SON DAKİKA
Hava Durumu

Çalışanlara Zorunlu Bireysel Emeklilik

Yazının Giriş Tarihi: 04.01.2017 11:33

Kamu ve özel sektördeki 45 yaşını doldurmamış çalışanların, işverenleri aracılığıyla (BES) Bireysel Emeklilik Sistemine otomatik katılımını öngören süreç başladı.
Çalışanların İşverenleri Aracılığıyla Otomatik Olarak Emeklilik Planına (BES) Dahil Edilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak, 01.01.2017 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi. Buna göre, çalışanların işverenleri aracılığıyla otomatik olarak emeklilik planına dahil edilmesi uygulaması kapsamında, emeklilik planına dahil edilecek iş yerleri ile çalışanları, kesilecek katkı payı oranı ve bu kapsamdaki uygulama usul ve esasları belirlendi.
Kamu idarelerinde çalışanlar, 1 Nisan 2017’den itibaren emeklilik planına dahil edilecek. Mahalli İdareler ve Kamu İktisadi Teşebbüslerinde çalışanların da aralarında bulunduğu diğer kamu idarelerinde çalışanlar, 1 Ocak 2018 itibarıyla emeklilik planına dahil edilecek.
Söz konusu tarihlerde veya bu tarihlerden sonra ilgili kamu idarelerinde işe başlayanlar, işe başladığı tarih itibarıyla kendiliğinden emeklilik planına alınacak.
Özel sektörde istihdam edilen çalışanlar, işverenin bir veya birden fazla emeklilik şirketiyle imzaladığı sözleşme kapsamında ilgili emeklilik planına dahil edilecek. Özel sektörde çalışan-ların katılım süreci çalışa sayısına göre değişecek ve farklı tarihlerde yürürlüğe girecek.
Bu kapsamda çalışan sayısı 1000 ve üzerindeki işverenlere bağlı olarak çalışanlar 01.01.2017 tarihi itibariyle sisteme dahil edildi. Çalışan sayısı 250 ve 1000 arasında olan işverene bağlı çalışanlar 1 Nisan 2017, çalışan sayısı 100 ve 250 arasında olan işverene bağlı çalışanlar 1 Temmuz 2017, çalışan sayısı 50 ve 100 arasında olan işverene bağlı çalışanlar 1 Ocak 2018, çalışan sayısı 10 ve 50  arasında olan işverene bağlı çalışanlar 1 Temmuz 2018, çalışan sayısı 5 ve 10 arasında olan işverene bağlı çalışanlar 1 Ocak 2019’dan itibaren otomatik olarak emeklilik planına dahil edilecek.
Belirtilen tarihlerde veya bu tarihlerden sonra kapsama dahil işverenlere bağlı çalışmaya başlayanlar, hizmet akdinin yürürlüğe girmesiyle kendiliğinden emeklilik planına dahil edilecek. Çalışan sayısının belirlenmesinde, birden fazla iş yeri olan işverenler için bütün iş yerlerindeki çalışanların toplamı göz önünde bulundurulacak.
Çalışan sayılarının tespitinde, belirtilen kapsama alınma tarihleri itibarıyla Sosyal Güvenlik Kurumunun güncel verileri dikkate alınacak. Kapsama alınma tarihini izleyen dönemler bakımından ise bu tarihi izleyen takvim yılı başları esas alınacak. Bir defa kapsama alınan işverenin çalışan sayısında, kapsama alınma tarihini müteakip gerçekleşen azalmalar dikkate alınmayacak.
Yönetmelik kapsamındaki çalışanların ücretinden işveren tarafından kesilecek çalışan katkı payı tutarı, ilgisine göre prime esas kazancın veya emeklilik keseneğine esas aylığın yüzde 3’ü oranında hesaplanacak.
Çalışanın, kapsama alınma tarihinden önceki bir döneme ilişkin çalışması karşılığında, kapsama alınma tarihi ve sonrasında ödenen ücretlerinden çalışan katkı payı kesintisi yapılmayacak. Ücreti peşin ödenen çalışanlar için kapsama alınma tarihinden önceki dönemde ödenen ücretlerinden çalışan katkı payı kesintisi yapılmayacak.
 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.