Hava Durumu

Liste nasıl yapılır bir de Tatar Ramazandan dinleyin!

Yazının Giriş Tarihi: 25.05.2018 09:36

Siyasi partiler listelerini YSK’ya teslim ettiler.
Bursa’da siyasi partilerin listelerine bakacak olursak eğer iki liste idare eder.
Birinci seçim bölgesi AK Parti ve Birinci seçim Bölgesi İYİ Parti.
Şimdi..
15 yıl aktif siyaset yapmış birey olarak; tecrübemi,analizlerimi ortaya koyarak listelerde nelere dikkat edilmeli, irdeleyelim.
Siyasi partilerin tüzüklerinde, teşkilat; kadın kolları,STK’lar,gençlik kolları vs yazar ve yüzdelik bir oranlama koyarak uyarsada buna malesef çok az  uyulur.
Mesela Saadet Partisi ‘Ahlak ve Maneviyat’ partisiyiz diye bağırsada listelerine bir göz atın hep en iyi yerlerde makam derdimiz yok diyenler yer alır.
SP’nin statü öğütleri, seçimlere kadardır ve daha net olarak ortaya çıkar.
Yıllardır..Gökhan Gerçek ve Mehmet Atmaca’dan başka siyasette 1.sıraya kazandırdıkları bir isim bulamazsınız.
CHP’ye baktığınızda haksızlık hukuksuzluk almış başını gidiyor.
Hem AK Parti’yi ‘Adaletsiz’ diyerek eleştirirler ama onlarda seçim döneminde makam kavgalarını insanların önünde sergilerler.
Mesela Nurhayat Altaca Kayışoğlu İYİ Partiye 15 isimden biri olarak gittiği için 1.sıra adayı olarak ödül almak istediğini perde arkasında savaşarak verdi.
Oysa ki, siyaset fedakarlıktır; paradan,makamdan vs…den.
Nurhayat Altaca Kayışoğluna mahalle başkanlığı görevi teklif edin  bakalım  kabul edecek mi?
Siyaseti,adaleti gelin benim külahıma anlatın kardeş!
Listelere bi bakalım..
AK Parti 1.Seçim Bölgesi 1.sıra adayı  Hakan Çavuşoğlu Batı Trakya 2.sıra adayı Mustafa Esgin Karacabey,M.Kpaşa ve göçmen 3.sıra adayı Refik Özen Rumeli kökenli arnavut göçmen,Emine Yavuz Gözgeç Pomak göçmeni dikkat ettiniz mi 4 göçmen isim alt alta sıralanmış.
5.Sıra Ahmet Kılıç Trabzon ve 6.sıra adayı Gükten Kapıcıoğlu Trabzon ve Karacabey.İki Trabzonlu isimde arka arkaya denk gelmiş.
3.sıra adayı Refik Özen ise aday adayı olmadı ve davet edilerek listeye girdi.Benim bildiğim dışardan davet edilen isimler diplomat oluyordu.
Refik Özen’deki strateji ise Recep Altepe’den kaybolan oyları toparlamak.Sizce Özen’de böyle bir yetenek var mı?
Peki bir sorum daha var?
İYİ Parti’nin birinci seçim Bölgesi 1.sıra adayı İsmail Tatlıoğlu DP kökenli bir siyasetçidir.AK  Parti’de DP kökenli neden bir aday Tatlıoğluna karşılık koyulmadı?
M.Kemalpaşa ve Karacabey’de İYİ Parti anketlerde birinci sırada yer alıyor hatırlatalım. 
Gelelim ikinci seçim Bölgesine..
Bursa siyasetinin kalesidir Yıldırım.750 bin nüfusu olan bu bölgede bir adet bu bölgede oturan siyasetçi bulun getirin özür diliyim.
Erzurumlu olarak ilk sırada Efkan Ala var fakat beni Erzurum derneklerinden arayarak  neden aday koyulmadığına dair çok sayıda arayanlar oldu ben de Ala’nın iyi bir isim olduğunu söylesem de itirazlar yükseldi.
İkinci sıra adayı Osman Mestendir.Mesten Dağ yöresinin siyasetçilerindendir ve Dağ yöresi nüfusu ağırlıklı olarak Osmangazi bölgesinde olduğu için ciddi itirazlar var.
Üçüncü sıra adayı ise Vildan Yılmaz Gürel.Bu hanımefendinin İnegöllü olduğunu o gün öğrendim ve siyasette de hiç tanıyamadım kendilerini.
4.Sıra adayı ise Zafer Işık.Zafer bey Gemlik eski ilçe başkanı ve görevden alındığını biliyordum peki görevden alınan birine milletvekilliği mi veriliyor?
5.Sıra adayı Müfit Aydındır.Müfit  bey 1.Bölgede ikamet eden bir isim bu bölgeden aday gösterilmesi seçmenleri şaşırtmış durumda.
Burada ayrı bir anektod daha aktaralım CHP ikinci sıra adayı BALGÖÇ eski genel başkanı Yüksel Özkandır.Peki AK Partinin bu bölge de Bulgaristan göçmen adayı nerede ?
Mesleklere bakıldığında 4 avukat var.Ayrıca,BBP’nin kontenjan adayının liste de 7.sırayı beğenmediği için aday tanıtım toplantısına katılmadığını duyduk.
Yine 2.Seçim Bölgesinden Suriyeli adaya büyük itirazlar var.İlginç söylentiler var..
Listenin sayın cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldığı söylendi fakat bana pek inandırıcı gelmedi.
Dikkat edin sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 7 Haziran seçimlerinde yurt dışı programı yazıldı ve listelere iyi bakamadı yine bu seçimde Bosna Hersek’e program yazıldı yine listeleri irdeleyemedi sayın danışmanlar kime çalışıyorsunuz?!!
Dost acı konışur.
Acı da olsa, doğruları söyleyiniz.Hz.Muhammed bu hadisi şerife itiraz edenin alnını karışkarım denemesi bedava!
Rızık konusunda endişem yok fakat en büyük endişem imanımı kaybeder miyim?,

Gerisi teferruat.
Kalın sağlıcakla..

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.