SON DAKİKA
Hava Durumu

Bahar paketi

Yazının Giriş Tarihi: 24.03.2016 10:24
Yazının Güncellenme Tarihi: 24.03.2016 10:24

Hükümet, seçim vaatleri ile ilan ettiği reformların bir kısmını gerçekleştirmek amacıyla birçok alanda yenilik getiren torba bir tasarı hazırladı.

Hükümet, bu ay sonuna kadar 3 ay içinde gerçekleştirmeyi planladığı vaatlerin ve reformların tamamını hayata geçirmeyi planlıyor.
“Bahar paketi” adı verilen düzenleme ile devletten sosyal destek alan kişiler, özel sektörde istihdam edilirse sigorta priminin işveren payını devlet ödeyecek.

25 yaş altı gençlerin genel sağlık sigortası prim borçları silinecek.

65 yaş üstü olup yaşlılık aylığı alanlar için hane halkı geliri kriteri kaldırılacak.

Meslek lisesi, meslek yüksekokulu ve üniversitelerde zorunlu staj yapanlara asgari ücretin 3’te 1’i oranında maaş bağlanacak.

Çıraklık zorunlu eğitim kapsamına alınacak.

Terörizmin finansmanı bağlamında şirketlere kayyum atanabilecek.

Cemevlerine ve alevi kanaat önderlerine yasal düzenleme ile hukuki statü verilecek.

Yardıma muhtaç olup, devletten sosyal destek alanların iş bulmaları kolaylaştırılacak.

Bu durumdaki kişiler, herhangi bir işyeri tarafından istihdam edilmeleri halinde sigorta priminin işveren payını devlet ödeyecek.

İş hayatına katılamayan gençlerin genel sağlık sigortası prim borçları silinecek. 25 yaş altındaki gençler için bu istisnayı getirecek.

65 yaş üzerinde olup da ihtiyaç sahibi olanlara yaşlılık aylığı bağlayan hükümet, burada gündeme gelen kesintilere son verecek. Maaşın bağlanması için kıstas, hanedeki kişi başına düşen aylık tutarının asgari ücretin 3’te 1’inden az olmasıydı. Yeni düzenleme ile bunda değişikliğe gidilecek. Hanehalkının geliri dikkate alınmayacak. Böylece hane içindeki bir kişinin işe başlaması veya bir şekilde hanehalkı gelirinin artması gibi sebeplerle yaşlılık aylığında kesinti yapılamayacak.

Meslek lisesi, meslek yüksekokulu ve üniversitede okuyan öğrenciler staja özendirilecek. Stajyer öğrencilere asgari ücretin 3’te 1’i oranında yani yaklaşık 433 TL ücret verilecek. Bu ücretin bir kısmını devlet, bir bölümünü de işveren karşılayacak.

Zorunlu eğitimin dışında olan çıraklık eğitimi, bu kapsama dahil edilecek. 13-14 yaşındaki bir çocuk, bir taraftan çıraklık eğitimine başlarken diğer yandan liseye gidecek.

KAÇAK BİNALARA ELEKTRİK, SU
Kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi ve ilgili ev sahibinin muvafakat vermesi kaydıyla kaçak yapılara elektrik ve su bağlanacak. Bir taraftan kentsel dönüşüm hızlandırılırken, kaçak yapılarda oturanların mağduriyeti de giderilecek.
KAYYUM ATANABİLECEK
Terörizmin finansmanı suçuyla mücadelenin daha iyi yapılması amacıyla şirket yönetimine kayyum tayin edilebilecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.