SON DAKİKA
Hava Durumu

BULGARİSTAN SEÇİMLERİ İÇİN BURSA'DA TÜRKLERE OY EZİYETİ!…

Yazının Giriş Tarihi: 14.11.2016 09:02

Dün, Bulgaristan’da cumhurbaşkanlığı seçimleri vardı.
Bu sebeple, Bulgaristan kökenli olup Türkiye’de ve Bursa’da ikamet eden yüzbinlerce seçmen de oy kullanmak için belirlenen merkezlere geldi.
Geldiler ama Bulgar görevlilerin türlü çeşit engellemeleri ile karşılaştılar.
Oy kullanılmasını kolaylaştıracakları yerde zorlaştıran uygulamalara kalkıştıkları görüldü.
Oy kullanmak için Görükle’ye gelen soydaşlarımızdan bazılarının isminin Kestel’e kayıt yapıldığı, doldurulması gereken dilekçelerin de Kril alfabesine göre yazılması şartının getirildiği görüldü.
Başta BALGÖÇ Başkanı Yüksel Özkan olmak üzere çok sayıda seçmen bu duruma itiraz etseler de dertlerini anlatamadılar.
Yüksel Özkan yaptığı açıklamada; görevleri olmadığı halde seçmenlere yardımcı olmak üzere her sandığa altı yardımcı tercüman gönderdiklerini ama bunların görev yapmasına da müsaade edilmediğini, dilekçeleri Kril alfabesine göre herkesin kendisinin doldurması şartının özel olarak oy vermeyi engellemek için getirildiğini ifade etti.
Kendisinin liseyi Bulgaristan’da okumasına rağmen bu dilekçenin nasıl yazılıp doldurulması gerektiğini anlamakta zorlandığını da belirten BALGÖÇ Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özkan; maalesef burada iyi niyet göremediklerini ve Türklerin oy vermesinin çeşitli numaralarla engellendiğini kaydetti.
Bu durum karşısında keşke seçimleri boykot etseydik diye konuşan Özkan; Türk basınına da eleştiri getirerek, burada yaşanan haksızlık ve hukuksuzlukları dile getirmekten kaçındıklarını, adeta görmezden geldiklerini dile getirdi.
***

Pazar günü tatillerinden fedakarlık yaparak oy verme merkezlerine gelip uzun kuyruklar oluşturan soydaşlarımız neye uğradıklarını şaşırdılar ve birçoğu da oy kullanmadan, seçimler için oy kullanılacak yerlerden oy kullanmadan ayrılmak zorunda bırakıldılar.
Bu arada, Bulgaristan parlamentosunda görev yapan ve Türklerin oyları ile seçilen parlamenterlerin de bu konuda sessiz kalmaları ve üzerlerine düşen girişimlerde bulunmamaları da soydaşlarımız tarafından şiddetle kınandı.
Diğer taraftan, Türk Dışişlerinin de soydaşlarımızın hak ve menfaatlerine daha çok sahip çıkması istendi. 
Bulgarlar ne yaparlarsa yapsınlar, Bulgaristan’daki Türk varlığı artarak devam edecek ve Türklerin sesi, ehil yöneticilerin başa gelmesiyle daha gür çıkacaktır.
Nerede bir Türk varsa bizim tabii hudutlarımız da oradan başlar. 
Bu da böyle bilinsin.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.