Hava Durumu

Recep Tayyip Erdoğan Atatürk’ü, Putin Stalin’i, Şi Cinping de Mao’yu geçti mi?

Yazının Giriş Tarihi: 29.03.2018 10:11

Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin kuruluş tarihi olan 1923’ten 10 Kasım 1938’e kadar toplamda 15 yıl 10 gün liderlik yapmış oluyor. Cumhuriyet dönemi öncesini saymıyoruz ,çünkü o zaman Cumhuriyet kavramı yoktu. Türkiye Cumhuriyeti yoktu. Eğer onun öncesine bakılırsa Mustafa Kemal Atatürk, Recep Tayyip Erdoğan’dan daha fazla liderlik yapmış oluyor.
Recep Tayyip Erdoğan’ın liderik süresine bakarsak eğer
14 Ağustos 2001 tarihinde AK Parti kuruldu. Toplamda üst üste 15 yılda 12 seçim kazanan AK Parti’de Recep Tayyip Erdoğan 3 Kasım 2002 tarihinde ilk defa seçime girdi ve 5 genel seçim, 3 yerel seçim 3 referandum ve bir cumhurbaşkanlığı seçimi oldu. 2 cumhurbaşkanı, 6 meclis başkanı ve 4 başbakan çıkardı
Rusya Lideri Putin neredeyse Stalin’i geçecek!
Putin, 2000 yılında göreve geldi. Rusya’da devlet başkanlığı 6 yıl olarak devam etmektedir ve geçtiğimiz günlerde Rusya’da devlet başkanlığı seçimi gerçekleşti. Bu seçimi, tekrar Putin kazanmış oldu, ölmez ise eğer 6 yıl daha devlet başkanı olarak görev yapacak. Toplamda da 2024 yılına kadar yani 24 yıl devlet başkanlığı yapmış olacaktır.
Josef Stalin’in durumu nedir peki?
Rusya’da durum biraz karışık olsa da özetlemeye çalışalım. Öncelikle, genel sekreterlik ile devlet başkanlığı eş anlamlı olarak kullanılıyor olsa da birbirinden bağımsızdır bana göre… 18 Aralık 1978 tarihinde doğan Stalin 5 Mart 1953 tarihinde öldü. 1922 yılından 1953 yılına kadar Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Birliği’nde parti liderliği ve en yüksek mevki olarak görülen genel sekreterlik yapmış 2. dünya savaşının yenibosna escort gidişatını değiştirmiş, falan feşmekan.. Toplam da 31 yıl ediyor, fakat dediğimiz gibi burada genel sekreterlik ve devlet başkanlığı farklı kavramlar, bunları birbirinden ayırmak gerekli. Mesela Gorbaçov süresi 4 döneme ayırmışlardı.
İngiltere Kraliçesi ölümsüzlük dönemi..
21 Nisan 1926 yılında doğan Elizabeth Alexandra Mary Windsor 91 yaşında ve bugüne kadar 150 başbakan görmüş oldu.
Çin’de de ölümsüz bir lider var, Mao’yu sollayacak!
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ise ölümsüzlüğünü ilan ederek şimdiden Çin’in devrimci lideri Mao’yu sollama kararı aldı!
Almanya Başbakanı Angela Merkel ise zor da olsa seçimi kazandı!
Angela Merkel 4. Dönemi  kazandı. Hıristiyan Demokratik Birlik Partisi ile geçen seçimde yüzde 9 oy kaybetse de az farkla seçimi kazanarak Hitler’e meydan okudu!
22 Kasım 2005 tarihinde başbakan olan Markel, bugün itibari ile 17 yıl başbakanlığı garanti etmiş olacak!
Adolf Hitler 1889 tarihinde doğdu ve 1945 tarihinde ise öldü.
1930 yılında Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi yani Nazi Partisi ile iktidara gelen Adolf Hitler’in ne kadarda seçimle görev almadığı bazı kaynaklarda geçse de 27 Şubat 1933-1934 tarihinde halk oyu ile yüzde 80 alarak seçimi kazandığı da ayrı bir kaynakta geçiyor. Hatta 1934 tarihinde tüm yetkileri ele geçiriyor.
Bitiş süreci ise 1945 yılında ABD tarafından öldürüldü, yani 11 yıl liderlik yapsa da Almanya’nın 1 numaralı lideri olsa da Angela Merkel maalesef Adolf Hitleri geçmiş oluyor.
Kısacası dünya hangi yöne doğru gidiyor. Bunu belki anlayabilmek adına bu yazıyı kaleme aldım ve daha neler var araştırılması gerekenler var…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.