki!

Bakın;Bursa çok özel çok da güzel bir festivale ev sahipliği yaptı..Gastronomi festivalinde  adeta tarihe lezzet yolculuğu yapıldı.Bu yıl ikincisi gerçekleşti.Bursa bu süreçte çevre iller dahil binlerce insana ev sahipliği yaptı…Hem kültürel hem de turizm açısından bakıldığında yapılan organizasyon Başkan Aktaş’ın başarısı olarak tescillendi.Ama Ak Parti'nin hanesine de artı puan olarak yazıldı.

Malum önümüzdeki Mart ayında seçim var…Tökezleyen ekonomi,ayakta kalma mücadelesi veren 13 milyon emeklinin durumunu bir kenara koyarsak Ak Parti daha şimdiden kolları sıvamış.Sorunlu İlçelerde başkanların istifası alınarak yenilerinin ataması yapıldı..Aday tartışmaları sessiz sedasız parti içinde yürütülüyor…İl Başkanı Davut Gürkan bir taraftan devam eden projelerin takibini yaparken,diğer taraftan nefesi hantal bürokrasin ensesinde sorunların en aza indirilmesi için mücadele ediyor.Milletvekilleri Refik Özen,Ahmet Kılıç,Mustafa Yavuz sahada..

Ya muhalefet!

Onlara Allah selamet versin..İYİ Parti kendisine rota belirlemeye çalışıyor…Milliyetçi söylemler şimdilik nadasa bırakıldı.Bozkurt işareti şimdilik askıya alındı..Hatta MHP’ye geri iade edildi.Merkez sağa oturmak için mücadele veriliyor…Rahmetli Özal’ın ANAP'ı, Demirel'in DYP’si gibi…Nasıl olacaksa..?

CHP’de halen eksen kayması yaşanıyor…Parti neredeyse ikiye bölünmüş….İl İlçe kongreleri  Kılıçdaroğlu destekçileri ve değişimden yana olanların çetin mücadelesine sahne oluyor..

Biz yıllardır “Ülkede muhalefet sorunu yaşanıyor” iddiasında bulunurken,bugün CHP kongrelerine dogrudan yada endirekt yollardan etkili olanların duruşu CHP’li seçmeninde kimyasını bozmaya başladı…CHP’deki idealist insanların önü çeşitli entrikalarla kesilerek pasifize edildi…Kendi uhdelerinde gördükleri Partide gizli operasyonların aktörlüğüne soyundular.

Siyasi arenada fırsat buldukça..Liyakat…Liyakat…Liyakat ifadelerini ağızlarından düşürmeyen muhalefetin bugünkü tabloya göre Bursa’ya vereceği bir şeyin olduğunu düşünmeyenlerdenim..

Nilüferde Turgay Erdem’i Gemlik’te Uğur Sertaslan’ı  aday yapmamak için mücadele veren anlayış Mudanya’nın bitik CHP’li Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’dan  medet umuyor…

Yine de ibret alınması için seneler önce paylaştığım bir hikaye ile özetleyelim;

Ulu bir kavak ağacının yanında bir kabak ağacı boy göstermiş. Bahar ilerledikçe bitki kavak ağacına sarılarak yükselmeye başlamış.
Yağmurların ve güneşin etkisiyle müthiş hızla büyümüş ve neredeyse kavak ağacıyla aynı boya gelmiş.
Bir gün dayanamayıp sormuş kavağa:
"Sen kaç ayda bu hale geldin ağaç?"
"On yılda",demiş kavak.
"On yılda mı? diye gülmüş ve çiçeklerini sallamış kabak.
"Ben neredeyse iki ayda seninle aynı boya geldim bak!"
"Doğru,"demiş ağaç."Doğru."

Günler günleri kovalamış ve sonbaharın ilk rüzgarları başladığında kabak önce üşümeye,sonra yapraklarını düşürmeye, soğuklar arttıkça da aşağı doğru inmeye başlamış.

Sormuş endişeyle kavağa:
"Neler oluyor bana ağaç?"
"Ölüyorsun," demiş kavak.
"Niçin?"
"Benim on yılda geldiğim yere iki ayda gelmeye çalıştığın için."

Bu kentte kavak gibi mağrur ve başı dik olarak uzun yıllar siyasetin içinde olanlarda var,kabak gibi hızlı bir gelişim göstererek “var olduklarının” zannına kapılanlar da..

Son sözümüz olsun;

Ortamına göre büyüyen bir insan, o ortamın kalıcı olmayan şartları ortadan kalktığı anda eşekten düşmüş gibi olur..

Önümüzde seçim var..Sonuçta tercih milletin..

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.