SON DAKİKA
Hava Durumu

KORONAVİRÜS İLE İLGİLİ DÖRT KONU

Yazının Giriş Tarihi: 14.05.2020 23:41

Koronavirüs çıktığından beri bu salgın hastalıkla ilgili herşey konuşuldu.
Televizyon kanalları bütün yayınlarını bu konu üzerine yaptılar.
Her akşam profesörler ve bilim Kurulu üyeleri birçok kanalda saatlerce Koronavirüsü tartıştılar ve alınması gereken önlemleri sıraladılar.
Artık bu konuda söylenmedik söz kalmadı. Buna rağmen konu ile ilgili tartışmalar ve yorumları içeren programlar son sürat devam ediyor.
***
Koronavirüs ile ilgili olarak izlediğimiz yüzlerce programdan sonra korunma ile ilgili olarak aklımızda kalan belli başlı dört konu olmuştur.
Bunlar; mecbur kalmadikça sokağa çıkılmaması, maske takılması, temizliği dikkat edilerek ellerin sıkça yıkanması ve sosyal mesafeye dikkat edilmesidir.
En büyük korunma olayı çok mecbur kalmadıkça sokağan çıkılmamasıdır. Bu virüsün solunum yoluyla geçtiği unutulmamalıdır. Bu nedenle kendimizi izole etmemiz gerekiyor.
Dışarı çıkmak mecburiyetinde olanlar için maske şarttır.
Hatta virüsün ağızdan ve burundan geçtiğini düşünürsek tek maskenin de yeterli olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. İki ya da üç maske takılması daha isabetli olacaktır.
Maske takıp dolaşırken de diķkat etmemiz gereken konular vardır.
Maskeyi kesinlikle çenemizin altında tutmamalıyız. Bu durum sadece kendimizi aldatmaktan başka birşeye yaramaz. Maskenin üst tarafının demirli olmasına dikkat etmeliyiz ve maskeyi mutlaka burnumuzun üzerine çekip bastırmalıyız.
Diğer bir konu da ellerin devamlı olarak sabunla yikanmasıdır. Bu konuya son derece dikkat edilmelidir. Günboyu ellerimizle birçok cisme temas etmekteyiz. Kapı kolları, elektrik düğmeleri ve paralar bunlardan sadece bazılarıdır. Temas ettikten sonra mutlaka ellerimizi bol sabunlu suyla 20 saniye yikamalıyız.
Bir diğer konu ise sosyal mesafe konusudur. Değişik ortam ve mekânlarda birbirimize yaķın durmamalıyız. Birbirimizin nefeslerinden, öksürüp hapşırmalarından uzak durmalıyız. Mümkünse aramızda bir buçuk iki metre mesafe olmalıdır.
***
Koronavirüs’ten korunma konusunda daha birçok konu olsa da yukarıda saydıklarımız her an duyduğumuz sıkça tekrarlanan konulardır.
Ne denmiş “Tedbir bizden tevekkül Allah’tan”
Koronavirüs’ten korunma noktasında asgariden bunlara titizlik göstermeliyiz. 
Rabbim bu salgından tez zamanda kurtulmayı nasip etsin. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.