SON DAKİKA
Hava Durumu

Yalçın'dan beklenti “Bursa’da ilkeli siyaset”

Yazının Giriş Tarihi: 07.02.2024 13:33
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.02.2024 13:33

Yerel seçimler öncesi siyasi partilerin aday belirleme sürecinde yaşanan tartışmalar anlaşılan 31 Mart akşamına kadar devam edecek.

Siyasi çizgisi kırık olanların, saf değiştirenlerin hatta kıblesini şaşıranların,bu süreçte nasıl kıble aradığını görmek,insanların siyasete bakış acısını da değiştirmiştir…

“Menfaat” denen o sihirli kelime kendini bir kez daha göstermiş, daha önce içinde bulunduğu partide “Yaşa Varol” sloganlarıyla alkışlanarak hafızalarda yerini alan siyasetçilerin başka bir kulvara yönelmesi bu dönem irdelenmesi gereken en önemli konular arasında yerini alacaktır.

Bursa ekseninden konuya bakış açımızda aynı yöndedir…

20 yıllık Ak Parti İktidarının nimetlerinden faydalanıp, ıskartaya çıkan siyasilerin yeni partilerde boy göstermeye çalışması zaten siyasetin doğasında vardır.Deva ve Gerçek Partileri bunun en önemli kanıtıdır…

Merhum Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan’ın başında bulunduğu Yeniden Refah Partisinde ise durum biraz daha farklı…Parti kendi yol haritasını belirlemiş…İttifaktan ayrı seçimlere kendi adaylarıyla girme kararı alınmış.

Burada önem arz eden konu ve beklenti ise YRP dolayısıyla Başkan adayları Sedat Yalçın’ın “İlkeli siyasetin” Bursa’da zemin bulmasına ne kadar katkı sağlayacağıyla ilgilidir.

Bakın;

Bursa’da seçim yarışının Başkan Alinur Aktaş ile CHP adayı Mustafa Bozbey arasında geçeceğini günler öncesinden ifade etmiştim.Ve ardından eklemiştim..Ak Parti açısından Fatih Erbakan’ın başında bulunduğu YRP,CHP acısından da Bursa da 110 bin civarında oy potansiyeline sahip DEM Partisi handikap olarak görülüyor…Her iki partinin aday çıkarması sonucu etkilemese bile,oy oranlarında düşüşe sebep olacaktır…Dem Partisi kararını hafta sonuna kadar açıklayacağını ilan etti..

Yeniden Refah Partisi ise 5 yıl Ak Parti'de İl Başkanlığı görevinde bulunan Sedat Yalçın’la yoluna devam ediyor… Esasen Sedat Yalçın kendi açısından da var olma mücadelesi veriyor… Adeta hafızalardan silinen Sedat Yalçın’ın YRP tarafından aday gösterilmesi Yalçın, acısından siyaseten yeniden gündem olmasının önünü açmıştır.

Şehir dışında olmam nedeniyle katılamamıştım. Yeni dönem için projelerini açıklayan Sedat Yalçın,birçok tartışmayı da beraberinde getirecek çıkışlarda bulunuyor…Gazeteci arkadaşım Selahattin Adıgüzel yazmış.Sedat Yalçın “Doğan bey’de kimsenin tasvip etmediği beton yığınlarıyla ilgili gerekeni yapacağım” demiş.

Ak Parti’de 5 Yıl İl Başkanlığı yapan Sedat Yalçın o dönem başkanlık koltuğunda oturduğunu unutmuş galiba…Güç elinde olmasına rağmen hiçbir şey yapamayan Yalçın bugün alacağı azami yüzde 2 yada 3 oyla Doğanbey sorununu nasıl çözecekmiş doğrusu bende merak ettim..

Bu iddialı çıkışa sadece gülüp geçerim..

Bursa'nın adeta kimyasını bozan Doğanbey TOKİ’lerle ilgili verdiğimiz mücadele kayıtlarda duruyor…Yıkımlar tamamlanıp inşaatlar yükselmeye başladığından ilk uyarımızı yapmıştık.

Günlerce yazıp çizdik..

Meslek odalarının açıklamalarını Bursalılar la paylaştık.

Hatta  “Yapmayın etmeyin.Durdurun bu çalışmayı.Meslek odaları bile “Yanlış planlama var” diyerek uyarıyor..Rüzgar koridorları kapatılmış.Alt mahalleler de yaz aylarında sinekten geçilmez” şeklinde uyarılarımıza Sedat Yalçın’ın o dönem yaptığı bir açıklamayı  gösteren olursa buradan “Özür” dilemeyi erdemlik olarak kabul ederim.

Sedat Yalçın detaylı açıklarsa yıllar sonra bizde cevabını almış oluruz… Yoksa demagoji yaparak siyasette yol almaya çalışanların sonu hep hezimet olmuştur.

Bunu en iyi bilen de YRP adayı Sedat Yalçın’dır..Kendisinin ifadesiyle 17 yıl içinde bulunduğu Parti’den  “İstifa” ederek siyasetten uzaklaşması zamanında bir çok tartışmayı da beraberinde getirmişti.

Son olarak şunu ifade etmek istiyorum;

Bu sütunları doldururken, hiçbir zaman “ üfürelim gitsin” türünden yaklaşım içinde olmam. Birilerini rencide edelim tarzındaki düşünceyi de, okuyucuya saygısızlık olarak algılarım.Böyle biline

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.