SON DAKİKA
Hava Durumu

GÜVENİLİR AŞI HANGİSİ?

Yazının Giriş Tarihi: 16.12.2020 06:10

Yaklaşık bir yıldır hüküm süren  Corona salgını için aşı çalışmaları uzun süre devam edip durdu.

Bu konu ile ilgili olarak çeşitli görüşler ortaya atıldı. Bunlar arasında aşının ancak yıllar sonra bulunabileceğini dile getiren karamsar görüşler de yer alıyordu. Bunlar insanları ümitsizliğe sevk eden görüşlerdi. Halbuki ilim ve teknik çok ileri gitmişti. Bu nedenle aşı çalışmalarında da daha kısa zamanda netice almak mümkün olabilecekti

***

Baştan beri değişik ülkelerde sürdürülen aşı çalışmalarının bazılarında sona gelindi ve dünyaya ilan edildi.

Bunlar içinde Alman Biontec ile Amerikan Pfizer firmalarının aşısından başka İngiliz Oxford, Rus Sputnik ve Çin aşıları ilk etapta öne çıkan aşılardı.

Bu aşıların ortaya çıkması ile birlikte spekülasyonlar da başladı. Bilen de konuşuyordu bilmeyende konuşuyordu. Her akşam televizyon kanallarında aşı ile ilgili programlar yapılıyor değişik görüşler paylaşılıyordu. Sosyal medyada ise daha ilginç sayısız paylaşımlara rastlıyorduk.

Bir görüşe göre Çin aşısı vurdurmak pek güvenilir olarak görülmüyordu. Güya Çin bu aşıyı kendi vatandaşlarına vurdurmuyormuş. Hastalığın çıktığı Çin’den doğru aşı çıkacağına inanmak istemeyenler vardı. Bir diğer sebebi de Çin mallarının ucuz olduğundan dolayı aşının da ucuz maliyetli ve şüpheli olabileceği konusuydu. Bu konu sosyal medyada oldukça istismar edildi ve edilmeye devam ediyor.

Halbuki onca bilim adamı televizyonlara çıkıp Çin aşısının da güvenilir olduğunu söylemektedir.

Çin’in dünyada en çok patent alan ülke olduğu bilinmektedir.

Diğer taraftan Çin aşıları hiç kontrol edilmeden uygulanacak da değildir. Buradaki bilim kurulları ve sağlıkçılar en ince detaylarına kadar bu aşıları didik didik incelemektedirler.

Bu sebepten Türkiye gereken araştırmaları yaptıktan sonra 50 milyon doz Çin aşısı siparişi vermiştir.

Şu da unutulmasın ki hiçbir devlet vatandaşlarının hayatını riske atacak bir tercih içinde bulunmaz. Bu konudaki spekülasyonlara kulak asmamak gerekir.

Bu iddiaları ortaya atanlar bilim adamlarından daha ıyi mi bileceklerdir?

Halk arasında daha güvenilir olarak görülen ve Türk bilim insanları tarafından üretilen Biontec aşısı için de görüşmeler sürdürülmekte olup ondan da sipariş verilecektir.

***

Burada insanlarımızın aklını çelmemek gerekir. Devletimiz vatandaşlarımızın hayrına olan en iyi aşıları seçecektir.

Bu konuda mutmain olmamız ve aleyhte propagandalara kanmamamız gerekir. İnşallah en kısa zamanda en doğru asılarla tedavilere başlanır ve güzel neticeler alınır. Bir temennimiz de henüz birinci fazı tamamlanan Türk aşısının da bir an önce devreye sokulmasıdır. Çünkü vatandaşlarımız ise ” En güvenilir aşı bizim aşı” demektedirler.

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.